Hoekstra: akkoord steunpakket moet lukken, maar geen eurobonds
BRUSSEL (ANP) - Minister Wopke Hoekstra van Financiën denkt dat "het echt moet lukken" om een akkoord tussen de eurolanden te kunnen bereiken over een "zwaar pakket" Europese steunmaatregelen om de klap van de coronacrisis op te vangen. "Maar voor mij is het helder dat euro-obligaties er niet komen."
Hij zei dat na afloop van zestien uur onderhandelen in de Eurogroep over een pakket kredietmaatregelen van ruim 500 miljard euro. Het overleg per videoverbinding is opgeschort tot donderdag omdat met name Hoekstra en zijn Italiaanse collega Roberto Gualtieri de hakken in het zand zetten. Desondanks noemt de CDA-bewindsman het overleg vruchtbaar. "Op een aantal onderwerpen zijn we heel ver gekomen", zei hij.
Hoekstra sluit niet uit dat de onderhandelingen nog langer gaan duren, omdat het over "grote onderwerpen" en miljardenbedragen gaat. Zo is er een "ideologische" kloof over het gezamenlijk uitgeven van schuldpapier tussen de lidstaten. Door de coronacrisis is die discussie versneld. Een tiental landen, waaronder Italië, Frankrijk en Spanje, wil euro-obligaties gaan uitgeven maar Nederland, net als volgens Hoekstra de meeste eurolanden, is daartegen.
ESM
Ook over de inzet van het Europese noodfonds ESM staan Italië en Nederland tegenover elkaar. "Nederland is bereid om in deze uitzonderlijke omstandigheden het ESM te gebruiken voor medische kosten van corona", aldus Hoekstra. Als een lidstaat echter krediet wil gebruiken voor economische steun, dan houdt hij vast aan voorwaarden zoals hervorming van de economie. Hij zei de afgelopen dagen en uren veel een-op-eencontact te hebben gehad met collega's, ook die uit de zuidelijke landen.
Hoekstra noemde het "goed" dat zijn Franse en Duitse collega's na het vastlopen van de onderhandelingen alle lidstaten hebben opgeroepen tot een compromis te komen. "De Frans-Duitse as is een van de belangrijkste motoren van de EU." Hij zei ook dat "compromissen sluiten dagelijks werk is voor Nederlandse politici".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.
6 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de verdeling van asielzoekers over Europa moet rekening worden gehouden met de bevolkingsdichtheid van landen, vinden rechtse partijen als SGP, BBB, JA21 en de VVD. Die oproep deden zij maandag tijdens het debat over de Nederlandse invoering van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt.
9 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Tweede Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) gaat aan de slag als informateur in Nijmegen. In Zwolle starten MKB-Nederland-voorzitter Jacco Vonhof en burgemeester van Raalte Rob Zuidema als verkenners. Dat melden de gemeenten maandag.
9 uur geledenGIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
3 dagen geleden