Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hermans: geen andere bestemming voor miljarden kernenergie

Hermans: geen andere bestemming voor miljarden kernenergie

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans is niet bereid om de miljarden uit het Klimaatfonds die bestemd zijn voor de bouw van nieuwe kerncentrales, in te zetten voor maatregelen die eerder effect sorteren. De oppositie in de Tweede Kamer deed meerdere voorstellen om de begroting van het ministerie van Klimaat en groen Groei op dat punt te wijzigen, maar die werden stuk voor stuk ontraden.

Het kabinet en de coalitiepartijen zien in kernenergie een onmisbare schakel in een toekomstige energievoorziening zonder fossiele brandstoffen. Daar zijn vele miljarden aan publieke investeringen voor nodig. Het kabinet heeft daar binnen het Klimaatfonds 9,5 miljard euro extra voor opzij gezet.

Maar de nieuwe kerncentrales waar het kabinet op inzet, staan er pas over vele jaren. Ze zullen niet bijdragen aan het klimaatdoel voor 2030, dat volgens een recente doorrekening van het Planbureau voor de Leefomgeving uit beeld is geraakt.

Alternatieve maatregelen

De linkse oppositie opperde daarom een deel van het gereserveerde geld in te zetten voor maatregelen die wel sneller leiden tot minder uitstoot van broeikasgassen. Die zouden volgens de partijen ook direct huishoudens aan een lagere energierekening helpen.

Hermans wil daar evenwel niet aan. De voorstellen druisen niet alleen in tegen het hoofdlijnenakkoord dat de coalitiepartijen dit voorjaar sloten, ze zouden ook bij het bedrijfsleven de indruk kunnen wekken dat Nederland kernenergie minder belangrijk is gaan vinden, betoogde de minister.

Meer uit Politiek

Veel vragen Kamer over wens Lelystad Airport in 2027 te openen

DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."

4 uur geleden
Minister heeft 700.000 euro extra voor beveiligen Joodse gebouwen

DEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.

5 uur geleden
Bikker wil dat staat betaalt voor beveiliging Joodse instellingen

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.

7 uur geleden
Paternotte: Jetten heeft als premier boven op asielwetten gezeten

DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.

10 uur geleden
Wilders neemt geen verantwoordelijkheid voor verworpen asielwet

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.

11 uur geleden
Brekelmans : D66 zocht redenen om tegen asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."

11 uur geleden
Oud-PVV'er Markuszower beticht PVV van politiek theater

DEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".

11 uur geleden