Herkozen voorzitter Europarlement waarschuwt voor polarisatie
STRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van het Europees Parlement, Roberta Metsola, heeft in haar eerste toespraak na haar herbenoeming gewaarschuwd voor polarisatie in de samenleving. Die heeft geleid tot "meer confronterende politiek, zelfs tot politiek geweld". Daar moet een einde aan komen, maar daarvoor zijn geen gemakkelijke politieke oplossingen, erkende Metsola in het Europees Parlement.
"Dit is het Huis dat staat voor het tegenovergestelde. Dat wil bouwen in plaats van vernietigen. Dat niet bang is om de moeilijke weg te nemen. Dat in staat is zijn stem te vinden en te gebruiken voor het algemeen belang", zei de parlementsvoorzitter.
Rode lijn in haar speech was dat er een gedeelde verantwoordelijkheid is om "Europa beter achter te laten dan we het hebben aangetroffen". Een van de maatregelen die daartoe moet leiden is meer tijd en energie steken in veiligheid en defensie, waaronder het tegengaan van hybride bedreigingen. Het versterken van de verdediging van Europa houdt "de mensen veilig en dringt de expansionistische dromen van dictators in onze buurlanden terug".
Concurrentievermogen vergroten
Om Europa beter achter te laten, is het volgens Metsola belangrijk om het concurrentievermogen van Europa te vergroten en om "echte oplossingen voor het klimaat" te bieden. Maar ook voldoende woningen, eerlijke verdeling van de welvaart en gelijke rechten voor iedereen, ongeacht religie, afkomst of seksuele voorkeur, zijn daarvoor nodig.
De uitvoering van het eerder aangenomen asiel- en migratiepact is ook een voorwaarde om Europa beter achter te laten. "Daar hoort noodzakelijk grensbeheer bij, met een terugkeerbeleid en vooral een beleid waarin de mens centraal staat. Dat zorgt ervoor dat geen enkele andere moeder de keuze krijgt om haar kind in een gammel bootje in handen van criminele mensensmokkelnetwerken te laten vallen."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland in aanloop naar hervatting van het diplomatieke overleg over de oorlog weer een grote aanval heeft uitgevoerd. Daarbij zouden tientallen raketten en honderden drones zijn afgevuurd. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha reageerde verontwaardigd en verweet Rusland op X het vredesproces niet serieus te nemen.
10 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
10 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
15 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
16 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
17 uur geleden