
Hermans: risico op gastekort na komende winter waarschijnlijk weg
DEN HAAG (ANP) - Alleen wanneer het extreem koud wordt en tegelijkertijd een aanzienlijk deel van de aanvoer van gas wegvalt, kunnen komende winter nog tekorten ontstaan. In de jaren daarna zal dat 'waarschijnlijk' helemaal niet meer kunnen gebeuren. Dat schrijft klimaatminister Sophie Hermans, die ook verantwoordelijk is voor energie, aan de Tweede Kamer.
Nederland is na het begin van de oorlog in Oekraïne in februari 2022 vrijwel geheel afgestapt van Russisch gas. De binnenlandse productie is ook fors gedaald door de sluiting van het Groningenveld. Toch is de weerbaarheid tegen schokken op de internationale gasmarkt toegenomen, zegt een woordvoerder van Hermans. Er is sprake van een "stabiele import" en de capaciteit om gas op te slaan is toegenomen. En mede dankzij energiebesparing daalt de vraag.
Nederland begint dinsdag aan een nieuw gasjaar met opslagen die voor meer dan 90 procent zijn gevuld. Ook in omringende landen zijn de voorraden op peil, mede dankzij afspraken die daar in Europees verband over zijn gemaakt. Voldoende voorraad blijft ook in de daarop volgende jaren een harde voorwaarde om niet alsnog tegen problemen aan te lopen bij bijvoorbeeld een langere vorstperiode.
Scenario koudere winter
Gasunie Transport Services (GTS) heeft de minister geadviseerd over de gasleveringszekerheid. In het basisscenario is er inderdaad niks aan de hand, zegt een woordvoerster van de beheerder van het landelijk gastransportnet in Nederland. Dat scenario gaat uit van een normaal temperatuursverloop en geen problemen in de gasaanvoer. Als er een koude winter komt en de gasopslag leger raakt, kunnen er nog wel tekorten ontstaan, waarschuwt GTS tegelijkertijd.
Het dochterbedrijf van Gasunie blikt in het advies ook vooruit. Nederland is met de sluiting van het Groningenveld voor een groot deel afhankelijk van import en het goed functioneren van Europese markten, stelt GTS. Belangrijke maatregelen voor een stabiele gaslevering de komende jaren zijn het voldoende vullen van de gasopslagen, genoeg technische aansluitingen met buurlanden en op verschillende manieren aan gas komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet een staatscommissie instelt die grondig gaat onderzoeken hoe het is gesteld met uithuisplaatsingen van kinderen vanwege problemen in de gezinnen. Daarbij moet de commissie zich onder meer richten op de praktijk van drang en dwang die vanuit de overheid wordt toegepast in de jeugdzorg. Ook de rol van onder meer scholen, rechtbanken, familie en de omgeving daarin moet worden bekeken.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam noemt het "hoogstwaarschijnlijk" dat bij een volgende voetbalwedstrijd in de hoofdstad tegen de Israëlische club Maccabi Tel Aviv er geen supporters welkom zijn. Ze zei dat in een debat met de gemeenteraad over het onderzoek van het Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement (COT) naar het geweld rondom de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv in de nacht van 7 op 8 november vorig jaar.
1 dag geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland zegt dankzij tijdelijke nieuwe stikstofregels onder strenge voorwaarden weer vergunningen te kunnen verlenen voor zaken als woningbouw en evenementen. Onder de nieuwe regels moeten indieners aantonen dat de uitstoot voor het bouwen van bijvoorbeeld huizen met ruim een derde wordt teruggebracht. Door een uitspraak van de Raad van State ligt de vergunningverlening sinds eind vorig jaar zo goed als stil.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Mona Keijzer van Volkshuisvesting gaat nog eens kijken naar de uitvoerbaarheid van de gewijzigde wet regie volkshuisvesting. Het gaat vooral om een wijzigingsvoorstel van de PVV, waarin statushouders geen voorrang meer krijgen op een sociale huurwoning. Dat is door een Kamermeerderheid toegevoegd aan de regiewet. De BBB-bewindsvrouw heeft "aandacht voor de juridische houdbaarheid" van het amendement.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP wil de stemming over de asielnoodmaatregelenwet uitstellen, zodat met spoed advies kan worden gevraagd over de strafbaarstelling van illegaliteit. De conservatief-christelijke partij is niet gerustgesteld door een brief hierover van minister David van Weel (Asiel, VVD). Daarin "lijkt de minister nu zonder onderbouwing te stellen dat álle hulp strafbaar is", schrijft de SGP op X.
1 dag geleden