Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoekstra blijft positief over EU-spaargarantie

Hoekstra blijft positief over EU-spaargarantie

BRUSSEL (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Financiën) geeft de moed niet op over een Europese spaargarantie. "Integendeel", zei hij in Brussel waar de EU-ministers van Financiën de afgelopen nacht geen akkoord konden bereiken over een EU-depositogarantiestelsel. "De discussie is losgetrokken." De onderhandelingen worden in 2020 hervat.

Met de beoogde uitbreiding van de nationale garantiestelsels worden de tegoeden van spaarders in alle eurolanden tot 100.000 euro beschermd als een bank failliet gaat. De hoop op een doorbraak was toegenomen nadat vorige maand de Duitse minister Olaf Scholz had laten weten dat het tijd is om de bankenunie te voltooien, inclusief een Europese spaargarantie.

De oprichting van het Europese garantiestelsel, EDIS in vakjargon, ligt al sinds eind 2015 op tafel maar wordt vooral door Duitsland tegengehouden. De lidstaten ruziën onder meer over hoe banken hun balansen moeten opschonen om de risico's van faillissementen zoveel mogelijk te voorkomen.

Ontbrekende schakel

Eurogroepvoorziter Mario Centeno benadrukte donderdagmorgen tijdens een persconferentie dat EDIS "de ontbrekende schakel" is van de bankenunie. Volgende week bespreken de EU-leiders tijdens hun top in Brussel de kwestie.

De ministers bereikten wel een principe-akkoord over de verdragswijzigingen die nodig zijn voor de hervorming van het ESM, het permanente noodfonds voor eurolanden in financiële problemen. De nationale parlementen moeten daaraan hun goedkeuring geven.

In juni zijn de lidstaten overeengekomen dat het ESM in de toekomst alleen nog leningen mag verstrekken aan landen met een houdbare staatsschuld. De Eurogroep krijgt meer te zeggen over hulpprogramma's zoals die waarmee Griekenland de afgelopen jaren op de been is gehouden. Het ESM wordt uiterlijk vanaf 2024 ook ingezet als vangnet voor probleembanken.

Meer uit Politiek

Kuipers: meer voorbereiding op crisis had hoop ellende voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Als Nederland beter voorbereid was geweest op een pandemie of een crisis, was "een hele hoop ellende voorkomen", zei zorgbestuurder Ernst Kuipers tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Het is volgens de oud-minister dan ook belangrijk dat de pandemische paraatheid nu wel goed wordt geregeld.

13 minuten geleden
Van Weel blijft coldcasegegevens bewaren en riskeert daarom boete

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel blijft voorlopig oude gegevens bewaren die relevant kunnen zijn voor onopgeloste zaken en riskeert daarom een dwangsom van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De VVD'er wil zo tijd kopen om uit te zoeken of het wettelijk mogelijk kan worden gemaakt om deze gegevens te bewaren, na eerdere vruchteloze pogingen hiertoe. Kamerleden drongen hierop woensdag wederom aan bij een debat over de politie.

17 minuten geleden
Zorg in coronapandemie niet in 'code zwart' beland, zegt Kuipers

DEN HAAG (ANP) - De mogelijkheid om ernstig zieke coronapatiënten te spreiden, is er gedurende de gehele crisis altijd geweest. In die zin is de gevreesde 'code zwart' uitgebleven, al scheelde het weinig, zei voormalig zorgbestuurder Ernst Kuipers tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

2 uur geleden
Kuipers: modellen RIVM niet bruikbaar voor patiëntenspreiding

DEN HAAG (ANP) - De modellen waarmee gezondheidsinstituut RIVM voorspellingen deed over de druk van coronapatiënten op de ziekenhuiszorg, waren niet bruikbaar voor het LCPS, het centrum dat de spreiding van ernstig zieke patiënten over het land coördineerde. Dat heeft voormalig zorgbestuurder Ernst Kuipers gezegd tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

3 uur geleden
Kuipers: meer bevoegdheid nodig bij spreiden patiënten

DEN HAAG (ANP) - Tijdens een pandemie moet het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) meer bevoegdheden krijgen om patiënten over het land te verspreiden, zei oud-voorzitter van het centrum Ernst Kuipers tijdens een coronaverhoor. Tijdens de coronacrisis gebeurde het op basis van solidariteit.

3 uur geleden
Oud-zorgbestuurder Kuipers: corona ging ontzettend snel

DEN HAAG (ANP) - De coronapandemie die uitbrak in het vroege voorjaar van 2020, overviel de zorgsector. Ziekenhuizen hadden wel geoefend op virusuitbraken, maar werden verrast door de snelheid waarmee het coronavirus om zich heen greep. Dat zei oud-zorgbestuurder Ernst Kuipers, tijdens de crisis verantwoordelijk voor de spreiding van ernstig zieke patiënten over het land, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

3 uur geleden
Heinen mist deel van Algemene Beschouwingen om overleg in Dublin

DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen mist volgende week het laatste deel van de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) omdat hij naar Dublin gaat voor overleg met collega's uit andere landen. Dat meldt de bewindsman dinsdagavond in een brief aan de Tweede Kamer.

17 uur geleden