Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Historische juwelen geroofd uit museum Dresden

Historische juwelen geroofd uit museum Dresden

DRESDEN (ANP) - Bij een van de grootste kunstroven van de Duitse naoorlogse geschiedenis is maandagmorgen vroeg een verzameling juwelen ontvreemd die volgens plaatselijke media ooit is aangelegd door keurvorst August der Starke (1670-1733). De twee dieven veroorzaakten naar het zich laat aanzien eerst met een brandje een stroomstoring en kwamen binnen door een raam. Ze vernielden ruiten van een vitrine en gingen er met drie collecties juwelen vandoor in een auto.

De Saksische vorst August en latere koning van Polen rivaliseerde met de Franse koning Lodewijk XIV over wie de mooiste en duurste juwelen had. De Franse pracht en praal aanbiddende August zou die strijd gewonnen hebben. Een belangrijk deel van zijn verzameling is voor Dresden behouden gebleven en onderbracht in het Grünes Gewölbe (Groene Gewelf) in het gerestaureerde slot van Dresden. Er staat een enorme kunstverzameling uitgestald die de schatkamer van de keurvorst wordt genoemd.

De dieven hadden kennelijk speciaal de collectie op het oog die verband houdt met de rivaliteit van August en Lodewijk. Volgens meldingen van de nieuwszender tag.24. is de verzameling diamanten vooral van onschatbare historische waarde. De Saksische minister van Binnenlandse Zaken Roland Wöller noemde het "een aanslag op de culturele identiteit van Saksen" en sprak van "een enorme immateriële schade".

De collectie zou moeilijk te verkopen zijn zonder te worden opgemerkt. Ook als losse diamanten zouden de daders moeilijk helers kunnen vinden. Een van de waardevolste stukken uit de collectie van het museum bevindt zich overigens momenteel in het Metropolitan Museum of Art in New York. Het gaat om de zogenoemde groene diamant van Dresden.

Meer uit Buitenland

BuZa herhaalt: repatriëring uit Israël en Iran niet aan de orde

DEN HAAG (ANP) - Repatriëring van Nederlanders die vastzitten in Israël, Iran, Irak en de Westelijke Jordaanoever is niet aan de orde, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken opnieuw in een bericht aan Nederlanders in die gebieden. Ook zijn de mogelijkheden van advies en ondersteuning beperkt en verschillen die per land en regio in het crisisgebied.

56 minuten geleden
Iran waarschuwt tegen militaire leveranties aan Israël

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran waarschuwt landen om geen militair materieel meer te leveren aan Israël. Een woordvoerder van het leger zei zaterdag op de staatstelevisie dat Teheran dit ziet als "deelname aan de agressie" tegen Iran.

1 uur geleden
Media: VS verplaatsen zware bommenwerpers naar Stille Oceaan

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Twee Amerikaanse B-2-bommenwerpers zijn onderweg naar het eiland Guam, in de Stille Oceaan, melden persbureau Reuters en The New York Times (NYT). Daarvandaan vliegen ze mogelijk door naar een luchtmachtbasis op Diego Garcia, in de Indische Oceaan. Vanaf Diego Garcia kunnen ze volgens experts worden ingezet in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Natuurbranden in Kroatië verjagen toeristen

SPLIT (ANP/DPA) - Inwoners van verscheidene dorpen aan de Kroatische kust en tientallen toeristen zijn zaterdag gevlucht voor felle natuurbranden. Deze zijn vooralsnog niet onder controle. Een populair gebied ten zuiden van Split wordt bedreigd door het vuur. Een deel van de snelweg langs de kust, tussen de plaatsen Omis en Dubce, is volgens de media afgesloten voor verkeer.

3 uur geleden
Zweden: VS-gezant regelde in Belarus de vrijlating van gevangenen

MINSK (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Keith Kellogg heeft bij Belarus de vrijlating geregeld van politieke gevangenen. Dat meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Onder de veertien die zijn vrijgelaten was een Zweedse vrouw. "Veel dank aan Trump en zijn gezant", schrijft Kristersson in verwijzing naar de Amerikaanse president Donald Trump en zijn gezant Keith Kellogg. Een woordvoerder van de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko bevestigde zaterdagavond dat de vrijlating "op verzoek was van de president van de Verenigde Staten".

3 uur geleden
Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski vrijgelaten

MINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.

5 uur geleden
Zelensky benoemt nieuwe hoofdaanklager

KYIV (ANP/DPA) - President Volodymyr Zelensky heeft Roeslan Kravtsjenko officieel aangesteld als de nieuwe hoofdaanklager van Oekraïne. Hij volgt Andri Kostin op, die opstapte na de vaststelling van dienstplichtfraude bij onder meer het Openbaar Ministerie. Verscheidene medewerkers werden aan een invaliditeitsverklaring geholpen waardoor ze het leger niet in hoefden. Volgens een onderzoek van de veiligheidsdienst gebeurde dat ook op grote schaal bij andere overheidsinstanties.

6 uur geleden