Hermans wil geen winning Waddengas, maar 'weigeren kan niet'
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) "wil geen gas winnen onder de Waddenzee", benadrukte ze in een debat in de Tweede Kamer. Onder de huidige Mijnbouwwet ziet zij echter geen mogelijkheid om de vergunning die de NAM daarvoor heeft aangevraagd te weigeren. Zij zou dan een "ongelofelijk groot" risico lopen dat de rechter dat besluit van tafel zou vegen.
Hermans kondigde vrijdag aan dat zij met de NAM in gesprek gaat. Zij hoopt het gasbedrijf ervan te overtuigen dat het beter is af te zien van gaswinning onder de Waddenzee vanuit het Friese Ternaard. Zij heeft daarvoor in verkennende gesprekken al "ruimte geproefd", verzekerde zij.
De oppositie in de Tweede Kamer vindt het onbegrijpelijk dat Hermans niet gewoon 'nee' heeft gezegd tegen de vergunningsaanvraag van de NAM. Er ligt immers een zwaarwegend, negatief advies van het Staatstoezicht op de Mijnen. De toezichthouder wijst daarin op toegenomen risico's voor het kwetsbare Waddengebied als gevolg van bodemdaling. Maar er liggen meer adviezen, zei Hermans, en die geven "geen eenduidig beeld".
Risico
"Ik zou niks liever hebben gewild dan vrijdag 'nee' zeggen", verzekerde Hermans. Maar het "grote risico" dat een rechter dat als onrechtmatig zou beoordelen, "kan en wil" zij niet nemen. Dat zou kunnen betekenen dat een schadevergoeding moet worden betaald, maar ook dat alsnog gaswinning moet worden toegestaan, waarschuwde de minister.
Omdat Hermans nog geen besluit heeft genomen over Ternaard, worden de adviezen die zij kreeg nog niet openbaar. Verschillende Kamerleden spraken daar hun ongenoegen over uit, omdat zij daardoor debatteerden op basis van onvolledige informatie. Publicatie zou volgens de minister evenwel de positie van de overheid kunnen schaden, mocht het later alsnog tot een gang naar de rechter komen. Wel bood zij aan de stukken vertrouwelijk met de Kamer te delen.
Hermans bestreed dat de vergunning die de NAM wel krijgt om nog acht jaar gas te winnen bij het Groningse Warffum, "wisselgeld" is voor haar pogingen om gaswinning onder de Waddenzee te voorkomen. Het zijn twee aparte trajecten, benadrukte zij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Volgende week verschijnen onder anderen oud-justitieminister Ferd Grapperhaus, oud-RIVM-directeur Jaap van Dissel en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema voor de parlementaire enquêtecommissie corona. Van Dissel is er voor de tweede keer. Ook Grapperhaus wordt later nog een tweede keer verhoord.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofuitstoot van industrie en vervoer moet in 2035 de helft lager zijn dan in 2019, zo staat in het stikstofplan van het kabinet. De stikstofuitstoot van de twee sectoren is de afgelopen jaren al hard gedaald, maar ze moeten nog een "extra stap zetten". Daarvoor trekt het kabinet eenmalig 250 miljoen euro uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste geld uit de pot van 20 miljard euro voor de stikstofaanpak gaat naar de aanpak rondom natuurgebieden. Daar legt landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 9 miljard euro voor klaar. Er is 2,2 miljard euro voor het herstellen van natuur. Van Essen trekt 2,75 miljard euro uit voor boeren die vrijwillig stoppen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uiterlijk eind volgend jaar moet het weer mogelijk zijn om bij projecten kleine hoeveelheden stikstof uit te stoten, aldus het kabinet. Nu ligt de grens vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is zo laag, dat in de praktijk altijd een vergunning nodig is voor uitstoot. Omdat daar geen ruimte voor is, kunnen ook projecten of evenementen met lage uitstoot nu niet doorgaan.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landbouw moet in 2030 23 tot 25 procent minder stikstof in de vorm van ammoniak uitstoten. Als dat doel niet gehaald wordt, komt er strenger beleid. Rondom natuurgebieden moet de stikstofuitstoot nog verder omlaag. Dat staat in de Kamerbrief van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) over de stikstofaanpak.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat melkveehouders niet meer dan 2,6 koeien per hectare gaan houden. Dat is een van de maatregelen die in het pakket aan maatregelen in het kader van stikstof staat. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van de Telegraaf.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een kabinetsplan tegen het cellentekort moet ruim 1700 plekken opleveren, meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid). Om plekken in meer beveiligde cellen vrij te maken, wil ze vaker werken met sobere regimes. Bovendien wil ze meer gaan werken met enkelbanden om gevangenen te helpen terug te keren in de samenleving.
8 uur geleden