
Herziene cijfers Eurostat: economie eurozone in recessie
LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het eerste kwartaal van dit jaar onverwacht in een recessie beland. Volgens herziene cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat kromp de economie van het eurogebied met 0,1 procent ten opzichte van een kwartaal eerder. Ook wordt nu een krimp van 0,1 procent voor het vierde kwartaal van 2022 gemeld door het statistiekbureau.
Bij twee kwartalen van krimp op rij wordt door economen van een technische recessie gesproken. Volgens Eurostat hangt de krimp vooral samen met zwakkere consumentenbestedingen en lagere overheidsuitgaven.
Economen zagen de forse bijstelling van de cijfers niet aankomen, blijkt uit een recente peiling door persbureau Bloomberg. Bij een eerdere raming door Eurostat werd nog een groei van 0,1 procent in het eerste kwartaal gemeld en was sprake van economische stagnatie in het vierde kwartaal van vorig jaar.
Brede stagnatie
ING-econoom Bert Colijn schrijft in een commentaar dat de krimpcijfers dusdanig klein zijn dat er beter kan worden gesproken van een "brede stagnatie" van de economie. Hij wijst erop dat de arbeidsmarkt dusdanig sterk is dat er niet van een harde recessie kan worden gesproken.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) had eerder al gemeld dat de Nederlandse economie in het eerste kwartaal met 0,7 procent is gekrompen. Het CBS schreef de economische neergang vooral toe aan de afzwakkende wereldhandel, waardoor de export afnam. In het vierde kwartaal groeide de economie van Nederland nog met 0,4 procent.
0,5 procent
In Duitsland, de grootste economie van Europa, kromp de economie in de eerste drie maanden met 0,3 procent. In het vierde kwartaal was al een neergang met 0,5 procent te zien.
Voor de gehele Europese Unie werd in het eerste kwartaal een groei van 0,1 procent opgetekend door Eurostat. Dat was nog een min van 0,2 procent in het voorgaande kwartaal.
Meer uit Financieel
GENĂˆVE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering overweegt een drastische verlaging van de handelstarieven voor te stellen tijdens de gesprekken die komend weekend met China worden gehouden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De regering van president Donald Trump streeft daarbij naar een verlaging van de heffingen tot onder de 60 procent en China zou daar open voor staan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er lijkt definitief een einde te komen aan de failliete interieurwinkelketen CASA in Nederland. Bij curator Bart Louwerier hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld voor een doorstart. Donderdag is de faillissementsuitverkoop begonnen in achttien winkels, die zo'n vier weken duurt.
1 uur geledenKADOMA (ANP) - Bij het Japanse elektronica- en techbedrijf Panasonic verdwijnen wereldwijd 10.000 banen. Het concern wil wereldwijd zijn "personeelsbestand optimaliseren", maakte de fabrikant van camera's, televisies en batterijen voor elektrische auto's vrijdag bekend. Bij Panasonic werken ongeveer 207.000 mensen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De oprichter en voormalig topman van de failliete cryptobank Celsius Alexander Mashinsky is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij had in december schuld bekend aan beleggingsfraude. De straf werd opgelegd door een rechter in New York en behoort tot een van de langste straffen die voortkomen uit de ineenstorting van de cryptomarkten in 2022.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - International Airlines Group (IAG) bevestigt voor miljarden dollars aan vliegtuigen te kopen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Daarnaast bestelt het moederbedrijf van British Airways nieuwe Airbus-vliegtuigen. Donderdag meldde de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick al dat een Brits bedrijf voor 10 miljard dollar aan Amerikaanse vliegtuigen zou kopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Brunel behoorde vrijdag tot de verliezers op het Damrak. De detacheerder zag de omzet en winst dalen in het eerste kwartaal. Topman Peter de Laat sprak van een "uitdagend kwartaal". De toenemende geopolitieke onzekerheid en de verslechterende economische omstandigheden zorgden volgens hem voor vertragingen bij de start van nieuwe projecten door klanten. Die stelden daardoor voor het eerst in twee jaar aanwervingen uit. Het aandeel werd ruim 7 procent lager gezet.
3 uur geledenDUBAI (ANP) - De Amerikaanse cryptobeurs Coinbase koopt voor 2,9 miljard dollar (2,6 miljard euro) Deribit, een in Nederland opgericht handelsplatform voor derivaten van cryptomunten. Coinbase verwacht dat de handel in bijvoorbeeld opties en termijncontracten voor bitcoins en andere digitale munten de komende jaren flink zal groeien. Door Deribit te kopen vergroten de Amerikanen hun positie op die markt buiten de VS.
3 uur geleden