Herstel Chinese bedrijvigheid langzamer dan verwacht
PEKING (ANP) - Het herstel van de Chinese bedrijvigheid zette afgelopen maand door, in zowel de dienstensector als de industrie, maar wel wat langzamer dan economen in doorsnee hadden verwacht. Dat komt onder meer door het chiptekort, maar ook slechte internationale logistiek, het tekort aan containers en de stijgende transportprijzen. Verder maken bedrijven zich zorgen vanwege een vertraging van vraag en aanbod in de industrie en toenemende kosten.
Volgens het Chinese Nationale Statistiekbureau komt de samengestelde inkoopmanagersindex van de Chinese industrie, die de economische activiteit weerspiegelt, voor april uit op een stand van 51,1. Dat is iets minder dan de 51,9 waarop de index in maart nog uitkwam. Een stand van 50 of meer wijst op groei, daaronder op krimp.
Economen van ING blijven optimistisch over de Chinese dienstensector en industrie, vanwege een herstel van de exportvraag die de fabrieksorders zullen sterken en de Chinese meivakantie die de dienstensector zal helpen. Miljoenen Chinezen hebben traditioneel de eerste week van mei vakantie. Dat zal vanaf die maand voor meer binnenlands toerisme en winkelverkopen zorgen, denkt ING.
Vertraagde reactie
De Chinese export deed het wel wat minder goed dan een maand eerder. Volgens de kenners bij ING komt dat door de vertraagde reactie op het herstel van de coronapandemie in de VS en Europa. De export trekt waarschijnlijk weer aan als de pandemie in deze grote exportmarkten onder controle komt.
Verder waarschuwen de economen van de bank voor de technologiestrijd die gevoerd wordt en te snelle hervormingen. De techstrijd kan de ambitie die China heeft om de economie te vergroten met geavanceerde technologie bemoeilijken. Maar het is ook een kans voor het land om eigen technologie te ontwikkelen en minder afhankelijk te zijn van andere economieën, aldus de deskundigen, die verwachten dat investeringen in tech sterk zullen groeien in China.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic heeft het federale hof van beroep in de Verenigde Staten gevraagd om de uitspraak, waarin het AI-bedrijf werd aangemerkt als een risico voor de Amerikaanse nationale veiligheid, te herzien. Het hof oordeelde op 25 september dat het Amerikaanse ministerie van Defensie het bedrijf achter chatbot Claude mag uitsluiten van opdrachten, omdat het een nationaal veiligheidsrisico zou vormen.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan beginnen met het op grote schaal winnen van grondstoffen in Groenland. Dat zegt president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.
9 minuten geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in de Verenigde Staten kan de oplopende staatsschuld en het begrotingstekort van het land niet snel genoeg terugdringen. Daarom zijn aanvullende maatregelen nodig, heeft Kristalina Georgieva, directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), woensdag gezegd.
11 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML heeft zijn omzet en winst afgelopen kwartaal weer verder opgevoerd. Daarbij is de omzetverwachting voor het hele jaar aangescherpt. Volgens topman Christophe Fouquet profiteerde de Veldhovense onderneming wederom van de almaar toenemende investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie (AI).
57 minuten geledenBANGKOK (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor toenemende dreiging van cyberaanvallen. Volgens de Nederlandse IMF-bestuurder Marnix van Rij kunnen die ook in Nederland voor grote ontwrichting zorgen. "Wat dacht je van de Rotterdamse haven?", geeft hij in gesprek met het ANP als voorbeeld van een mogelijk doelwit.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Taiwan heeft volgens de Amerikaanse president Donald Trump toegezegd de komende twintig jaar 30 procent van het gas af te nemen uit een groot energieproject in Alaska. Het land zou daarnaast 4,4 miljard dollar (3,9 miljard euro) investeren in het project. Trump maakte de afspraken dinsdag bekend tijdens een campagnebijeenkomst in Alaska. Het Taiwanese ministerie van Economie heeft de geplande investering woensdag bevestigd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Bank of America krijgt een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De bank zou volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën verdachte transacties ter waarde van 5 miljard dollar niet op de juiste manier hebben gemeld.
9 uur geleden