Herdenking van laatste transport vanuit Kamp Vught
VUGHT (ANP) - Bij Nationaal Monument Kamp Vught worden vrijdag de laatste transporten vanuit het kamp in 1944 herdacht. In de nacht van 5 op 6 september, nu 76 jaar geleden, zetten de Duitsers nog 3000 gevangenen op transport naar concentratiekamp Sachsenhausen. Van deze groep haalde meer dan de helft het einde van de Tweede Wereldoorlog niet.
In september 1944 bevrijdden de geallieerden het zuiden van Nederland. De Duitsers trokken zich bij hun nadering ijlings terug en ontruimden onder meer Kamp Vught in Noord-Brabant, het SS-concentratiekamp dat in 1943 was geopend omdat de kampen in Amersfoort en Westerbork vol zaten. In Vught verbleven behalve Joden veel politieke gevangenen en verzetsstrijders.
De herdenking vrijdagmorgen is openbaar, maar bezoekers moeten zich wel aan de coronaregels houden. Een stille tocht vertrekt vanaf het raadhuis in Vught naar het Sachsenhausen-monument in het Reeburgpark. Daar spreekt onder anderen minister van Staat Piet Hein Donner, president van de Oorlogsgravenstichting. Er is gelegenheid om bloemen te leggen bij het monument, aldus de organisatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie LTO Nederland wil dat een nieuw kabinet snel werk maakt van een spoedwet om Nederland van het stikstofslot te halen. Voorzitter Ger Koopmans wil per 1 juli 2026 een wet die volgens hem moet zorgen voor zekerheid voor duizenden boeren die nu geen geldige vergunning hebben. Dat zegt hij na zijn gesprek met D66 en CDA in aanloop naar een nieuw kabinet. "Tempo is noodzakelijk voor Nederland, maar ook voor de ondernemers."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DigiD is woensdagochtend opnieuw getroffen door een ddos-aanval. Hierdoor is inloggen soms niet mogelijk voor gebruikers, zegt een woordvoerder van Logius, de organisatie die verantwoordelijk is voor DigiD.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA krijgt het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel maar niet onder de afgesproken grens van 2000 mensen. Die limiet wordt al zestien dagen op rij overschreden. Dat is de langste aaneengesloten periode sinds eind vorig jaar. Tussen half oktober en begin november 2024 was het aanmeldcentrum achttien dagen achtereen te vol.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vanwege het winterse weer is vanaf woensdag de winteropvang voor daklozen in Rotterdam geopend tot nader bericht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat in Nederland in energiearmoede leeft, stijgt, stellen onderzoekers van TNO. In 2023 waren dat nog 262.000 kinderen en vorig jaar naar schatting 293.000. Dat komt neer op een op de twaalf kinderen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 zijn 256.000 Surinamers geëmigreerd naar Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 25 november is het vijftig jaar geleden dat het land onafhankelijk werd van Nederland.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 40 miljoen euro nodig om mensen in Oekraïne de winter door te helpen en doet een oproep aan donateurs. Het land gaat volgens het Rode Kruis een zware winter tegemoet. "Aanhoudende aanvallen op energievoorzieningen en stijgende voedselprijzen in combinatie met de naderende kou zorgen voor grote problemen."
7 uur geleden