Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Herziene cijfers Eurostat: economie eurozone in recessie

Herziene cijfers Eurostat: economie eurozone in recessie

LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het eerste kwartaal van dit jaar onverwacht in een recessie beland. Volgens herziene cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat kromp de economie van het eurogebied met 0,1 procent ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook wordt nu een krimp van 0,1 procent voor het vierde kwartaal van 2022 gemeld door het statistiekbureau.

Bij twee kwartalen van krimp op rij wordt door economen van een technische recessie gesproken. Volgens Eurostat hangt de krimp vooral samen met zwakkere consumentenbestedingen en lagere overheidsuitgaven.

Economen zagen de forse bijstelling van de cijfers niet aankomen, blijkt uit een recente peiling door persbureau Bloomberg. Bij een eerdere raming door Eurostat werd nog een groei van 0,1 procent in het eerste kwartaal gemeld en was sprake van economische stagnatie in het vierde kwartaal van vorig jaar.

Brede stagnatie

ING-econoom Bert Colijn schrijft in een commentaar dat de krimpcijfers dusdanig klein zijn dat er beter kan worden gesproken van een "brede stagnatie" van de economie. Hij wijst erop dat de arbeidsmarkt dusdanig sterk is dat er niet van een harde recessie kan worden gesproken.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) had eerder al gemeld dat de Nederlandse economie in het eerste kwartaal met 0,7 procent is gekrompen. Het CBS schreef de economische neergang vooral toe aan de afzwakkende wereldhandel, waardoor de export afnam. In het vierde kwartaal groeide de economie van Nederland nog met 0,4 procent.

0,5 procent

In Duitsland, de grootste economie van Europa, kromp de economie in de eerste drie maanden met 0,3 procent. In het vierde kwartaal was al een neergang met 0,5 procent te zien.

Voor de gehele Europese Unie werd in het eerste kwartaal een groei van 0,1 procent opgetekend door Eurostat. Dat was nog een min van 0,2 procent in het voorgaande kwartaal.

Meer uit Financieel

Betaalbedrijf Adyen wint op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Adyen was dinsdag de grote winnaar op het Damrak. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Beleggers reageerden enthousiast op het nieuws en zetten het aandeel 8,4 procent hoger.

1 uur geleden
Chinese cryptofraudeur moet bijna 12 jaar de cel in

LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Een Chinese vrouw is door een Britse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van bijna twaalf jaar. De vrouw pleegde miljardenfraude om bitcoin te kopen en wist jarenlang aan de autoriteiten te ontkomen.

2 uur geleden
Google doet recordinvestering van 5,5 miljard euro in Duitsland

BERLIN (ANP/DPA) - Google gaat de komende vier jaar 5,5 miljard euro investeren in Duitsland, de grootste investering van het Amerikaanse techbedrijf tot nu toe in het land. De geldinjectie van het in Californiƫ gevestigde bedrijf levert naar verwachting ongeveer 9000 banen op.

2 uur geleden
China hoopt dat Duitsland Nederland beweegt in Nexperia-kwestie

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.

3 uur geleden
Microsoft investeert 10 miljard dollar in AI-datacenter Portugal

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.

7 uur geleden
Chinese exportdump komt volgens ECB niet door handelsoorlog

FRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).

7 uur geleden
Hof tikt EU op vingers over deel richtlijn minimumloon

LUXEMBURG (ANP/DPA) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de EU op de vingers getikt over een deel van de richtlijn van het minimumloon. Niet de EU, maar de lidstaten stellen de lonen vast, ook het minimumloon. Enkele criteria die de EU in de richtlijn had vastgesteld, zijn in strijd met die bevoegdheid van lidstaten, stelt het hof.

7 uur geleden