Hezbollah wil regering van nationale eenheid na ramp
BEIROET (ANP/AFP) - De leider van de machtige Libanese Hezbollah-beweging wil dat een regering van nationale eenheid het land gaat besturen. De Libanese regering stapte deze week op na de verwoestende explosie in de haven van Beiroet.
Hezbollah-leider Hassan Nasrallah liet tijdens zijn toespraak blijken dat hij wil vasthouden aan het bestaande politieke systeem. Hij zegt dat een regering die niet wordt gesteund door de belangrijkste machtsblokken te kwetsbaar is. "We vragen om een sterke regering, een competente regering, een regering met politieke rugdekking."
Een zoektocht naar een "neutraal" kabinet is volgens Nasrallah tijdsverspilling, omdat er geen neutrale figuren te vinden zouden zijn in Libanon. Daar worden topfuncties verdeeld op basis van de geloofsgemeenschap van de prominenten die zich aandienen. Zo moet de president een christen zijn, de premier een soenniet en de parlementsvoorzitter een sjiiet.
Politieke elites
In Libanon groeit de onvrede over de heersende politieke elites. Het land had al te maken met een ernstige economische crisis en de schade door de dodelijke ramp loopt in de miljarden. Boze burgers wijten het drama aan corruptie en nalatigheid van hun leiders en gingen de straat op om verandering te eisen.
Het sjiitische Hezbollah, dat nauwe banden heeft met Iran, speelt een hoofdrol in de Libanese politiek. De organisatie wordt in het Westen gezien als een terreurorganisatie, al maken sommige landen wel onderscheid tussen de militaire en politieke tak van de groep.
Nasrallah liep ook alvast vooruit op een uitspraak van het Libanon-Tribunaal in Nederland, die volgende week wordt verwacht. Er worden bij verstek vier vermeende leden van Hezbollah vervolgd voor de moord op oud-premier Rafik Hariri in 2005. "Als onze broeders ten onrechte worden veroordeeld, zoals we verwachten, houden we vast aan hun onschuld."
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.
10 minuten geledenGAVIÃO PEIXOTO (ANP/RTR) - Brazilië is het eerste Latijns-Amerikaanse land geworden dat een supersonische straaljager bouwt. Woensdag onthulde Brasília namelijk de eerste Gripen die in eigen land is geassembleerd. De Gripen is een door het Zweedse Saab ontworpen toestel. "Dit is de eerste keer sinds de oprichting van Saab dat een straaljager buiten Zweden wordt geproduceerd", aldus Saab-CEO Micael Johansson.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
7 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
7 uur geleden