Herdenking van laatste transport vanuit Kamp Vught
VUGHT (ANP) - Bij Nationaal Monument Kamp Vught worden vrijdag de laatste transporten vanuit het kamp in 1944 herdacht. In de nacht van 5 op 6 september, nu 76 jaar geleden, zetten de Duitsers nog 3000 gevangenen op transport naar concentratiekamp Sachsenhausen. Van deze groep haalde meer dan de helft het einde van de Tweede Wereldoorlog niet.
In september 1944 bevrijdden de geallieerden het zuiden van Nederland. De Duitsers trokken zich bij hun nadering ijlings terug en ontruimden onder meer Kamp Vught in Noord-Brabant, het SS-concentratiekamp dat in 1943 was geopend omdat de kampen in Amersfoort en Westerbork vol zaten. In Vught verbleven behalve Joden veel politieke gevangenen en verzetsstrijders.
De herdenking vrijdagmorgen is openbaar, maar bezoekers moeten zich wel aan de coronaregels houden. Een stille tocht vertrekt vanaf het raadhuis in Vught naar het Sachsenhausen-monument in het Reeburgpark. Daar spreekt onder anderen minister van Staat Piet Hein Donner, president van de Oorlogsgravenstichting. Er is gelegenheid om bloemen te leggen bij het monument, aldus de organisatie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De meldkamers in Flevoland, Gooi en Vechtstreek en Utrecht krijgen vrijdagavond heel veel meldingen van stormschade binnen. Dat laten de veiligheidsregio's weten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het KNMI heeft vrijdagavond voor een groot deel van Nederland code oranje afgegeven vanwege het onweer dat over het land trekt. Alleen in de drie zuidelijke provincies is de waarschuwing niet van kracht, maar geldt code geel.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft code oranje vanwege onweersbuien uitgebreid. De waarschuwing gold al in Limburg, daar zijn Zeeland, Brabant en Zuid-Holland bijgekomen. Voor de rest van het land geldt code geel.
7 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De zorg in Nederlandse gevangenissen voor vreemdelingen schiet deels tekort. Dat geeft het anti-foltercomité (CPT) van de Raad van Europa aan in een rapport na een bezoek in oktober aan de detentiecentra in Rotterdam en op Schiphol en de gevangenis in Ter Apel.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n 105.000 mensen hebben tot nu toe het goedkopere zomerabonnement voor de trein aangeschaft. Dat meldde staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur en Waterstaat in het programma Dit is de Dag van NPO Radio 1.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen gaat er "alles aan doen" om te voorkomen dat in de Eemshaven kerncentrales komen. De provincie en de gemeente Het Hogeland, waarin de Eemshaven ligt, hebben hun hoop ook gevestigd op de Tweede Kamer die op 2 juli debatteert over kernenergie. "Onze oproep is: haal ons hieruit!", aldus wethouder Eltjo Dijkhuis.
8 uur geledenWINSUM (ANP) - Het kabinet heeft een "overvaltactiek" gebruikt om de plaatsing van kerncentrales in de Groningse Eemshaven mogelijk te maken. Dat vindt wethouder Eltjo Dijkhuis van Het Hogeland, de gemeente waarin de Eemshaven ligt. "Als een dief in de nacht voert het Rijk hier over de rug van de Groningers een operatie uit die het naar eigen zeggen niet zou doen."
9 uur geleden