Hermans vindt ook dat kabinet sneller met maatregelen kon komen
DEN HAAG (ANP) - Ook VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans vindt dat het kabinet sneller met maatregelen had kunnen komen om koopkrachtverlies te compenseren. De discussie of er dit jaar nog iets mogelijk was, duurde volgens Hermans "rijkelijk lang".
Er is volgens haar te lang geredeneerd dat maatregelen marktverstorend zouden werken of niet doelmatig zijn. "Het duurde daardoor te lang voordat het kabinet echt ermee aan de slag ging." Het idee van de PvdA en GroenLinks voor een prijsplafond, wat inmiddels is toegezegd door het kabinet, noemt zij "een constructief voorstel en de weg waarop we moeten gaan".
Volgens PvdA-leider Attje Kuiken zit het kabinet "in standje paniekvoetbal". Zij wil dat het kabinet meerdere jaren vooruit kijkt en een "fundamenteel grote stap" zet door bijvoorbeeld het minimumloon op 14 euro per uur te zetten. "Dat is vooruitkijken en anticiperen."
Kritiek
Vanuit de Tweede Kamer klinkt al maanden kritiek dat het kabinet te weinig doet tegen koopkrachtverlies of pas te laat met maatregelen komt. Het prijsplafond voor energie, waardoor burgers bij een gemiddeld gebruik het lage tarief van begin dit jaar betalen, werd pas op Prinsjesdag gepresenteerd na dagen van koortsachtig overleg.
Hermans zei ook open te staan voor de suggestie van GroenLinks-leider Jesse Klaver om voor volgend jaar scenario's uit te werken om te voorkomen dat het kabinet weer pas te laat ingrijpt als de prijzen sneller oplopen dan verwacht. Maar de VVD'er twijfelt over het voorstel van Klaver om koopkrachtpakketten én nieuwe wetgeving "klaar te zetten" in het najaar om op alles voorbereid te zijn.
De realiteit pakt altijd toch net anders uit dan in scenario's uitgedacht, aldus Hermans. Ze vreest "dat het middel een doel op zich wordt" als er al hapklare oplossingen klaarstaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
18 uur geleden