Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Historisch proces tegen Trump van start

Historisch proces tegen Trump van start

NEW YORK (ANP) - De eerste strafzaak tegen een voormalige Amerikaanse president is maandag van start gegaan. Donald Trump staat terecht voor onregelmatigheden bij het betalen van zwijggeld aan een pornoster die zegt een affaire met hem gehad te hebben. Een aanklager verklaarde volgens Amerikaanse media dat de betalingen waren bedoeld om de uitkomst van de presidentsverkiezingen te beïnvloeden.

Justitie stelt dat Trump negatieve publiciteit wilde voorkomen in aanloop naar de verkiezingen van 2016. Het zwijggeld aan de pornoster zou zijn voorgeschoten door Michael Cohen, de toenmalige advocaat van Trump. Een aanklager vertelde de jury dat ook tabloid The National Enquirer werd ingeschakeld om de rechten te kopen op verhalen die problematisch waren voor Trump en die vervolgens niet te publiceren. Die praktijk staat bekend als 'catch and kill'.

De advocaat van Trump sprak tegen dat sprake is van strafbare feiten. Hij noemde Trump volkomen onschuldig en zei dat er niets sinisters is aan proberen de uitkomst van een verkiezing te beïnvloeden. "Dat noemen we democratie." Ook opende hij de aanval op pornoster Stormy Daniels en Cohen, die inmiddels overhoop ligt met zijn voormalige opdrachtgever en wordt gezien als belangrijke getuige voor de aanklagers.

Onbetrouwbaar

Cohen kreeg het verwijt Trump beslist in de cel te willen te zien en daarom onbetrouwbaar te zijn als getuige. Daniels zou financieel hebben geprofiteerd van de zaak en bovendien geen relevante informatie hebben over de strafbare feiten waar Trump van is beschuldigd. De advocaat van de oud-president, Todd Blanche, stelde dat een eventuele getuigenis van de pornoster smeuïg zal zijn, maar ook irrelevant.

Trump zelf zat volgens aanwezige journalisten te knikkebollen in de zaal. Hij wordt daar streng beveiligd. Meerdere leden van beveiligingsdienst Secret Service zitten achter de oud-president. Het hele proces neemt naar verwachting enkele weken in beslag. De selectie van juryleden die moeten beslissen over de schuldvraag vond vorige week plaats.

Meer uit Buitenland

Israëlische minister zegt dat heel Libanon moet branden

JERUZALEM (ANP/AFP) - De extreemrechtse Israëlische minister Itamar Ben-Gvir heeft gezegd dat "heel Libanon moet branden", nadat het leger had bericht dat er vier Israëlische militairen in dat land zijn gedood. Er vallen doden bij Israëlische aanvallen op de grond in Libanon, maar deze vier zijn de eerste gesneuvelde Israëlische militairen sinds Iran en de VS een voorlopig vredesakkoord tekenden op woensdag.

43 minuten geleden
Frankrijk nog niet akkoord met opheffing VN-sancties tegen Iran

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk stemt niet zomaar in met de opheffing van sancties die de VN-Veiligheidsraad heeft ingesteld tegen Iran. Het doet dat pas als de gesprekken over het Iraanse kernprogramma aan zijn verwachtingen voldoen, aldus buitenlandminister Jean-Noël Barrot.

1 uur geleden
Doden gemeld na Israëlische luchtaanvallen op Libanon

BEIROET/JERUZALEM (ANP) - Bij Israëlische aanvallen op de regio Nabatieh in het zuiden van Libanon zijn zeker zestien mensen om het leven gekomen. Dat meldt Al Jazeera vrijdag op basis van het Libanese staatspersbureau NNA. Het Israëlische leger heeft melding gemaakt van aanvallen op meerdere doelen in het zuiden van Libanon.

3 uur geleden
Zwitserland: geen gesprekken tussen VS en Iran op vrijdag

BERN (ANP/RTR) - De gesprekken die voor vrijdag gepland waren tussen de Verenigde Staten en Iran in het bergresort Bürgenstock in Zwitserland zullen niet plaatsvinden. Dat meldt het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdagochtend in een verklaring.

3 uur geleden
Iran dreigt met verpletterende slag bij schending overeenkomst

TEHERAN (ANP) - Iran zal "niet aarzelen om de vijand een verpletterende slag toe te brengen" als de deze week ondertekende overeenkomst wordt geschonden. Dat schrijft de Iraanse onderhandelaar Mohammad Bagher Qalibaf op X.

4 uur geleden
Vicepresident JD Vance uiteindelijk toch niet naar Zwitserland

WASHINGTON (ANP) - De vicepresident van de Verenigde Staten, JD Vance, zal donderdagavond uiteindelijk niet naar Zwitserland afreizen om de onderhandelingen over een definitief akkoord met Iran te starten. Dat heeft het Witte Huis in een verklaring bekendgemaakt.

6 uur geleden
VK: Andy Burnham wint lokale verkiezingen en kan Starmer uitdagen

MAKERFIELD (ANP) - Bij tussentijdse verkiezingen in het Engelse kiesdistrict Makerfield is Labour-kandidaat Andy Burnham gekozen als nieuw parlementslid. Burnham (56) is de huidige burgemeester van Manchester en kan nu met zijn verworven zetel in het Britse parlement het leiderschap van Labour opeisen.

6 uur geleden