Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hermans: geen andere bestemming voor miljarden kernenergie

Hermans: geen andere bestemming voor miljarden kernenergie

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans is niet bereid om de miljarden uit het Klimaatfonds die bestemd zijn voor de bouw van nieuwe kerncentrales, in te zetten voor maatregelen die eerder effect sorteren. De oppositie in de Tweede Kamer deed meerdere voorstellen om de begroting van het ministerie van Klimaat en groen Groei op dat punt te wijzigen, maar die werden stuk voor stuk ontraden.

Het kabinet en de coalitiepartijen zien in kernenergie een onmisbare schakel in een toekomstige energievoorziening zonder fossiele brandstoffen. Daar zijn vele miljarden aan publieke investeringen voor nodig. Het kabinet heeft daar binnen het Klimaatfonds 9,5 miljard euro extra voor opzij gezet.

Maar de nieuwe kerncentrales waar het kabinet op inzet, staan er pas over vele jaren. Ze zullen niet bijdragen aan het klimaatdoel voor 2030, dat volgens een recente doorrekening van het Planbureau voor de Leefomgeving uit beeld is geraakt.

Alternatieve maatregelen

De linkse oppositie opperde daarom een deel van het gereserveerde geld in te zetten voor maatregelen die wel sneller leiden tot minder uitstoot van broeikasgassen. Die zouden volgens de partijen ook direct huishoudens aan een lagere energierekening helpen.

Hermans wil daar evenwel niet aan. De voorstellen druisen niet alleen in tegen het hoofdlijnenakkoord dat de coalitiepartijen dit voorjaar sloten, ze zouden ook bij het bedrijfsleven de indruk kunnen wekken dat Nederland kernenergie minder belangrijk is gaan vinden, betoogde de minister.

Meer uit Politiek

Formerende partijen praten met experts over minderheidskabinet

DEN HAAG (ANP) - Politieke wetenschappers met kennis over minderheidskabinetten komen maandag langs bij informateur Rianne Letschert en de leiders van de formerende partijen D66, VVD en CDA. Het gaat om Claes de Vreese, Tom van der Meer en Corné Smit.

12 uur geleden
Schoof: dreigen met extra importheffing ondermijnt band met VS

DEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse dreigement om acht Europese landen extra importheffingen op te leggen, dreigt de banden tussen Europa en de VS te ondermijnen. Ze "brengen het risico van een gevaarlijke neerwaartse spiraal met zich mee". Dat stellen Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken in een gezamenlijke verklaring die door demissionair premier Dick Schoof op X is geplaatst.

16 uur geleden
Van Weel noemt dreigement Trump met tarieven chantage

HILVERSUM (ANP) - Het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen waaronder Nederland extra importtarieven op te leggen is "chantage". Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in het televisieprogramma WNL op Zondag.

20 uur geleden
In jaar 530 mensen geweigerd bij 140.000 controles aan grens

DEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.

2 dagen geleden
Kabinet komt met voorwaarden voor gezamenlijke vuurwerkshows

DEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.

2 dagen geleden
Kabinet wil naamswijziging goedkoper maken, ook zonder reden

DEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.

2 dagen geleden
Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

3 dagen geleden