Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hevige branden in Griekenland, Spanje en Slovenië

Hevige branden in Griekenland, Spanje en Slovenië

ATHENE/MADRID (ANP/AFP/DPA) - Brandweerlieden in heel Europa worstelen om hevige branden onder controle te krijgen. Vooral in Griekenland, Spanje en Slovenië leidt aanhoudende droge hitte tot forse branden, veelal met evacuaties van nabijgelegen gebieden tot gevolg. Ook toeristische gebieden lijden onder de branden.

Een brand die deze week op het Spaanse eiland Tenerife uitbrak en nog steeds woedt, heeft al meer dan 2150 hectare verwoest. Hulpdiensten op het bij toeristen populaire Canarische eiland hebben 585 inwoners van La Guancha en elders het noorden van het eiland in veiligheid gebracht. Wandelaars zijn gewaarschuwd om het nabijgelegen natuurgebied Teide te vermijden, aangezien de vlammen het gebied naderen. De verwachting is dat een hogere luchtvochtigheid en zwakkere wind spoedig verlichting zullen brengen.

Naast Tenerife, moeten Spaanse brandweerlieden nog aan de bak in Yunquera de Henares, ten noordoosten van Madrid, en Olmeda del Rey, ten zuidoosten van de hoofdstad. Al met al hebben branden in de eerste zeven maanden van het jaar ongeveer 200.000 hectare, of 2000 vierkante kilometer, in Spanje verwoest. De meeste bosbranden in Spanje zijn echter grotendeels onder controle.

Schadelijke mix

Tegelijkertijd zijn grote branden in het nationale park Dadia in het noordoosten van Griekenland en op het Egeïsche eiland Lesbos uit de hand gelopen, omdat een schadelijke mix van hittegolven en droogte het moeilijk maakte de vlammen te doven. Het dorp Dadia werd geëvacueerd en militairen en arbeiders kwamen in de benen om zogeheten brandgangen te snijden in het eiken- en dennenbos. Zo'n 320 brandweerlieden zijn er ingezet om de brand te bestrijden. Aan de zuidkant van het eiland Lesbos, waar al twee dorpen zijn geëvacueerd, zijn verschillende huizen en auto's zijn in brand geraakt. Het eiland kampt met harde wind, die de vlammen verder aanwakkert.

Volgens de Griekse autoriteiten zijn momenteel vrijwel alle beschikbare blushelikopters en -vliegtuigen in heel Griekenland in gebruik. De afgelopen 24 uur werden volgens de brandweer 141 branden geregistreerd in het land. Voor sommige plaatsen worden temperaturen van 40 graden voorspeld, met weinig neerslag in de komende dagen.

Evacuatie heel dorp

In de Sloveense regio Karst zijn al hele dorpen geëvacueerd, terwijl zo'n 2000 brandweerlieden, civiele beschermingswerkers en vrijwilligers bosbranden bestrijden die continu worden aangewakkerd door harde, droge winden. Een complicatie vormen niet-ontplofte bommen uit de Eerste Wereldoorlog, waardoor brandbestrijding in sommige gebieden alleen vanuit de lucht kan gebeuren.

In buurland Italië zijn ongeveer 350 mensen in veiligheid gebracht bij Gorizia aan de grens met Slovenië, omdat het vuur door de harde wind naar Italië zou kunnen overslaan. Onder andere het dorp Savogna d'Isonzo werd getroffen.

Ook in het Tsjechische nationale park Boheems Zwitserland, aan de grens met Duitsland, woedt een brand. Het vuur heeft zich verspreid over een gebied van ongeveer 7 hectare, niet ver van een pittoreske rotsformatie die populair is bij toeristen. De bluswerkzaamheden worden er bemoeilijkt door het moeilijk toegankelijke terrein. Het vermoeden bestaat dat de brand is ontstaan ​​door menselijke nalatigheid.

Meer uit Buitenland

Gezant VS: Libanon komt met plan voor ontwapening Hezbollah

BEIROET (ANP/RTR) - Libanon komt op 31 augustus met een plan over hoe het Hezbollah wil overtuigen zich te ontwapenen. De Amerikaanse gezant voor Libanon en Syrië, Thomas Barrack, meldt dat na overleg met de Libanese president Joseph Aoun.

1 uur geleden
Merz: Duitsland gaat Palestijnse staat nu niet erkennen

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland wil op dit moment de Palestijnse staat nog niet erkennen, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Een aantal landen, waaronder Frankrijk en Canada, heeft zo'n stap wel aangekondigd. "We zullen ons niet bij dat initiatief aansluiten", aldus Merz in een gezamenlijke persconferentie met de Canadese premier Mark Carney in Berlijn.

1 uur geleden
Werkgroep veiligheidsgaranties Oekraïne bespreekt bijdrage VS

HELSINKI/KYIV (ANP/RTR) - Bij het jongste overleg over veiligheidsgaranties voor Oekraïne is de Amerikaanse bijdrage daaraan besproken, zei de Finse president. Ook Polen, dat eerst nog ontbrak, is inmiddels aangeschoven.

2 uur geleden
China klaagt bij Japan na oproep over wegblijven van parade

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft bij Japan geprotesteerd na een Japanse oproep aan andere landen om niet naar een Chinese militaire parade te gaan. De Volksrepubliek China houdt de parade op 3 september om stil te staan bij het einde van de Tweede Wereldoorlog, tachtig jaar geleden.

2 uur geleden
Australische politie bevestigt dood twee agenten, zoekactie loopt

POREPUNKAH (ANP) - De Australische politie heeft bevestigd dat twee agenten zijn doodgeschoten en een derde gewond is geraakt. Er is een "aanzienlijke zoekoperatie" bezig om de schutter te vinden, aldus de politie van de deelstaat Victoria. Het gebeurde in landelijk gebied buiten Porepunkah, tussen Melbourne en Canberra.

3 uur geleden
Israëlische betogers eisen vrijlating gijzelaars en einde oorlog

TEL AVIV (ANP/AFP) - Demonstranten voeren in Israël actie voor de vrijlating van de gijzelaars in de Gazastrook en een einde aan de oorlog. De betogingen vinden plaats op de dag van een nieuw overleg van het veiligheidskabinet.

3 uur geleden
Australië beschuldigt Iran van antisemitische aanvallen

CANBERRA (ANP/AFP/RTR) - Australië stelt dat Iran achter zeker twee antisemitische aanvallen in het land zit. Australië zet de Iraanse ambassadeur uit vanwege de beschuldigingen, aldus de Australische premier Anthony Albanese. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog dat Australië een ambassadeur uitzet, zegt de Australische minister van Buitenlandse Zaken Penny Wong.

6 uur geleden