Hernieuwbare energie voor het eerst belangrijkste energiebron EU
RUSSEL (ANP/DPA) - Hernieuwbare energie heeft voor het eerst fossiele brandstoffen ingehaald als primaire energiebron in de Europese Unie. In een nieuw rapport van de Europese Commissie staat dat hernieuwbare energie, zoals wind- en zonnenergie, maar ook biomassa en waterkrachtcentrales, vorig jaar goed was voor 38 procent van de opgewekte elektriciteit in de EU. Fossiele brandstoffen waren goed voor 37 procent.
Het rapport komt naar buiten op het moment dat de lidstaten van de EU alles op alles zetten om kwetsbare burgers en bedrijven te beschermen tegen de snel stijgende energieprijzen. Tijdens een vergadering in Luxemburg op dinsdag kon eerder geen akkoord worden bereikt over langetermijnmaatregelen om de stijgende elektriciteits- en gasprijzen aan te pakken, ondanks de roep van landen als Spanje, Griekenland en Frankrijk om ingrijpen door bijvoorbeeld het gezamenlijk inkopen en opslaan van gas.
De Europese Commissie verklaarde dat de stijging van de energieprijzen tijdelijk is. Nederland steunt het dagelijks EU-bestuur in de aanpak om vooralsnog alleen maatregelen op nationaal niveau toe te staan om de pijn van hoge energienota's te verzachten.
Bemoedigend
Bij de aankondiging van het verslag zei de Europese Commissie dat de vooruitgang op een aantal klimaatontwikkelingen bemoedigend is, maar dat er nog grotere inspanningen nodig zijn om de doelstelling voor 2030 te halen. Dan gaat het vooral om maatregelen om de vermindering van de uitstoot met ten minste 55 procent te halen en het bereiken van klimaatneutraliteit tegen 2050.
In het rapport wordt ook melding gemaakt van een daling van de subsidies voor fossiele brandstoffen. Daartegenover staat een stijging van de steun voor hernieuwbare energie. Ook wordt vastgesteld dat de broeikasgasemissies van de 27 EU-lidstaten in 2020 met bijna 10 procent zijn gedaald ten opzichte van 2019. Dat weerspiegelt het effect van de coronapandemie.
Verder onderzoek
De totale uitstoot daalde in 2020 met 31 procent ten opzichte van 1990, waarbij de Europese Commissie verklaarde dat volgend jaar verder onderzoek zal worden gedaan naar de langetermijntrends na de pandemie. Ondanks de vooruitgang ligt het energieverbruik nog steeds boven de doelstellingen voor 2020 en 2030.
Vorig jaar daalde het energieverbruik met 1,9 procent en het eindenergieverbruik met 0,6 procent. Volgens de Commissie zijn verdere inspanningen op lidstaat- en EU-niveau nodig om het energieverbruik verder terug te dringen.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Een groothandelaar in bloemen en planten en twee medewerkers uit de gemeenten Zevenaar en Arnhem worden verdacht van het witwassen van tientallen miljoenen euro's. Twee bedrijfspanden, drie woningen en een opslagbox in de gemeenten Westland, Zevenaar en Arnhem zijn doorzocht, meldt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
42 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.
1 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De haven van Antwerpen-Brugge begon eind maart de eerste gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te voelen. Dit had een beperkt effect op de overslag in het eerste kwartaal. Die daalde met 3,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De haven schrijft de daling toe aan weersomstandigheden, een staking en zwakke export.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het handelsoverschot van de eurozone zal dit jaar waarschijnlijk sterk dalen door de oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwen de economen van ING. Het overschot, oftewel het positieve verschil tussen de export en import, kan zelfs omslaan in een handelstekort als de Iranoorlog lang blijft voortslepen. Een tekort op de handelsbalans ontstaat wanneer er minder goederen en diensten worden geëxporteerd dan ingevoerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan 350.000 mensen hebben zich sinds maandag aangemeld voor de massaclaim tegen Odido. Dat meldt voorzitter Eliëtte Vaal van Consumers United in Court (CUIC), de privacystichting die een collectieve procedure tegen het telecombedrijf in het leven heeft geroepen. De stichting is de massaclaim gestart na een datalek waarbij gegevens van ruim 6 miljoen accounts zijn buitgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het klachteninstituut Kifid heeft de eisen voor banken aangescherpt bij de beoordeling van bankhelpdeskfraude, waardoor consumenten sneller recht hebben op terugbetaling van hun schade. Dit geldt ook wanneer de klant nalatig is geweest.
2 uur geleden