Herdenkingstocht door Amsterdam op eerste dag Keti Koti-maand
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt donderdag een herdenkingstocht gehouden waarmee officieel de Keti Koti-maand begint. In die maand vragen verschillende organisaties met allerlei activiteiten intensief aandacht voor de slavernijgeschiedenis van Nederland.
De herdenkingstocht, oftewel de Memre Waka, wordt georganiseerd door stichting Eer en Herstel. De tocht begint om 14.30 uur op de Dam en eindigt bij de ambtswoning van burgemeester Femke Halsema aan de Herengracht. Daar houdt onder anderen Halsema een toespraak en er wordt een plengoffer gebracht, een spiritueel ritueel met water.
Ook worden kransen gelegd bij een plaquette naast de ingang van de ambtswoning. Deze herinnert aan de eerste bewoner van de woning in 1672, Paulus Godin. Hij was betrokken bij de slavenhandel en verkocht mensen als slaven aan plantage-eigenaren in onder meer Suriname en de Caraïbische eilanden en de Indische archipel.
Maaltijden
Verder worden de eerste 150 Heri Heri-maaltijden uitgedeeld als onderdeel van Free Heri Heri. Dat is een initiatief waarbij gratis en gezamenlijk dat Surinaamse gerecht wordt gegeten, om het slavernijverleden te verbinden met het heden.
Gedurende de Keti Koti-maand zijn er door het hele land herdenkingen, lezingen, theatervoorstellingen en festivals. Ook worden er zogeheten Keti Koti-tafels georganiseerd. Op 1 juli is de Nationale Herdenking Slavernijverleden in het Oosterpark. Daar houdt koning Willem-Alexander een toespraak. Ook koningin Máxima en premier Mark Rutte zijn aanwezig, samen met een delegatie van het kabinet. Op het Museumplein is daarna het Keti Koti Festival.
Herdenking
Op 1 juli wordt met Keti Koti, wat 'verbroken ketenen' betekent, herdacht en gevierd dat Nederland de slavernij 160 jaar geleden formeel en 150 jaar geleden in de praktijk afschafte in Suriname en het Caribisch deel van het Koninkrijk. Dit jaar is de herdenking ook de officiële start van het Herdenkingsjaar Slavernijverleden, dat loopt van 1 juli 2023 tot 1 juli 2024.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Er zit nog één verdachte vast voor het doodschieten van een 41-jarige man uit Rotterdam in een woning aan de Zevenkampse Ring in het Rotterdamse stadsdeel Prins Alexander. Het is een 35-jarige man uit Rotterdam, die zich zaterdagavond zelf bij de politie meldde. Hij wordt binnenkort voorgeleid aan de rechter-commissaris, meldt de politie.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door een tijdelijke oplossing kunnen kinderen en hun ouders in het Prinses Máxima Centrum in Utrecht weer veilig water uit de kraan drinken. Het ziekenhuis heeft een waterzak, vanwaaruit schoon drinkwater het gebouw in wordt gepompt. Die is er ook op maandag en dinsdag, meldt het ziekenhuis, waar kinderen met kanker worden behandeld.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door de drinkwaterproblemen in Utrecht kunnen bezoekers van poppodium TivoliVredenburg voorlopig geen ijsklontjes krijgen. Ook is er minder koffie en thee. Het zalencentrum zegt gebruik te maken van het drinkwater van Vitens en zich daarom te houden aan de adviezen van de leverancier. Een van die adviezen is om het water drie minuten te koken voor gebruik.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Nederlandse tekort aan studentenkamers wordt naar verwachting nog groter. Door de grootschalige verkoop van particuliere studentenhuizen zijn er, vooral in de grote studiesteden, steeds minder studentenkamers beschikbaar. Dat stelt kenniscentrum Kences. "Nog nooit was het studentenhuisvestingstekort zo nijpend als nu. Maar dit jaar neemt dit tekort dus flink toe."
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting die een concert voor een joodse feestdag wilde houden in Amsterdam stapt naar de rechter, nu het Concertgebouw het feest heeft geannuleerd. "Wij kunnen en willen niet meegaan in een beperking van religieuze keuzevrijheid en in deze isolerende en polariserende actie", meldt de Stichting Chanukah Concert, die juridische stappen aankondigt.
6 uur geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - De winteropvanglocatie voor asielzoekers in Biddinghuizen is bijna vol, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten. Komende week komen er nog meer nieuwe bewoners van de lhbtiq+-straat bij en dan zijn alle 1250 plekken bezet. "Er zitten meer gezinnen dan eerdere jaren. Dat is niet wenselijk, maar daar zijn we wel op ingericht", aldus de woordvoerder.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw annuleert het jaarlijkse concert waarmee het joodse feest Chanoeka wordt gevierd. Het is niet gelukt om met Stichting Chanukah Concert tot overeenstemming te komen over een alternatief voor het optreden van de voorzanger, die banden heeft met IDF, het Israëlische leger.
8 uur geleden