Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen

Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen

HATAY (ANP/RTR) - In Turkije worden dinsdag herdenkingen gehouden voor de verwoestende aardbevingen die een jaar geleden tienduizenden mensen het leven kostten. In het zwaar getroffen Hatay verzamelden zich in de vroege ochtend bijvoorbeeld meer dan 10.000 mensen om de slachtoffers te gedenken, maar ook om te protesteren tegen de overheid.

De bijeenkomsten begonnen al om 04.17 uur, het tijdstip waarop de eerste bevingen waren te voelen met een kracht van 7.8. In Zuidoost-Turkije waren er meer dan 50.000 doden en in Syrië kwamen zo'n 5900 mensen om.

Groepen mensen die bij de herdenking aanwezig waren riepen de regering en de lokale autoriteiten op om af te treden. Ze vinden dat de overheid te weinig heeft gedaan in de directe nasleep van de bevingen om mensen te redden. Sommige slachtoffers zouden niet zijn overleden door de aardbevingen, maar doordat ze dagenlang vast zaten onder het puin.

'Ramp van de eeuw'

Overheidsfunctionarissen die toespraken houden worden uitgejouwd in Hatay en demonstranten scanderen "kan iemand mijn stem horen?". Ze verwijzen daarmee naar de mensen die onder het puin lagen, maar laten ook weten dat ze zich ongehoord voelen door de regering. "Duizenden mensen stierven hier", zegt Nurul Sabah Aksu, een inwoner van de stad. "Waar waren zij? Waarom lieten ze Hatay zo achter? Waarom zijn ze ons vergeten?"

De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een paar weken na de bevingen toegegeven dat de overheidshulp tekortschoot en vroeg om vergiffenis. Dinsdag schrijft hij op X dat zijn regering juist wel "onmiddellijk" met alle beschikbare middelen te hulp schoot en hij benadrukt de eenheid van het land in de nasleep van de bevingen. Erdogan spreekt van "de ramp van de eeuw" en biedt zijn condoleances aan aan slachtoffers en nabestaanden.

Na de herdenking werden bloemen in de rivier Asi gegooid.

Meer uit Buitenland

Trump: NAVO wacht 'zware' toekomst als landen niet helpen in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.

42 minuten geleden
WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

4 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

5 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

7 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

7 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

8 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

9 uur geleden