Herkozen voorzitter Europarlement waarschuwt voor polarisatie
STRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van het Europees Parlement, Roberta Metsola, heeft in haar eerste toespraak na haar herbenoeming gewaarschuwd voor polarisatie in de samenleving. Die heeft geleid tot "meer confronterende politiek, zelfs tot politiek geweld". Daar moet een einde aan komen, maar daarvoor zijn geen gemakkelijke politieke oplossingen, erkende Metsola in het Europees Parlement.
"Dit is het Huis dat staat voor het tegenovergestelde. Dat wil bouwen in plaats van vernietigen. Dat niet bang is om de moeilijke weg te nemen. Dat in staat is zijn stem te vinden en te gebruiken voor het algemeen belang", zei de parlementsvoorzitter.
Rode lijn in haar speech was dat er een gedeelde verantwoordelijkheid is om "Europa beter achter te laten dan we het hebben aangetroffen". Een van de maatregelen die daartoe moet leiden is meer tijd en energie steken in veiligheid en defensie, waaronder het tegengaan van hybride bedreigingen. Het versterken van de verdediging van Europa houdt "de mensen veilig en dringt de expansionistische dromen van dictators in onze buurlanden terug".
Concurrentievermogen vergroten
Om Europa beter achter te laten, is het volgens Metsola belangrijk om het concurrentievermogen van Europa te vergroten en om "echte oplossingen voor het klimaat" te bieden. Maar ook voldoende woningen, eerlijke verdeling van de welvaart en gelijke rechten voor iedereen, ongeacht religie, afkomst of seksuele voorkeur, zijn daarvoor nodig.
De uitvoering van het eerder aangenomen asiel- en migratiepact is ook een voorwaarde om Europa beter achter te laten. "Daar hoort noodzakelijk grensbeheer bij, met een terugkeerbeleid en vooral een beleid waarin de mens centraal staat. Dat zorgt ervoor dat geen enkele andere moeder de keuze krijgt om haar kind in een gammel bootje in handen van criminele mensensmokkelnetwerken te laten vallen."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
9 uur geleden