
Hertelling Georgia: Biden blijft de winnaar
ATLANTA (ANP/RTR) - De hertelling van de stemmen in de Amerikaanse staat Georgia levert opnieuw een overwinning op voor de Democraat Joe Biden in die staat. De minister van Binnenlandse Zaken van Georgia, Brad Raffensperger, heeft dat donderdag (lokale tijd) meegedeeld.
De hertelling was door de autoriteiten ingesteld nadat uit de eerste telling naar voren kwam dat Biden in Georgia een voorsprong had van zo'n 14.000 stemmen op Donald Trump. Meer dan 5 miljoen stemmen zijn de afgelopen zes dagen met de hand opnieuw geteld. Ditmaal hield Biden een voorsprong van 12.284 stemmen over.
Het tellen met de hand bevestigde volgens Raffensperger dat de oorspronkelijke machinale telling nauwkeurig de winnaar heeft aangegeven. In een verklaring laat zijn kantoor weten dat het verschil tussen beide tellingen ruim binnen de foutmarge lag, waar rekening mee wordt gehouden bij handmatig tellen. Raffensperger, zelf een Republikein, verwacht dat de overwinning van Biden vrijdag officieel in zijn staat wordt bevestigd.
Tegenvaller
De uitkomst van de hertelling is een nieuwe tegenvaller voor president Trump, die volhoudt dat de verkiezingen niet eerlijk zijn verlopen. Hij lijkt echter geen kans meer te maken op een tweede termijn. Ook met een overwinning in Georgia had Trump zijn achterstand op Biden niet kunnen inlopen.
Biden staat volgens Amerikaanse media op 306 kiesmannen en Trump op 232. Een overwinning in Georgia levert 16 kiesmannen op. Het is de eerste keer sinds 1992 dat een Democraat bij presidentsverkiezingen de meeste stemmen krijgt in de zuidelijke staat.
Senaat
Het kan overigens dat in Georgia nogmaals een hertelling plaatsvindt. Als de resultaten eenmaal zijn bevestigd, kan het kamp van Trump daarvoor een verzoek indienen, omdat het verschil in het aantal stemmen tussen Biden en Trump minder dan 0,5 procent is.
De ogen zijn verder nog gericht op Georgia vanwege de strijd om de twee Senaatszetels, die daar nog niet is gestreden. In de staat vindt in januari een tweede ronde plaats, nadat bij de verkiezingen op 3 november geen enkele kandidaat meer dan 50 procent van de stemmen haalde.
De Democraten moeten in Georgia beide zetels winnen om een meerderheid in de Senaat te krijgen. De twee Republikeinse kandidaten, de huidige Senatoren David Perdue en Kelly Loeffler, hebben zich alle twee achter de ongefundeerde beweringen van het Trump-kamp geschaard dat hun partijgenoot Raffensperger verkiezingsfraude heeft toegestaan.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israëlisch vuur en luchtaanvallen hebben zondag minstens 59 Palestijnen in Gaza gedood, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Zeventien van hen bevonden zich in de buurt van twee hulpposten van de door de VS gesteunde Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Bij de vrijdag begonnen Israëlische aanvallen op Iran zijn in het land minstens 224 mensen gedood en meer dan duizend mensen gewond geraakt. Dat meldt het Iraanse ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden zijn hooggeplaatste militairen en kernwetenschappers, maar vooral veel burgers, aldus Teheran.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Generaal Mohammed Kazemi, het hoofd van de inlichtingendienst van de Iraanse Revolutionaire Garde, een elite-eenheid van het leger, is gedood bij een Israëlische aanval. Twee andere generaals van de Garde kwamen eveneens om het leven. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft een videoconferentie van ministers van Buitenlandse Zaken belegd voor dinsdag, naar aanleiding van de geëscaleerde vijandelijkheden tussen Israël en Iran. In de bijeenkomst komt de "coördinatie van diplomatieke inspanningen ten aanzien van Israël en Iran" aan de orde, aldus een medewerker van Kallas in Brussel. Ook worden mogelijke vervolgstappen besproken.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De autoriteiten in de Amerikaanse staat Minnesota zeggen dat ze een voertuig hebben gevonden dat toebehoorde aan de man die ervan wordt verdacht zaterdag de Democraat Melissa Hortman en haar man te hebben doodgeschoten in hun huis. De auto werd bijna 95 kilometer ten zuiden van de plaats van de schietpartij gevonden, melden Amerikaanse media waaronder CBS News.
3 uur geledenTEL AVIV/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft zondagavond een nieuwe aanvalsgolf op Israël gelanceerd met raketten, melden de Iraanse staatsmedia. In het centrum en het noorden van Israël is het luchtalarm afgegaan. Onder meer in de steden Jeruzalem en Tel Aviv zijn de sirenes te horen. Israëlische autoriteiten adviseren inwoners een veilige schuilplaats op te zoeken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een Israëlisch plan tegengehouden om de Iraanse opperste leider ayatollah Ali Khamenei te vermoorden. Dat zeiden twee anonieme Amerikaanse officials zondag tegen persbureau Reuters.
6 uur geleden