Hertellingen leveren Wilders zelf tientallen extra stemmen op
DEN HAAG (ANP) - Weer hebben een paar gemeenten de uitslag van de verkiezingen voor het Europees Parlement aangepast. Dat deden ze nadat ze de stemmen opnieuw hadden geteld op verzoek van de Kiesraad. Onder meer in Amsterdam en Den Haag is de eindstand veranderd. Dit pakt vooral gunstig uit voor Geert Wilders zelf, lijstduwer van de PVV. Hij kreeg meer voorkeurstemmen.
Den Haag heeft de uitslagen van vier stembureaus aangepast. Bij de PVV kreeg lijstduwer Geert Wilders 78 voorkeurstemmen extra, ten koste van een partijgenoot die iets hoger op de lijst stond. Het totale aantal stemmen van de partij bleef gelijk. Bij GroenLinks-PvdA zijn acht stemmen anders verdeeld over de kandidaten, maar het totale aantal stemmen bleef ook gelijk.
In Amsterdam verloor de VVD vijf stemmen door de hertelling en GroenLinks-PvdA twee stemmen. Forum voor Democratie, D66, Partij voor de Dieren en de PVV raakten allen een stem kwijt. BBB kreeg er in de hoofdstad juist een stem bij.
Verdeling
In de gemeente Midden-Groningen kreeg Geert Wilders er 31 extra voorkeurstemmen bij door de hertelling, ten koste van een partijgenoot. Ook zeven andere PVV-stemmen kwamen bij een andere kandidaat van de partij terecht. In het Brabantse Oirschot verschoven vijf stemmen van een VVD-kandidaat naar een partijgenoot, In beide gemeenten bleven de uitslagen van de partijen zelf onveranderd.
Vorige week had de Gelderse gemeente West Maas en Waal de stemmen van drie stembureaus in Beneden-Leeuwen opnieuw geteld. Dit leverde de VVD, Forum voor Democratie, D66, Volt en Nieuw Sociaal Contract allemaal een extra stem op.
Minimale verschillen
Ook na de Tweede Kamerverkiezingen in november zijn stemmen herteld. Vaak gaat het om minimale verschillen. Zo kan het zijn dat een kiezer een voorkeurstem heeft uitgebracht op een bepaalde kandidaat, en daarna in de uitslag ziet dat die kandidaat bij dat stembureau geen enkele stem heeft gekregen. De Kiesraad let daar tijdens het tellen strenger op dan vroeger, om te voorkomen dat achteraf twijfels ontstaan.
De Kiesraad stelt woensdag de uitslag van de verkiezingen vast. Volgens de prognose van de Verkiezingsdienst van het ANP heeft GroenLinks-PvdA de meeste stemmen gekregen. Die combinatie komt uit op acht zetels, een minder dan ze vijf jaar geleden bij elkaar opgeteld kregen. De PVV stijgt van een zetel naar zes zetels en is daarmee de tweede partij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat extra investeren in koopkracht en veiligheid, in de hoop daarmee steun te kunnen krijgen van zowel linkse als rechtse partijen voor het belastingplan. Dat zei premier Rob Jetten na een extra ministerraad, waarin de aangepaste plannen formeel zijn vastgesteld. Nu zitten er volgens de premier "voor links en rechts heel mooie elementen" in het belastingplan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht nog steeds dat de Tweede Kamer het belastingplan gaat steunen. "In de Tweede Kamer heb ik er alle vertrouwen in dat ik daar een meerderheid heb", zei minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) dinsdag voor aanvang van een extra ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister en vicepremier Bart van den Brink houdt vol dat er "gewoon een heel goed belastingplan" ligt. Tegelijkertijd erkent hij dat er nog geen deal met de oppositie is waarmee steun voor het belastingplan in het parlement verzekerd is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt dinsdagochtend om 09.00 uur bijeen voor een extra ingelaste ministerraad. Daarin wordt besloten hoe het verder moet met het belastingplan voor volgend jaar en met de plannen voor aanpassing van de belasting op inkomen uit vermogen op de langere termijn. Dat meldt een woordvoerder van minister-president Rob Jetten.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet overlegt nog altijd over de situatie die is ontstaan rond het belastingplan voor volgend jaar en de plannen voor de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3) op de langere termijn. De spanning is verder opgelopen nu gesprekken met meerdere oppositiepartijen afgelopen weekeinde niet tot de gehoopte doorbraak hebben geleid.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen PRO en Volt roepen het kabinet op te stoppen met de voorgestelde aanpassingen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Zij wijzen op het zeer kritische advies van de Raad van State, die de wijzigingen die het kabinet onder hoge tijdsdruk wil doorvoeren onverantwoord en onuitvoerbaar noemt.
21 uur geleden