Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hermans wil geen winning Waddengas, maar 'weigeren kan niet'

Hermans wil geen winning Waddengas, maar 'weigeren kan niet'

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) "wil geen gas winnen onder de Waddenzee", benadrukte ze in een debat in de Tweede Kamer. Onder de huidige Mijnbouwwet ziet zij echter geen mogelijkheid om de vergunning die de NAM daarvoor heeft aangevraagd te weigeren. Zij zou dan een "ongelofelijk groot" risico lopen dat de rechter dat besluit van tafel zou vegen.

Hermans kondigde vrijdag aan dat zij met de NAM in gesprek gaat. Zij hoopt het gasbedrijf ervan te overtuigen dat het beter is af te zien van gaswinning onder de Waddenzee vanuit het Friese Ternaard. Zij heeft daarvoor in verkennende gesprekken al "ruimte geproefd", verzekerde zij.

De oppositie in de Tweede Kamer vindt het onbegrijpelijk dat Hermans niet gewoon 'nee' heeft gezegd tegen de vergunningsaanvraag van de NAM. Er ligt immers een zwaarwegend, negatief advies van het Staatstoezicht op de Mijnen. De toezichthouder wijst daarin op toegenomen risico's voor het kwetsbare Waddengebied als gevolg van bodemdaling. Maar er liggen meer adviezen, zei Hermans, en die geven "geen eenduidig beeld".

Risico

"Ik zou niks liever hebben gewild dan vrijdag 'nee' zeggen", verzekerde Hermans. Maar het "grote risico" dat een rechter dat als onrechtmatig zou beoordelen, "kan en wil" zij niet nemen. Dat zou kunnen betekenen dat een schadevergoeding moet worden betaald, maar ook dat alsnog gaswinning moet worden toegestaan, waarschuwde de minister.

Omdat Hermans nog geen besluit heeft genomen over Ternaard, worden de adviezen die zij kreeg nog niet openbaar. Verschillende Kamerleden spraken daar hun ongenoegen over uit, omdat zij daardoor debatteerden op basis van onvolledige informatie. Publicatie zou volgens de minister evenwel de positie van de overheid kunnen schaden, mocht het later alsnog tot een gang naar de rechter komen. Wel bood zij aan de stukken vertrouwelijk met de Kamer te delen.

Hermans bestreed dat de vergunning die de NAM wel krijgt om nog acht jaar gas te winnen bij het Groningse Warffum, "wisselgeld" is voor haar pogingen om gaswinning onder de Waddenzee te voorkomen. Het zijn twee aparte trajecten, benadrukte zij.

Meer uit Politiek

Nederland geen onderdeel van Trumps Raad voor Vrede

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen deel uitmaken van de Raad voor Vrede die de Amerikaanse president Donald Trump wil oprichten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bij het tv-programma Café Kockelmann.

9 uur geleden
GroenLinks-PvdA wil snel akkoord sluiten met minderheidskabinet

DEN BOSCH (ANP) - GroenLinks-PvdA wil 'voor de zomer' akkoorden sluiten met het beoogde minderheidskabinet van D66, VVD en CDA. De grootste oppositiepartij wil "progressieve doorbraken" en is bereid compromissen te sluiten, zegt partijleider Jesse Klaver op een partijbijeenkomst in Den Bosch. Het gaat onder meer om deals op het gebied van stikstof, betaalbare huizen en boodschappen, licht hij desgevraagd toe.

11 uur geleden
Kabinet wil dat Nederlandse IS-strijders in regio worden berecht

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse IS-strijders die naar Syrië en Irak zijn gereisd, moeten worden berecht in de regio waar ze vastzitten, vindt demissionair minister Foort van Oosten van Justitie en Veiligheid. Volgens hem moeten mensen die bewust hebben gekozen om voor een ideologie daarheen te reizen niet zomaar rekenen op een terugkeer.

15 uur geleden
Vergoeding gaswinningsschade in Drenthe moet beter, vindt Hermans

DEN HAAG (ANP) - De manier waarop schade van aardbevingen als gevolg van gaswinning in Drenthe wordt vergoed, moet beter, erkent demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans. "Ik vind het belangrijk dat we snel kijken: hoe kunnen we die regeling aanpassen", aldus de VVD-bewindsvrouw na afloop van de ministerraad.

17 uur geleden
Kabinet wil oorlogsarchief snel digitaal voor iedereen openen

DEN HAAG (ANP) - Het oorlogsarchief moet binnenkort voor iedereen digitaal doorzoekbaar worden als het aan het kabinet ligt. De wijziging van de Archiefwet die dat mogelijk maakt, gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. Een eerdere digitale openstelling werd afgeraden na kritiek van onder meer de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).

17 uur geleden
Van Weel ziet geen blijvende schade aan relatie met VS

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) denkt niet dat het getouwtrek om Groenland van de afgelopen weken de relatie met de Verenigde Staten blijvend heeft geschaad. Dat heeft de demissionaire bewindsman gezegd voor aanvang van de ministerraad.

20 uur geleden
Brekelmans: claim Trump op Groenland is volgens mij van tafel

DEN HAAG (ANP) - Donald Trump legt geen claim meer op Groenland, interpreteert demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD). Tijdens het debat ter voorbereiding op de EU-top die in het teken staat van dit hoogoplopende conflict, zijn partijen als GroenLinks-PvdA hier niet zo zeker van. Toe-eigenen van land is "duidelijk geen onderdeel" van het 'raamwerk' van een deal met het militaire bondgenootschap NAVO dat hierover in de maak is, stelt Brekelmans. "Dus volgens mij is de politieke realiteit nu dat die claim van tafel is."

1 dag geleden