'Het is nu wel serieus', zegt Rutte tegen militairen in Litouwen
PABRADÉ (ANP) - Premier Mark Rutte bracht maandag een bliksembezoek aan Nederlandse militairen in Litouwen, die daar al vijf jaar deel uitmaken een NAVO-missie. "Het is wel serieus nu", zei hij tegen de militairen van de Limburgse Jagers. "Vijf jaar geleden was het nog theoretisch."
Pabradė, waar Rutte was, ligt maar een kilometer of tien van de grens met Belarus. "Dit is de voordeur" van het NAVO-gebied, aldus de premier. Vanuit Belarus trokken duizenden Russische militairen de afgelopen weken het buurland Oekraïne binnen.
Toen de NAVO vijf jaar geleden militairen naar Litouwen stuurde, legerde het bondgenootschap de militairen nog ver van de grens om de Russen niet verder te provoceren. Het nieuwe oefenterrein ligt dicht bij Belarus. Dat is ook "afschrikking", aldus een militair.
Scherpschutters
Drie weken blijven de Nederlandse militairen in Pabradė om te oefenen. Normaliter verblijven ze in Rukla. Dat is dik honderd kilometer het binnenland in. Maandag waren ook onder anderen Noren en Amerikanen aan het trainen op het nieuwe oefenterrein.
Rutte kreeg uitleg van scherpschutters van de Limburgse Jagers. Ze komen uit Oirschot. "Zijn ze allemaal zo goed opgeleid?", vroeg Rutte, die zei "erg trots" te zijn op de militairen. Hij ging met het hele peloton op de foto.
Halve dag
De premier was een halve dag in Litouwen. Hij combineert het met een reis naar Polen. "Voor mij is dit het mooiste deel van het bezoek." Eerder op de dag lieten de premier en president van Litouwen zich vol lof over de Nederlandse militairen uit, liet hij de eenheid weten.
Litouwen investeert momenteel veel in de strijdkrachten. De komende weken gaan drie kampen open waar 2400 militairen kunnen worden gelegerd. Het parlement ging een paar weken terug akkoord met een fikse ophoging van het defensiebudget.
Bak geld
Dat gaat ook in Nederland gebeuren, beloofde Rutte. "We gaan er snel een bak geld bij doen." Het kabinet pompt deze kabinetsperiode al 25 procent extra in Defensie. Daardoor komt er structureel 3 miljard euro bij.
Rutte riep de militairen op "met trots" over hun beroep te praten. Defensie kampt met een flink personeelstekort. "Jullie moeten concurreren met zoveel beroepen, met de zorg, het onderwijs. Maar laten we hier nu maar even de prioriteit leggen."
In Litouwen zijn momenteel zo'n 300 Nederlandse militairen ingezet. Dat zal nog oplopen tot 350. De rotatie van de Limburgse Jagers begon in januari en ze blijven nog tot begin augustus in de Baltische staat.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.
2 uur geledenKOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
4 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
6 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
7 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanaf vrijdag 1 mei, de dag dat het voor het eerst flink warm wordt, kunnen mensen weer op honderden locaties in natuurwater zwemmen die als schoon en veilig zijn bestempeld. Meteen bij aanvang van het zwemseizoen wordt bij enkele tientallen zwemlocaties al wel gewaarschuwd voor blauwalgen, onvoldoende waterkwaliteit of een bijzondere omstandigheid.
7 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
8 uur geleden