'Historisch olie-overschot door pandemie bijna weg'
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het historische overschot aan olie dat tijdens de coronapandemie ontstond omdat er veel minder werd gereisd of gevlogen, is bijna weg. Dat meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Dat betekent ook dat de prijzen zich gaan herstellen en daar zullen olieproducenten blij mee zijn, maar consumenten minder.
In februari was amper een vijfde van het overschot aan olie over, becijferde de IEA. Sinds die tijd zijn de restjes die er nog waren opgedroogd omdat de op zee opgeslagen voorraden aan olie worden aangesproken. Ook is een belangrijk oliedepot in Zuid-Afrika ook al leeg.
Commerciële olievoorraden in de OESO-landen, waaronder Australië, de Verenigde Staten, Azië en de Europese lidstaten, zijn volgens analisten alweer gedaald tot het gemiddelde waar ze de afgelopen vijf jaar op zaten. Wat er nog over is van het overschot zit met name in China, dat een permanente olievoorraad aan het aanleggen is, zeggen de kenners. Het daadwerkelijk wegwerken van het overschot kan misschien nog wat vertraging oplopen. Sommige nieuwe virusvarianten in India en Brazilië kunnen de vraag bijvoorbeeld nog beïnvloeden.
Sterkere toename
Naar verwachting neemt de wereldwijde vraag naar olie dit jaar sterker toe dan eerder verwacht vanwege de vaccinatiecampagnes tegen het coronavirus en het economisch herstel dat daaruit voortvloeit. Oliekartel OPEC en zijn bondgenoten zeiden begin deze maand de olieproductie vanaf mei geleidelijk aan te willen verhogen, nu de vraag naar olie aantrekt.
De OPEC is van plan om in mei de productie met 350.000 vaten (van 159 liter) te gaan verhogen, en dan met een vergelijkbare hoeveelheid in juni en vervolgens met 450.000 vaten per dag in juli. Om de olieprijzen te stutten had de OPEC+, het kartel plus bondgenoten zoals Rusland, de productie eerder juist verlaagd. Daarbij sneed Saudi-Arabië vrijwillig in de dagelijkse productie met 1 miljoen vaten. Het land, dat wordt gezien als de leider van de OPEC, zou nu weer de productie willen gaan opvoeren.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
9 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
10 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
12 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
1 dag geleden