Hezbollah en bondgenoten verliezen meerderheid parlement Libanon
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - De door Iran gesteunde sjiitische beweging Hezbollah en haar bondgenoten zijn hun meerderheid in het parlement van Libanon kwijt, blijkt uit de uitslag van de verkiezingen van zondag. De nederlaag wordt gezien als een zware klap voor de gewapende groepering.
Hervormingsgezinde kandidaten die de corruptie in het land willen bestrijden wisten minstens dertien van de 128 zetels te bemachtigen. De christelijke partij Libanese Strijdkrachten (LF) die banden heeft met Saudi-Arabië heeft een aantal zetels gewonnen. De spanningen tussen LF en Hezbollah waren de afgelopen tijd opgelopen. Bij confrontaties tussen aanhangers van beide partijen vielen meerdere gewonden.
Bij de vorige verkiezingen haalden Hezbollah en eraan gelieerde politici nog 71 zetels. Zij raakten er volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken negen kwijt, waarmee ze geen meerderheid meer hebben. Iran liet maandag al weten de resultaten te zullen respecteren. Het regime in Teheran ontkent zich te bemoeien met Libanons interne aangelegenheden.
Uitslagen aanvechten
Rond de stembusgang werden onregelmatigheden gemeld. Verschillende partijen hebben al gezegd de uitslagen te gaan aanvechten. De opkomst van rond de 40 procent was relatief laag. Vier jaar terug nam de helft van de bevolking nog de moeite om te gaan stemmen.
Het waren de eerste verkiezingen sinds 2018 in Libanon, dat gebukt gaat onder een grote economische en financiële crisis. Ook is er nog altijd woede over de enorme explosie die in augustus 2020 een ravage aanrichtte in de haven van hoofdstad Beiroet. Daardoor vielen bijna tweehonderd doden en raakten duizenden mensen gewond.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO bespreekt woensdag wat zij kan doen tegen de drones en raketten die door de oorlog tussen Rusland en Oekraïne steeds vaker NAVO-landen binnendringen. Onder andere Polen en Roemenië zullen verslag uitbrengen over recente incidenten met Russische projectielen, aldus de alliantie.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft zijn plan voor een einde aan de oorlog met Rusland ingediend bij de Verenigde Staten, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem liggen de voorstellen nu bij de Amerikaanse onderhandelaars.
5 uur geledenVORONEZJ (ANP/RTR) - De Amerikaanse oud-marinier Robert Gilman komt na meer dan vier jaar in een Russische gevangenis vrij. Volgens Amerikaanse functionarissen heeft de Russische president Vladimir Poetin hem gratie verleend, zodat Gilman in de Verenigde Staten een medische behandeling kan krijgen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres is bedroefd over de aardbeving die het westen van Colombia heeft getroffen. Guterres zegt solidair te zijn met de bevolking en de regering van het land dat is getroffen door een van zijn zwaarste natuurrampen. Guterres condoleert families van omgekomen slachtoffers en wenst gewonden spoedig herstel.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Hongaarse parlement is akkoord met de keuze voor András Baka als nieuwe president. Baka was eerder onafhankelijk parlementslid, leidde enige tijd het Hongaarse Hooggerechtshof en diende als rechter bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Libanese parlement heeft een wet aangenomen waarmee de doodstraf wordt afgeschaft. Het is het eerste land in het Midden-Oosten dat dit in de wet verankert.
10 uur geledenPEREIRA (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - Het dodental door de aardbeving in Colombia is opgelopen naar minstens 224, aldus lokale autoriteiten. Het westen van het land werd maandag getroffen door een aardbeving met een kracht van 7.4. Daarbij vielen ook honderden gewonden.
10 uur geleden