Hezbollah plant uitvaartplechtigheid ex-leider Nasrallah
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese sjiitische beweging Hezbollah meldt dat er een grote plechtigheid wordt voorbereid om afscheid te nemen van de omgekomen leider Hassan Nasrallah. De geestelijke en politicus Nasrallah was van 1992 tot eind september dit jaar de leider van Hezbollah. Hij werd 27 september bij een Israëlische luchtaanval op het hoofdkwartier van de beweging gedood.
Een topman van de beweging, Mahmoud Qotami, zei in het zuiden van Beiroet op de dag dat een bestand met Israël is ingegaan dat "de begrafenis van Nasrallah is uitgesteld om voor hem een uitvaart te organiseren die hem waardig is". Hij zei niet wanneer de plechtigheid zou zijn.
Hezbollah werd in 1982 opgericht en was aanvankelijk een soort guerrillabeweging die tegen het Westen en Israël streed, vooral in het zuiden van Libanon en in Beiroet. In de jaren negentig groeide het onder Nasrallah uit tot een grote politieke, economische, sociale en militaire organisatie die zegt op te komen voor de belangen van de sjiitische Libanezen. Die vormen ruim 30 procent van de bevolking. De beweging geniet veel steun uit het overwegend sjiitische Iran dat Hezbollah militair heeft ingezet in de strijd met Israël en in de strijd in Syrië.
.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
4 uur geleden