Historisch proces tegen Trump van start
NEW YORK (ANP) - De eerste strafzaak tegen een voormalige Amerikaanse president is maandag van start gegaan. Donald Trump staat terecht voor onregelmatigheden bij het betalen van zwijggeld aan een pornoster die zegt een affaire met hem gehad te hebben. Een aanklager verklaarde volgens Amerikaanse media dat de betalingen waren bedoeld om de uitkomst van de presidentsverkiezingen te beïnvloeden.
Justitie stelt dat Trump negatieve publiciteit wilde voorkomen in aanloop naar de verkiezingen van 2016. Het zwijggeld aan de pornoster zou zijn voorgeschoten door Michael Cohen, de toenmalige advocaat van Trump. Een aanklager vertelde de jury dat ook tabloid The National Enquirer werd ingeschakeld om de rechten te kopen op verhalen die problematisch waren voor Trump en die vervolgens niet te publiceren. Die praktijk staat bekend als 'catch and kill'.
De advocaat van Trump sprak tegen dat sprake is van strafbare feiten. Hij noemde Trump volkomen onschuldig en zei dat er niets sinisters is aan proberen de uitkomst van een verkiezing te beïnvloeden. "Dat noemen we democratie." Ook opende hij de aanval op pornoster Stormy Daniels en Cohen, die inmiddels overhoop ligt met zijn voormalige opdrachtgever en wordt gezien als belangrijke getuige voor de aanklagers.
Onbetrouwbaar
Cohen kreeg het verwijt Trump beslist in de cel te willen te zien en daarom onbetrouwbaar te zijn als getuige. Daniels zou financieel hebben geprofiteerd van de zaak en bovendien geen relevante informatie hebben over de strafbare feiten waar Trump van is beschuldigd. De advocaat van de oud-president, Todd Blanche, stelde dat een eventuele getuigenis van de pornoster smeuïg zal zijn, maar ook irrelevant.
Trump zelf zat volgens aanwezige journalisten te knikkebollen in de zaal. Hij wordt daar streng beveiligd. Meerdere leden van beveiligingsdienst Secret Service zitten achter de oud-president. Het hele proces neemt naar verwachting enkele weken in beslag. De selectie van juryleden die moeten beslissen over de schuldvraag vond vorige week plaats.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de EU-leiders António Costa komt binnen een paar weken met een nieuw onderhandelingsvoorstel voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zo is donderdag besloten tijdens de EU-top. Dat laat een hoge EU-bron weten.
9 minuten geledenCALAIS (ANP) - Aan de Franse kant van de Kanaaltunnel naar het Verenigd Koninkrijk heeft een ongeluk plaatsgevonden tussen een trein en een voertuig, mogelijk een bus. Dat melden Franse media, waaronder TF1, dat ter plaatse is. Bij het ongeluk zijn voor zover bekend negentien gewonden gevallen, van wie vijf ernstig. Volgens TF1 is het treinverkeer in beide rijrichtingen opgeschort.
1 uur geledenTIRANA (ANP/DPA) - Voor de derde dag op rij zijn in Albanië mensen de straat opgegaan uit onvrede met de regering en het onderwijsstelsel. In hoofdstad Tirana leidde dat opnieuw tot opstootjes met de politie. Ook in andere Albanese steden sloten donderdag mensen aan bij de demonstraties.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De door de VS gevangen genomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw zeggen onschuldig te zijn aan het samenspannen om Amerikaanse gevangenen te martelen. Deze nieuwe aanklacht werd recent toegevoegd aan een lopende strafzaak tegen Maduro.
4 uur geledenADEN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben een raketaanval uitgevoerd op het presidentiële Al-Maashiq-paleis in Aden, dat dient als hoofdkwartier van de internationaal erkende overheid van Jemen. Hierbij zijn vijf doden gevallen en zestien mensen raakten gewond, volgens de Jemenitische gezondheidsminister.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis, Katie Zacharia, is volgens The Wall Street Journal nooit geslaagd voor het zogenoemde bar-examen in de VS. Toen president Donald Trump Zacharia aankondigde, noemde hij haar een advocaat. Sindsdien is twijfel ontstaan over of ze wel de juiste diploma's heeft.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden executie van Nidal Malik Hasan op 3 december wordt niet live uitgezonden. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De publieke executie werd vorige week door defensieminister Pete Hegseth aangekondigd. Dat leidde tot veel internationale kritiek. Trump zegt dat hij denkt dat het livestreamen een sterk afschrikmiddel zou zijn, maar "veel goede mensen zouden hem liever niet zien sterven".
6 uur geleden