Historische WK-zege schaatsster Schouten op 5000 meter
HEERENVEEN (ANP) - Irene Schouten heeft bij de WK afstanden in Thialf een historische overwinning behaald. De 28-jarige kopvrouw van Team Zaanlander veroverde als eerste Nederlandse schaatsster goud op de 5000 meter. Ze zegevierde met een persoonlijk record van 6.48,53 minuten.
De onttroonde Russin Natalia Voronina moest met zilver genoegen nemen. Zij finishte in 6.50,99. Carlijn Achtereekte, olympisch kampioene op de 3000 meter, pakte brons met een tijd van 6.52,22.
Tienvoudig wereldkampioene Martina Sablikova uit Tsjechië kwam niet verder dan de vijfde tijd (6.57,67). Esmee Visser, nog altijd de olympisch kampioene op de 5000 meter, wist zich niet voor de WK afstanden te plaatsen.
Eerste rit
Schouten zette haar winnende tijd al in de eerste rit neer. De doorgewinterde marathonschaatsster begon vrij behoudend, maar kwam in het tweede deel van haar race echt goed op gang. Ze bouwde haar tussentijden keurig af en reed met een laatste omloop van 31,0 seconden haar snelste rondje van haar hele rit.
Voronina reed daarna voortdurend onder de tijd van Schouten, maar kon halverwege een marge van 5 seconden niet vasthouden. In haar laatste rondje van 33,7 seconden gaf de Russin WK-goud uit handen.
Met haar unieke triomf zorgde Schouten voor een grandioos slot van haar vierdaagse in Heerenveen. Ze behaalde eerder goud op de ploegachtervolging en brons op de 3000 meter en massastart. Met die laatste medaille kon ze zaterdag nog niet tevreden zijn. De tweevoudig wereldkampioene op de massastart vond dat ze door een communicatiefout haar derde wereldtitel was misgelopen. Schouten was niettemin nog wel blij voor ploeggenote Marijke Groenewoud, die als WK-debutante verrassend goud veroverde op dit onderdeel.
Meer uit Sport
MANCHESTER (ANP) - Darter Gian van Veen heeft voor de vierde keer in zijn debuutseizoen de finale van een Premier League-avond verloren. In Manchester was Gerwyn Price uit Wales met 6-2 te sterk voor de Nederlander. Michael van Gerwen werd donderdagavond vroegtijdig uitgeschakeld door de Engelsman Stephen Bunting.
19 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De hockeysters van Den Bosch hebben de halve finale van de Euro Hockey League (EHL) bereikt. Op eigen veld was de titelverdediger met 6-0 te sterk voor Watsonians uit het Schotse Edinburgh, mede dankzij vijf doelpunten van Frédérique Matla. Zaterdag is Club Campo de Madrid tegenstander van Den Bosch in de halve finale.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/BELGA) - Tennisster Iga Swiatek heeft met Francisco Roig een nieuwe coach gevonden. De 58-jarige Spanjaard was jarenlang trainer van toptennisser Rafael Nadal.
10 uur geledenZANDVOORT (ANP) - De zaterdag en zondag van de laatste editie van de Dutch Grand Prix van dit jaar zijn uitverkocht. De organisatie van de Formule 1-race op het circuit van Zandvoort meldt dat alleen voor de zogenoemde 'Super Friday' nog kaarten beschikbaar zijn.
15 uur geledenMARTIN COUNTY (ANP/RTR) - Tiger Woods heeft zich teruggetrokken voor de rol van captain van het Amerikaanse team in de Ryder Cup van 2027. Dat heeft de Amerikaanse tour PGA bekendgemaakt.
15 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse Ski Vereniging (NSkiV) moet het in de komende vier jaar met fors minder budget doen voor de snowboarders en de paraskiërs en parasnowboarders. Dat staat in de verdeling van de budgetten voor de olympische cyclus 2026-2030 door NOC*NSF. Bobsleeën en curling krijgen juist meer geld.
1 dag geledenWAREGEM (ANP) - Wielrenster Marlen Reusser heeft de wielerkoers Dwars door Vlaanderen op haar naam geschreven. De 34-jarige Zwitserse van Movistar won na 129 kilometer in een sprint van de Nederlandse rensters Demi Vollering en Lieke Nooijen.
1 dag geleden