Herdenkingen en protesten in Turkije jaar na zware aardbevingen
HATAY (ANP/RTR) - In Turkije worden dinsdag herdenkingen gehouden voor de verwoestende aardbevingen die een jaar geleden tienduizenden mensen het leven kostten. In het zwaar getroffen Hatay verzamelden zich in de vroege ochtend bijvoorbeeld meer dan 10.000 mensen om de slachtoffers te gedenken, maar ook om te protesteren tegen de overheid.
De bijeenkomsten begonnen al om 04.17 uur, het tijdstip waarop de eerste bevingen waren te voelen met een kracht van 7.8. In Zuidoost-Turkije waren er meer dan 50.000 doden en in Syrië kwamen zo'n 5900 mensen om.
Groepen mensen die bij de herdenking aanwezig waren riepen de regering en de lokale autoriteiten op om af te treden. Ze vinden dat de overheid te weinig heeft gedaan in de directe nasleep van de bevingen om mensen te redden. Sommige slachtoffers zouden niet zijn overleden door de aardbevingen, maar doordat ze dagenlang vast zaten onder het puin.
'Ramp van de eeuw'
Overheidsfunctionarissen die toespraken houden worden uitgejouwd in Hatay en demonstranten scanderen "kan iemand mijn stem horen?". Ze verwijzen daarmee naar de mensen die onder het puin lagen, maar laten ook weten dat ze zich ongehoord voelen door de regering. "Duizenden mensen stierven hier", zegt Nurul Sabah Aksu, een inwoner van de stad. "Waar waren zij? Waarom lieten ze Hatay zo achter? Waarom zijn ze ons vergeten?"
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een paar weken na de bevingen toegegeven dat de overheidshulp tekortschoot en vroeg om vergiffenis. Dinsdag schrijft hij op X dat zijn regering juist wel "onmiddellijk" met alle beschikbare middelen te hulp schoot en hij benadrukt de eenheid van het land in de nasleep van de bevingen. Erdogan spreekt van "de ramp van de eeuw" en biedt zijn condoleances aan aan slachtoffers en nabestaanden.
Na de herdenking werden bloemen in de rivier Asi gegooid.
Meer uit Buitenland
BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
57 minuten geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
4 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
4 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
8 uur geleden