Hernieuwbare energie voor het eerst belangrijkste energiebron EU
RUSSEL (ANP/DPA) - Hernieuwbare energie heeft voor het eerst fossiele brandstoffen ingehaald als primaire energiebron in de Europese Unie. In een nieuw rapport van de Europese Commissie staat dat hernieuwbare energie, zoals wind- en zonnenergie, maar ook biomassa en waterkrachtcentrales, vorig jaar goed was voor 38 procent van de opgewekte elektriciteit in de EU. Fossiele brandstoffen waren goed voor 37 procent.
Het rapport komt naar buiten op het moment dat de lidstaten van de EU alles op alles zetten om kwetsbare burgers en bedrijven te beschermen tegen de snel stijgende energieprijzen. Tijdens een vergadering in Luxemburg op dinsdag kon eerder geen akkoord worden bereikt over langetermijnmaatregelen om de stijgende elektriciteits- en gasprijzen aan te pakken, ondanks de roep van landen als Spanje, Griekenland en Frankrijk om ingrijpen door bijvoorbeeld het gezamenlijk inkopen en opslaan van gas.
De Europese Commissie verklaarde dat de stijging van de energieprijzen tijdelijk is. Nederland steunt het dagelijks EU-bestuur in de aanpak om vooralsnog alleen maatregelen op nationaal niveau toe te staan om de pijn van hoge energienota's te verzachten.
Bemoedigend
Bij de aankondiging van het verslag zei de Europese Commissie dat de vooruitgang op een aantal klimaatontwikkelingen bemoedigend is, maar dat er nog grotere inspanningen nodig zijn om de doelstelling voor 2030 te halen. Dan gaat het vooral om maatregelen om de vermindering van de uitstoot met ten minste 55 procent te halen en het bereiken van klimaatneutraliteit tegen 2050.
In het rapport wordt ook melding gemaakt van een daling van de subsidies voor fossiele brandstoffen. Daartegenover staat een stijging van de steun voor hernieuwbare energie. Ook wordt vastgesteld dat de broeikasgasemissies van de 27 EU-lidstaten in 2020 met bijna 10 procent zijn gedaald ten opzichte van 2019. Dat weerspiegelt het effect van de coronapandemie.
Verder onderzoek
De totale uitstoot daalde in 2020 met 31 procent ten opzichte van 1990, waarbij de Europese Commissie verklaarde dat volgend jaar verder onderzoek zal worden gedaan naar de langetermijntrends na de pandemie. Ondanks de vooruitgang ligt het energieverbruik nog steeds boven de doelstellingen voor 2020 en 2030.
Vorig jaar daalde het energieverbruik met 1,9 procent en het eindenergieverbruik met 0,6 procent. Volgens de Commissie zijn verdere inspanningen op lidstaat- en EU-niveau nodig om het energieverbruik verder terug te dringen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor de zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
4 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is begonnen met een tweede onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken van handelspartners dat de weg vrij moet maken voor nieuwe importheffingen. In het nieuwe onderzoek naar zestig landen wordt gekeken of ze wel genoeg doen om dwangarbeid te voorkomen. De Europese Unie, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, India, Taiwan en het Verenigd Koninkrijk behoren tot de landen die het doelwit zijn van het onderzoek.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was vrijdag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier werd bijna 10 procent meer waard door overnamespeculatie. Volgens persbureau Reuters hebben verschillende partijen interesse getoond in een overname van het bedrijf uit Duiven. Besi zou de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ingehuurd om de overnamevoorstellen te beoordelen.
4 uur geledenDUIVEN (ANP) - Besi onderzoekt avances van bedrijven die interesse hebben in een overname van de Nederlandse fabrikant van apparatuur voor de chipindustrie, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het bedrijf uit Duiven zou zakenbank Morgan Stanley in de arm hebben genomen om de voorstellen te beoordelen.
5 uur geleden