Hermans op top: klimaat, economie en veiligheid gaan hand in hand
BELÉM (ANP) - "Klimaatbeleid, economische kracht en nationale veiligheid gaan voor ons hand in hand", zegt demissionair klimaatminister Sophie Hermans dinsdag in een korte toespraak op de klimaattop. Ze legt uit dat alle drie de onderwerpen samenkomen in het energiebeleid. "Energie is klimaat, energie is economie en vandaag de dag is energie ook veiligheid." Daarom wil Hermans de verduurzaming "op koers" houden. Ze zegt erbij dat het resultaat "stabiel, betaalbaar en toekomstbestendig" moet zijn.
Voor Hermans is een fase bereikt waarin het niet meer draait om het stellen van nieuwe doelen. "Het draait om de uitvoering", zegt ze. "Dat vergt realisme, planning en aanpassingsvermogen."
De klimaatminister deelt een van de grootste problemen waar Nederland in de energietransitie tegenaan loopt met haar toehoorders: het overvolle elektriciteitsnet. "De groei van hernieuwbare energie in Nederland is simpelweg sneller gegaan dan ons vermogen om het netwerk uit te breiden", legt ze uit. "Dat is wat er gebeurt als je het hoogste aantal zonnepanelen per hoofd van de bevolking ter wereld hebt, en een derde van alle oplaadpunten van de Europese Unie binnen een klein, dichtbevolkt land." Volgens Hermans moeten de investeringen omhoog "om ons eigen succes bij te houden".
Enige Nederlandse bewindspersoon
Op de COP30 in Brazilië is Hermans de enige Nederlandse bewindspersoon. Vorige week was demissionair premier Dick Schoof wel present in Belém op de top voor regeringsleiders, die het gastland had losgekoppeld van de conferentie zelf.
Aan de klimaattoppen in Glasgow, Sharm-el-Sheikh en Dubai namen meerdere Nederlandse ministers en staatssecretarissen deel. Vorig jaar reisden alleen Hermans en Vincent Karremans, toen nog als staatssecretaris, af naar Bakoe.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) en Chris Stoffer (SGP) vragen zich af of zij tevreden kunnen zijn met het nieuwe begrotingsvoorstel van het kabinet, nadat PRO, Volt en ChristenUnie lieten blijken positief te zijn. "Als ze alleen links bedienen en rechts niet, heb je een heel ander schaakbord", zei Eerdmans voorafgaand aan een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zag "voor het eerst bereidheid" bij het kabinet om de geplande bezuinigingen op de sociale zekerheid te schrappen. De verschillen op vermogensbelasting en het belastingplan zijn volgens Klaver "nog groot".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver (PRO) en Laurens Dassen (Volt) denken dat ze samen een brede en stabiele meerderheid kunnen leveren om de begroting aan een meerderheid te helpen. "Wij willen graag een akkoord met het kabinet sluiten", zei Klaver voor een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft goed geluisterd naar de oppositie, zei ChristenUnie-leider Mirjam Bikker na een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën. Jetten zei vrijdag dat er een nieuw begrotingsvoorstel ligt, maar volgens Bikker staat er nog niets op papier.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen spreken zaterdagochtend met ChristenUnie-leider Mirjam Bikker en Kamerlid Pieter Grinwis. Ze laten de partij de nieuwe begrotingsplannen zien waar Jetten vrijdag over sprak tijdens zijn persconferentie.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.
1 dag geleden