Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hezbollah wil regering van nationale eenheid na ramp

Hezbollah wil regering van nationale eenheid na ramp

BEIROET (ANP/AFP) - De leider van de machtige Libanese Hezbollah-beweging wil dat een regering van nationale eenheid het land gaat besturen. De Libanese regering stapte deze week op na de verwoestende explosie in de haven van Beiroet.

Hezbollah-leider Hassan Nasrallah liet tijdens zijn toespraak blijken dat hij wil vasthouden aan het bestaande politieke systeem. Hij zegt dat een regering die niet wordt gesteund door de belangrijkste machtsblokken te kwetsbaar is. "We vragen om een sterke regering, een competente regering, een regering met politieke rugdekking."

Een zoektocht naar een "neutraal" kabinet is volgens Nasrallah tijdsverspilling, omdat er geen neutrale figuren te vinden zouden zijn in Libanon. Daar worden topfuncties verdeeld op basis van de geloofsgemeenschap van de prominenten die zich aandienen. Zo moet de president een christen zijn, de premier een soenniet en de parlementsvoorzitter een sjiiet.

Politieke elites

In Libanon groeit de onvrede over de heersende politieke elites. Het land had al te maken met een ernstige economische crisis en de schade door de dodelijke ramp loopt in de miljarden. Boze burgers wijten het drama aan corruptie en nalatigheid van hun leiders en gingen de straat op om verandering te eisen.

Het sjiitische Hezbollah, dat nauwe banden heeft met Iran, speelt een hoofdrol in de Libanese politiek. De organisatie wordt in het Westen gezien als een terreurorganisatie, al maken sommige landen wel onderscheid tussen de militaire en politieke tak van de groep.

Nasrallah liep ook alvast vooruit op een uitspraak van het Libanon-Tribunaal in Nederland, die volgende week wordt verwacht. Er worden bij verstek vier vermeende leden van Hezbollah vervolgd voor de moord op oud-premier Rafik Hariri in 2005. "Als onze broeders ten onrechte worden veroordeeld, zoals we verwachten, houden we vast aan hun onschuld."

Meer uit Buitenland

NAVO neemt ideeën VS over Europesere NAVO over, verwacht Rutte

BOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.

38 minuten geleden
Oekraïne en Litouwen sluiten dronedeal

BOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".

58 minuten geleden
Iran laat bekende mensenrechtenadvocaat vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft woensdag de bekende mensenrechtenadvocaat Nasrin Sotoudeh op borgtocht vrijgelaten. Haar dochter heeft dat bekendgemaakt. Sotoudeh werd op 1 april opgepakt.

3 uur geleden
Brussel gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden, maar komt zelf niet met een EU-verbod erop. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op een petitie die ruim 1 miljoen keer is ondertekend om conversietherapie te verbieden in de 27 lidstaten.

3 uur geleden
Onderzoek naar Farage voor niet aangeven miljoenendonatie

LONDEN (ANP) - Een waakhond van het Britse parlement begint een onderzoek naar Reform UK-leider Nigel Farage voor het accepteren van een grote donatie, meldt de BBC. Hij zou de gift van 5 miljoen pond (ruim 5,7 miljoen euro) niet hebben aangegeven.

3 uur geleden
Trump voor staatsbezoek aangekomen in China

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.

4 uur geleden
Schoten gehoord bij senaat in de Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.

4 uur geleden