Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen
HATAY (ANP/RTR) - In Turkije worden dinsdag herdenkingen gehouden voor de verwoestende aardbevingen die een jaar geleden tienduizenden mensen het leven kostten. In het zwaar getroffen Hatay verzamelden zich in de vroege ochtend bijvoorbeeld meer dan 10.000 mensen om de slachtoffers te gedenken, maar ook om te protesteren tegen de overheid.
De bijeenkomsten begonnen al om 04.17 uur, het tijdstip waarop de eerste bevingen waren te voelen met een kracht van 7.8. In Zuidoost-Turkije waren er meer dan 50.000 doden en in Syrië kwamen zo'n 5900 mensen om.
Groepen mensen die bij de herdenking aanwezig waren riepen de regering en de lokale autoriteiten op om af te treden. Ze vinden dat de overheid te weinig heeft gedaan in de directe nasleep van de bevingen om mensen te redden. Sommige slachtoffers zouden niet zijn overleden door de aardbevingen, maar doordat ze dagenlang vast zaten onder het puin.
'Ramp van de eeuw'
Overheidsfunctionarissen die toespraken houden worden uitgejouwd in Hatay en demonstranten scanderen "kan iemand mijn stem horen?". Ze verwijzen daarmee naar de mensen die onder het puin lagen, maar laten ook weten dat ze zich ongehoord voelen door de regering. "Duizenden mensen stierven hier", zegt Nurul Sabah Aksu, een inwoner van de stad. "Waar waren zij? Waarom lieten ze Hatay zo achter? Waarom zijn ze ons vergeten?"
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een paar weken na de bevingen toegegeven dat de overheidshulp tekortschoot en vroeg om vergiffenis. Dinsdag schrijft hij op X dat zijn regering juist wel "onmiddellijk" met alle beschikbare middelen te hulp schoot en hij benadrukt de eenheid van het land in de nasleep van de bevingen. Erdogan spreekt van "de ramp van de eeuw" en biedt zijn condoleances aan aan slachtoffers en nabestaanden.
Na de herdenking werden bloemen in de rivier Asi gegooid.
Meer uit Buitenland
BUGGENHOUT (ANP) - Twee van de vijf kinderen die dinsdag zwaargewond raakten bij het ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in België, kunnen mogelijk binnenkort het ziekenhuis verlaten. Dat zegt de directrice van de school waar de kinderen op zitten tegen VRT Nieuws. "Maar helaas zijn er nog drie leerlingen die nog heel ernstig gewond zijn en die nog veel zorgen nodig hebben."
1 uur geledenVIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vijf van de zeven mensen gevonden die een week geleden vast kwamen te zitten in een overstroomde grot. De Laotianen waren op zoek naar goud.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - In de Londense wijk Golders Green is een grote brand uitgebroken. Volgens Britse media gaat het om een brand bij een supermarkt die koosjere levensmiddelen verkoopt. Het is nog niet duidelijk waardoor de brand is ontstaan, melden de autoriteiten. In de wijk werd de afgelopen tijd meerdere keren brand gesticht op locaties met een link met de Joodse gemeenschap.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie neemt nieuwe maatregelen om de humanitaire hulp van de EU te verbeteren en te versterken. "De EU zal een betrouwbare en principiële donor blijven in een wereldwijd hulpsysteem dat onder zware druk staat", stelt de Commissie. Met name de VS hebben "drastisch bezuinigd" op humanitaire hulp, stelt ze, terwijl "de humanitaire noden groter dan ooit zijn".
3 uur geledenVERDEN (ANP/DPA) - Een voormalige terroriste van de Rote Armee Fraktion, Daniela Klette, is in het Noord-Duitse Verden tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld voor zes gewelddadige roofovervallen tussen 1999 en 2016. De extreemlinkse RAF hield op te bestaan in 1998 en Klette was ondergedoken.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft gestemd voor het ongedaan maken van de terugtrekking van het land uit het Internationaal Strafhof (ICC). De terugtrekking werd in gang gezet door voormalig premier Viktor Orbán, maar zijn opvolger Péter Magyar liet eerder al weten die terug te willen draaien.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een quarantaine van 21 dagen verplicht gesteld voor reizigers uit de Democratische Republiek Congo en Oeganda naar aanleiding van de uitbraak van het ebolavirus. De uitbraak in het oosten werd half mei in de hoofdstad van Congo, Kinshasa, gemeld en in naburig Oeganda zijn ook gevallen bekend.
4 uur geleden