Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Het is nu wel serieus', zegt Rutte tegen militairen in Litouwen

'Het is nu wel serieus', zegt Rutte tegen militairen in Litouwen

PABRADÉ (ANP) - Premier Mark Rutte bracht maandag een bliksembezoek aan Nederlandse militairen in Litouwen, die daar al vijf jaar deel uitmaken een NAVO-missie. "Het is wel serieus nu", zei hij tegen de militairen van de Limburgse Jagers. "Vijf jaar geleden was het nog theoretisch."

Pabradė, waar Rutte was, ligt maar een kilometer of tien van de grens met Belarus. "Dit is de voordeur" van het NAVO-gebied, aldus de premier. Vanuit Belarus trokken duizenden Russische militairen de afgelopen weken het buurland Oekraïne binnen.

Toen de NAVO vijf jaar geleden militairen naar Litouwen stuurde, legerde het bondgenootschap de militairen nog ver van de grens om de Russen niet verder te provoceren. Het nieuwe oefenterrein ligt dicht bij Belarus. Dat is ook "afschrikking", aldus een militair.

Scherpschutters

Drie weken blijven de Nederlandse militairen in Pabradė om te oefenen. Normaliter verblijven ze in Rukla. Dat is dik honderd kilometer het binnenland in. Maandag waren ook onder anderen Noren en Amerikanen aan het trainen op het nieuwe oefenterrein.

Rutte kreeg uitleg van scherpschutters van de Limburgse Jagers. Ze komen uit Oirschot. "Zijn ze allemaal zo goed opgeleid?", vroeg Rutte, die zei "erg trots" te zijn op de militairen. Hij ging met het hele peloton op de foto.

Halve dag

De premier was een halve dag in Litouwen. Hij combineert het met een reis naar Polen. "Voor mij is dit het mooiste deel van het bezoek." Eerder op de dag lieten de premier en president van Litouwen zich vol lof over de Nederlandse militairen uit, liet hij de eenheid weten.

Litouwen investeert momenteel veel in de strijdkrachten. De komende weken gaan drie kampen open waar 2400 militairen kunnen worden gelegerd. Het parlement ging een paar weken terug akkoord met een fikse ophoging van het defensiebudget.

Bak geld

Dat gaat ook in Nederland gebeuren, beloofde Rutte. "We gaan er snel een bak geld bij doen." Het kabinet pompt deze kabinetsperiode al 25 procent extra in Defensie. Daardoor komt er structureel 3 miljard euro bij.

Rutte riep de militairen op "met trots" over hun beroep te praten. Defensie kampt met een flink personeelstekort. "Jullie moeten concurreren met zoveel beroepen, met de zorg, het onderwijs. Maar laten we hier nu maar even de prioriteit leggen."

In Litouwen zijn momenteel zo'n 300 Nederlandse militairen ingezet. Dat zal nog oplopen tot 350. De rotatie van de Limburgse Jagers begon in januari en ze blijven nog tot begin augustus in de Baltische staat.

Meer uit Binnenland

Weer vervoersverbod in deel Noord-Brabant om vogelgriep in België

DEN HAAG (ANP) - Voor acht pluimveebedrijven in Noord-Brabant, dicht bij de Belgische grens, geldt per direct een vervoersverbod. De bedrijven liggen binnen 10 kilometer van een pluimveebedrijf in Pelt waar vogelgriep is vastgesteld. De ondernemers mogen daarom geen vogels of eieren vervoeren vanaf hun eigen bedrijf.

12 uur geleden
Panelen bij Margraten uit Even tot hier overhandigd aan stichting

MARGRATEN/HILVERSUM (ANP) - De twee panelen die zaterdagavond in het televisieprogramma Even tot hier naast de Amerikaanse begraafplaats Margraten zijn geplaatst, zijn daar alweer weg, ziet een ANP-fotograaf. BNNVARA bevestigt dat de panelen slechts tijdelijk waren teruggeplaatst. Volgens de omroep worden ze overhandigd aan Stichting Black Liberation, die zich inzet voor onderzoek naar 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog.

13 uur geleden
IJsbaan Winterswijk ook zondag open

WINTERSWIJK (ANP) - De ijsbaan in Winterswijk is ook zondagochtend opengegaan. Zaterdag had de baan de primeur van het eerste schaatsen op natuurijs deze herfst. Toen lag er 5 millimeter ijs, nu is het een kleine centimeter, vertelt ijsmeester Hendrik van Prooije vanaf de baan.

18 uur geleden
Code geel in bijna hele land: plaatselijke gladheid door sneeuw

DE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.

19 uur geleden
KNRM haalt recordbedrag op bij jaarlijks benefietgala

NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.

1 dag geleden
Even tot hier plaatst panelen terug naast begraafplaats Margraten

Het televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.

1 dag geleden
Vliegverkeer Eindhoven stilgelegd na signaleren meerdere drones

DEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.

1 dag geleden