Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Herdenkingstocht door Amsterdam op eerste dag Keti Koti-maand

Herdenkingstocht door Amsterdam op eerste dag Keti Koti-maand

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt donderdag een herdenkingstocht gehouden waarmee officieel de Keti Koti-maand begint. In die maand vragen verschillende organisaties met allerlei activiteiten intensief aandacht voor de slavernijgeschiedenis van Nederland.

De herdenkingstocht, oftewel de Memre Waka, wordt georganiseerd door stichting Eer en Herstel. De tocht begint om 14.30 uur op de Dam en eindigt bij de ambtswoning van burgemeester Femke Halsema aan de Herengracht. Daar houdt onder anderen Halsema een toespraak en er wordt een plengoffer gebracht, een spiritueel ritueel met water.

Ook worden kransen gelegd bij een plaquette naast de ingang van de ambtswoning. Deze herinnert aan de eerste bewoner van de woning in 1672, Paulus Godin. Hij was betrokken bij de slavenhandel en verkocht mensen als slaven aan plantage-eigenaren in onder meer Suriname en de Caraïbische eilanden en de Indische archipel.

Maaltijden

Verder worden de eerste 150 Heri Heri-maaltijden uitgedeeld als onderdeel van Free Heri Heri. Dat is een initiatief waarbij gratis en gezamenlijk dat Surinaamse gerecht wordt gegeten, om het slavernijverleden te verbinden met het heden.

Gedurende de Keti Koti-maand zijn er door het hele land herdenkingen, lezingen, theatervoorstellingen en festivals. Ook worden er zogeheten Keti Koti-tafels georganiseerd. Op 1 juli is de Nationale Herdenking Slavernijverleden in het Oosterpark. Daar houdt koning Willem-Alexander een toespraak. Ook koningin Máxima en premier Mark Rutte zijn aanwezig, samen met een delegatie van het kabinet. Op het Museumplein is daarna het Keti Koti Festival.

Herdenking

Op 1 juli wordt met Keti Koti, wat 'verbroken ketenen' betekent, herdacht en gevierd dat Nederland de slavernij 160 jaar geleden formeel en 150 jaar geleden in de praktijk afschafte in Suriname en het Caribisch deel van het Koninkrijk. Dit jaar is de herdenking ook de officiële start van het Herdenkingsjaar Slavernijverleden, dat loopt van 1 juli 2023 tot 1 juli 2024.

Meer uit Binnenland

Eerste vijf Nederlanders vertrekken zondag met boot naar Gaza

BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.

15 uur geleden
Niet alle verdachten kunstroof Assen sloten deal met justitie

DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.

17 uur geleden
Ombudsman kritisch op plan om te besparen op bijstand

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.

21 uur geleden
ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

1 dag geleden
Frank van Leeuwen wint 27e editie van De Slimste Mens

HILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.

1 dag geleden
Eerste bodycams eind deze maand uitgereikt aan conducteurs

DEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Advocaten roepen staatssecretaris op maatregelen EBI te schrappen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.

1 dag geleden