Hezbollah plant uitvaartplechtigheid ex-leider Nasrallah
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese sjiitische beweging Hezbollah meldt dat er een grote plechtigheid wordt voorbereid om afscheid te nemen van de omgekomen leider Hassan Nasrallah. De geestelijke en politicus Nasrallah was van 1992 tot eind september dit jaar de leider van Hezbollah. Hij werd 27 september bij een Israëlische luchtaanval op het hoofdkwartier van de beweging gedood.
Een topman van de beweging, Mahmoud Qotami, zei in het zuiden van Beiroet op de dag dat een bestand met Israël is ingegaan dat "de begrafenis van Nasrallah is uitgesteld om voor hem een uitvaart te organiseren die hem waardig is". Hij zei niet wanneer de plechtigheid zou zijn.
Hezbollah werd in 1982 opgericht en was aanvankelijk een soort guerrillabeweging die tegen het Westen en Israël streed, vooral in het zuiden van Libanon en in Beiroet. In de jaren negentig groeide het onder Nasrallah uit tot een grote politieke, economische, sociale en militaire organisatie die zegt op te komen voor de belangen van de sjiitische Libanezen. Die vormen ruim 30 procent van de bevolking. De beweging geniet veel steun uit het overwegend sjiitische Iran dat Hezbollah militair heeft ingezet in de strijd met Israël en in de strijd in Syrië.
.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat zijn land zware aanvallen op Iran zal uitvoeren. "Ik geef alvast een kleine waarschuwing: we gaan ze vanavond hard raken", zei hij op de NAVO-top in Ankara.
6 minuten geledenANKARA (ANP) - De NAVO-landen hebben in hun slotverklaring van de top in Ankara vastgelegd in elk geval dit en volgend jaar Oekraïne te blijven steunen. Dit jaar gaat er 70 miljard euro naar Oekraïne en in 2027 wordt "op z'n minst hetzelfde" bedrag vrijgemaakt om het land te steunen in de oorlog met Rusland.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de NAVO-landen hebben Albanië op hun top in Turkije niet meer genoemd als het gastland voor een volgende top. Dit als waarschuwing dat het kleine NAVO-lid echt niet minder kan blijven uitgeven aan defensie dan afgesproken, aldus diplomaten.
22 minuten geledenANKARA (ANP) - De leiders van de NAVO-landen gaan de vorig jaar beloofde hogere defensiebudgetten waarmaken en Europese landen gaan NAVO-taken van de Verenigde Staten overnemen. Oekraïne kan rekenen op minstens 140 miljard euro aan steun, zeggen ze in de slotverklaring van hun top in Ankara. En Iran moet de blokkade van de Straat van Hormuz en elk streven naar een kernwapen opgeven.
32 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Een rechter in Berlijn heeft een arts die palliatieve zorg verleende schuldig bevonden aan vijftienvoudige moord. De arts kreeg een levenslange gevangenisstraf en een beroepsverbod voor het leven opgelegd, zoals het Openbaar Ministerie had geëist.
55 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Met 460 stemmen voor en 136 tegen heeft het Europees Parlement woensdag ingestemd met voortzetting van de toetredingsonderhandelingen met Oekraïne tot de EU. Voor voortzetting van de gesprekken met Moldavië was meer steun. 505 Europarlementariërs stemden voor en 115 tegen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zal de belangen van haar lidstaten, waaronder Spanje, "volledig beschermen", aldus een woordvoerder. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om de handel met Spanje stop te zetten.
1 uur geleden