Het is weer schrikkeldag; 11.000 jarigen en veel bruiloften
DEN HAAG (ANP) - Zaterdag is het weer 29 februari, de schrikkeldag. Die komt maar eens in de vier jaar voor. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat in Nederland zaterdag ruim 11.000 mensen jarig zijn. Zes van hen worden honderd jaar. Verder vieren 466 kinderen die vier jaar geleden geboren werden, voor het eerst hun verjaardag op schrikkeldag.
In een schrikkeljaar worden op 29 februari iets minder kinderen geboren dan op een gemiddelde weekdag in februari. In 2016 zagen op maandag 29 februari 455 baby's het levenslicht, terwijl op een gemiddelde maandag die maand 468 kinderen op de wereld werden gezet. Ook in eerdere schrikkeljaren is een dergelijk verschil zichtbaar.
Volgens het CBS is schrikkeldag ook een populaire trouwdag. In februari wordt doorgaans niet veel getrouwd, maar de 29e blijft populair. Vier jaar geleden trouwden toen 428 stellen, tegen 277 op een gemiddelde maandag.
Ook vieren veel koppels hun huwelijksjubileum op schrikkeldag. Zaterdag doen 2200 echtparen dat. De meeste paren, 378, vieren dan dat ze vier jaar getrouwd zijn. 300 vieren hun robijnen huwelijk (40 jaar) en 12 stellen bereiken op schrikkeldag met 60 jaar huwelijk de status van diamanten bruidspaar.
Een schrikkeldag is nodig, omdat de aarde niet precies in 365 dagen rond de zon draait. Het duurt bijna zes uur langer. Als er niet af en toe een extra dag aan de kalender wordt toegevoegd, zouden de seizoenen gaan schuiven. Juli zou op een gegeven moment in de winter vallen en januari in de zomer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) vindt het "niet erg" om een paar extra dagen te nemen om de begroting rond te krijgen. Het was de bedoeling dat er vrijdag een begroting klaar zou liggen in de ministerraad, maar Heinen bestrijdt dat de deadline op deze dag lag. "Maandag moet het bij de Raad van State liggen, dus de deadline is maandag."
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het moet goed uitgezocht worden wat misging bij het ministerie van Volksgezondheid rond een nieuwe massadonor die Nieuwsuur op het spoor is gekomen, vindt verantwoordelijk minister Sophie Hermans. Het actualiteitenprogramma meldde vrijdagochtend dat de spermadonor minstens 121 kinderen heeft verwekt. Het zou al in 2017 bekend zijn op het ministerie dat hij een massadonor was, maar met die informatie is niets gedaan.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix zijn "intens bedroefd" door het overlijden van de Noorse koning Harald. Dat laten zij weten in een gezamenlijke reactie. "De herinnering aan de bijzondere vriendschap met hem bewaren wij in ons hart."
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft vrijdag de 66-jarige Eugène N. veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij de genocide in Rwanda in 1994. Volgens de rechtbank is bewezen dat N. heeft meegedaan aan de moordpartij in een stadion, waarbij naar schatting 3000 Tutsi's werden afgeslacht.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA hoeven de begroting alleen nog maar te "finetunen", bezweert VVD-leider Dilan Yeşilgöz voorafgaand aan de ministerraad. Het kabinet overlegt sinds vorige week met oppositiepartijen, maar intern was er ook nog geen overeenstemming. Sinds woensdagavond praten de coalitiepartijen met de top van het kabinet om tot consensus te komen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft zijn Noorse evenknie Jonas Gahr Støre "onze gevoelens van medeleven overgebracht" over het overlijden van koning Harald. "Hij zal herinnerd worden als een vorst met een grote betrokkenheid bij het Noorse volk, die altijd op zoek was naar verbinding en meebewoog met de tijdsgeest", schrijft de minister-president.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een ambulance op zonne-energie, die door studenten in Eindhoven is ontwikkeld, werkt volgens hun universiteit goed. De wagen, die vorige maand werd gepresenteerd, is onlangs getest in een afgelegen gebied in het westen van Kenia. De studenten werkten daarbij samen met hulporganisatie Amref.
3 uur geleden