Hermans maakt eerste klimaatafspraak met chemiebedrijf Nobian
DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Nobian krijgt maximaal 185 miljoen euro overheidsgeld en dringt daarmee zijn uitstoot in 2030 verder terug. Dat staat in de eerste zogeheten maatwerkafspraak die minister Sophie Hermans (Klimaat) donderdag ondertekent.
Nobian belooft zijn verduurzamingsplannen met tien jaar te versnellen, schrijft Hermans in een brief aan de Tweede Kamer. Daarmee moet de CO2-uitstoot in 2030 meer dan 500.000 ton lager zijn dan in 2020. Ook de stikstofuitstoot, het aardgasgebruik en het watergebruik moeten flink krimpen.
"Met deze financiële ondersteuning dragen we niet alleen bij aan de verduurzaming van industriële productie in Nederland, we zorgen ook voor een stevig fundament voor het behoud van een belangrijke chemische waardeketen in Europa", aldus Hermans.
In totaal investeert Nobian 645 miljoen euro in verduurzaming, schrijft het bedrijf. Daarvan bestaat maximaal 185 miljoen euro uit subsidie. De CO2-uitstoot moet in 2030 uitkomen op "bijna nul". "Een mijlpaal voor ons bedrijf en voor de Nederlandse overheid", zegt Michael Koenig, topman van Nobian, in een verklaring. Het kabinet is al enkele jaren in gesprek met de grootste uitstoters om hen met subsidie te laten verduurzamen, maar die plannen gaan niet zo snel als gehoopt.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep dertien jaar cel geëist tegen Richard R. (52), alias Rico de Chileen, voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank veroordeelde R. in 2021 na een eis van veertien jaar tot elf jaar cel, omdat niet alle beschuldigingen werden bewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creëren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
3 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
13 uur geleden