Historisch proces tegen Trump van start
NEW YORK (ANP) - De eerste strafzaak tegen een voormalige Amerikaanse president is maandag van start gegaan. Donald Trump staat terecht voor onregelmatigheden bij het betalen van zwijggeld aan een pornoster die zegt een affaire met hem gehad te hebben. Een aanklager verklaarde volgens Amerikaanse media dat de betalingen waren bedoeld om de uitkomst van de presidentsverkiezingen te beïnvloeden.
Justitie stelt dat Trump negatieve publiciteit wilde voorkomen in aanloop naar de verkiezingen van 2016. Het zwijggeld aan de pornoster zou zijn voorgeschoten door Michael Cohen, de toenmalige advocaat van Trump. Een aanklager vertelde de jury dat ook tabloid The National Enquirer werd ingeschakeld om de rechten te kopen op verhalen die problematisch waren voor Trump en die vervolgens niet te publiceren. Die praktijk staat bekend als 'catch and kill'.
De advocaat van Trump sprak tegen dat sprake is van strafbare feiten. Hij noemde Trump volkomen onschuldig en zei dat er niets sinisters is aan proberen de uitkomst van een verkiezing te beïnvloeden. "Dat noemen we democratie." Ook opende hij de aanval op pornoster Stormy Daniels en Cohen, die inmiddels overhoop ligt met zijn voormalige opdrachtgever en wordt gezien als belangrijke getuige voor de aanklagers.
Onbetrouwbaar
Cohen kreeg het verwijt Trump beslist in de cel te willen te zien en daarom onbetrouwbaar te zijn als getuige. Daniels zou financieel hebben geprofiteerd van de zaak en bovendien geen relevante informatie hebben over de strafbare feiten waar Trump van is beschuldigd. De advocaat van de oud-president, Todd Blanche, stelde dat een eventuele getuigenis van de pornoster smeuïg zal zijn, maar ook irrelevant.
Trump zelf zat volgens aanwezige journalisten te knikkebollen in de zaal. Hij wordt daar streng beveiligd. Meerdere leden van beveiligingsdienst Secret Service zitten achter de oud-president. Het hele proces neemt naar verwachting enkele weken in beslag. De selectie van juryleden die moeten beslissen over de schuldvraag vond vorige week plaats.
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES (ANP) - Het gezicht en de voorzitter van de Argentijnse actiegroep Moeders van het Plaza de Mayo, Taty Almeida, is zondag overleden. Dat heeft de organisatie zelf bekendgemaakt.
35 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Bij een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Toela zijn drie mensen omgekomen en zijn drie gewonden gevallen. Dat meldt de regionale gouverneur, Dmitri Milyayev, in een Telegram-bericht.
36 minuten geledenKYIV (ANP) - Bij diverse luchtaanvallen door Rusland op Oekraïne zijn zeker vijf mensen gedood. Ook vielen op diverse plaatsen gewonden. Dat melden de Oekraïense autoriteiten in de nacht van zondag op maandag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland en Italië hebben gezegd dat zij bereid zijn de sancties tegen Iran op te heffen. Dat schrijven de leiders van de vier landen in een gezamenlijke verklaring.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense verdedigingssystemen hebben diverse luchtaanvallen boven de hoofdstad Kyiv weten af te slaan. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko maandagochtend op Telegram.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump meldt dat de Straat van Hormuz vrijdag weer opengaat. Dat schrijft hij op Truth Social.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens de Iraanse viceminister van Buitenlandse Zaken Kazem Gharibabadi betekent de overeenkomst tussen de VS en Iran niet dat er vertrouwen is in de "vijand". Hij wordt onder meer door het Iraanse nieuwsagentschap Tasnim geciteerd.
3 uur geleden