Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen
HATAY (ANP/RTR) - In Turkije worden dinsdag herdenkingen gehouden voor de verwoestende aardbevingen die een jaar geleden tienduizenden mensen het leven kostten. In het zwaar getroffen Hatay verzamelden zich in de vroege ochtend bijvoorbeeld meer dan 10.000 mensen om de slachtoffers te gedenken, maar ook om te protesteren tegen de overheid.
De bijeenkomsten begonnen al om 04.17 uur, het tijdstip waarop de eerste bevingen waren te voelen met een kracht van 7.8. In Zuidoost-Turkije waren er meer dan 50.000 doden en in Syrië kwamen zo'n 5900 mensen om.
Groepen mensen die bij de herdenking aanwezig waren riepen de regering en de lokale autoriteiten op om af te treden. Ze vinden dat de overheid te weinig heeft gedaan in de directe nasleep van de bevingen om mensen te redden. Sommige slachtoffers zouden niet zijn overleden door de aardbevingen, maar doordat ze dagenlang vast zaten onder het puin.
'Ramp van de eeuw'
Overheidsfunctionarissen die toespraken houden worden uitgejouwd in Hatay en demonstranten scanderen "kan iemand mijn stem horen?". Ze verwijzen daarmee naar de mensen die onder het puin lagen, maar laten ook weten dat ze zich ongehoord voelen door de regering. "Duizenden mensen stierven hier", zegt Nurul Sabah Aksu, een inwoner van de stad. "Waar waren zij? Waarom lieten ze Hatay zo achter? Waarom zijn ze ons vergeten?"
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een paar weken na de bevingen toegegeven dat de overheidshulp tekortschoot en vroeg om vergiffenis. Dinsdag schrijft hij op X dat zijn regering juist wel "onmiddellijk" met alle beschikbare middelen te hulp schoot en hij benadrukt de eenheid van het land in de nasleep van de bevingen. Erdogan spreekt van "de ramp van de eeuw" en biedt zijn condoleances aan aan slachtoffers en nabestaanden.
Na de herdenking werden bloemen in de rivier Asi gegooid.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
57 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
8 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
9 uur geleden