Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen

Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen

HATAY (ANP/RTR) - In Turkije worden dinsdag herdenkingen gehouden voor de verwoestende aardbevingen die een jaar geleden tienduizenden mensen het leven kostten. In het zwaar getroffen Hatay verzamelden zich in de vroege ochtend bijvoorbeeld meer dan 10.000 mensen om de slachtoffers te gedenken, maar ook om te protesteren tegen de overheid.

De bijeenkomsten begonnen al om 04.17 uur, het tijdstip waarop de eerste bevingen waren te voelen met een kracht van 7.8. In Zuidoost-Turkije waren er meer dan 50.000 doden en in Syrië kwamen zo'n 5900 mensen om.

Groepen mensen die bij de herdenking aanwezig waren riepen de regering en de lokale autoriteiten op om af te treden. Ze vinden dat de overheid te weinig heeft gedaan in de directe nasleep van de bevingen om mensen te redden. Sommige slachtoffers zouden niet zijn overleden door de aardbevingen, maar doordat ze dagenlang vast zaten onder het puin.

'Ramp van de eeuw'

Overheidsfunctionarissen die toespraken houden worden uitgejouwd in Hatay en demonstranten scanderen "kan iemand mijn stem horen?". Ze verwijzen daarmee naar de mensen die onder het puin lagen, maar laten ook weten dat ze zich ongehoord voelen door de regering. "Duizenden mensen stierven hier", zegt Nurul Sabah Aksu, een inwoner van de stad. "Waar waren zij? Waarom lieten ze Hatay zo achter? Waarom zijn ze ons vergeten?"

De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een paar weken na de bevingen toegegeven dat de overheidshulp tekortschoot en vroeg om vergiffenis. Dinsdag schrijft hij op X dat zijn regering juist wel "onmiddellijk" met alle beschikbare middelen te hulp schoot en hij benadrukt de eenheid van het land in de nasleep van de bevingen. Erdogan spreekt van "de ramp van de eeuw" en biedt zijn condoleances aan aan slachtoffers en nabestaanden.

Na de herdenking werden bloemen in de rivier Asi gegooid.

Meer uit Buitenland

Iraanse Revolutionaire Garde kondigt wraak aan na dood Khamenei

TEHERAN (ANP/DPA) - De Revolutionaire Garde van Iran heeft wraak aangekondigd voor de dood van het staatshoofd en religieus leider ayatollah Khamenei. "De moordenaars van de imam van de natie zullen niet ontsnappen aan een harde, beslissende en afschrikwekkende straf", aldus een verklaring van de elite-eenheid van Iran.

2 uur geleden
Krant: VS vielen Iran aan na druk vanuit Israël en Saudi-Arabië

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump startte de grootschalige aanval op Iran na een wekenlange lobby-inspanning van onder meer Israël en Saudi-Arabië, meldt The Washington Post op basis van bronnen.

2 uur geleden
Trump: diplomatieke oplossing voor Iran blijft mogelijk

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Trump heeft tegen CBS News gezegd dat hij gelooft dat de Amerikaanse en Israëlische aanvallen, waarbij de Iraanse leider ayatollah Khamenei is gedood, effectief zijn geweest en een pad naar diplomatie kunnen openen.

2 uur geleden
Dodental raketinslag school Iran loopt op tot boven de 100

MINAB (ANP/AFP) - Het aantal kinderen dat is omgekomen bij een raketinslag in het zuiden van Iran, die een school trof, is opgelopen tot zeker 108, meldt de Iraanse Rode Halve Maan. Het getroffen gebouw was een basisschool voor meisjes, waar op dat moment naar verluidt 170 kinderen aanwezig waren.

5 uur geleden
Dode en meerdere gewonden op luchthaven Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/AFP/DPA) - Iraanse vergeldingsaanvallen hebben minstens één persoon het leven gekost in de Verenigde Arabische Emiraten. Bij een "incident" op Zayed International Airport in hoofdstad Abu Dhabi is minstens één persoon omgekomen en zijn zeven mensen gewond geraakt, zo meldden functionarissen.

5 uur geleden
Stoffelijke resten El Mencho overgedragen aan familie

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse Openbaar Ministerie heeft de stoffelijke resten van de gedode drugsbaas Nemesio Oseguera, alias El Mencho, overgedragen aan zijn familie. Dat meldt de krant El País.

5 uur geleden
Dubai luchthaven beschadigd, vier gewonden bij 'incident'

DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.

7 uur geleden