'Historisch olie-overschot door pandemie bijna weg'
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het historische overschot aan olie dat tijdens de coronapandemie ontstond omdat er veel minder werd gereisd of gevlogen, is bijna weg. Dat meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Dat betekent ook dat de prijzen zich gaan herstellen en daar zullen olieproducenten blij mee zijn, maar consumenten minder.
In februari was amper een vijfde van het overschot aan olie over, becijferde de IEA. Sinds die tijd zijn de restjes die er nog waren opgedroogd omdat de op zee opgeslagen voorraden aan olie worden aangesproken. Ook is een belangrijk oliedepot in Zuid-Afrika ook al leeg.
Commerciële olievoorraden in de OESO-landen, waaronder Australië, de Verenigde Staten, Azië en de Europese lidstaten, zijn volgens analisten alweer gedaald tot het gemiddelde waar ze de afgelopen vijf jaar op zaten. Wat er nog over is van het overschot zit met name in China, dat een permanente olievoorraad aan het aanleggen is, zeggen de kenners. Het daadwerkelijk wegwerken van het overschot kan misschien nog wat vertraging oplopen. Sommige nieuwe virusvarianten in India en Brazilië kunnen de vraag bijvoorbeeld nog beïnvloeden.
Sterkere toename
Naar verwachting neemt de wereldwijde vraag naar olie dit jaar sterker toe dan eerder verwacht vanwege de vaccinatiecampagnes tegen het coronavirus en het economisch herstel dat daaruit voortvloeit. Oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zeiden begin deze maand de olieproductie vanaf mei geleidelijk aan te willen verhogen, nu de vraag naar olie aantrekt.
De OPEC is van plan om in mei de productie met 350.000 vaten (van 159 liter) te gaan verhogen, en dan met een vergelijkbare hoeveelheid in juni en vervolgens met 450.000 vaten per dag in juli. Om de olieprijzen te stutten had de OPEC+, het kartel plus bondgenoten zoals Rusland, de productie eerder juist verlaagd. Daarbij sneed Saudi-Arabië vrijwillig in de dagelijkse productie met 1 miljoen vaten. Het land, dat wordt gezien als de leider van de OPEC, zou nu weer de productie willen gaan opvoeren.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.
5 uur geleden