Herdenking slavernijverleden in Amsterdam vervroegd om hitte
AMSTERDAM (ANP) - De nationale herdenking van het slavernijverleden in het Amsterdamse Oosterpark begint dinsdag bijna twee uur eerder dan gepland. De plechtigheid is vanwege de verwachte hitte al om 12.15 uur in plaats van 14.00 uur. Ook zijn er extra schaduwplekken en zitplaatsen, wordt er extra water uitgedeeld en is er een waterpunt in het park. Dat melden het Herdenkingscomité Slavernijverleden en het Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis (NiNsee).
De optochten van Bigi Spikri en Zuidoost Beseft, voorafgaand aan de herdenking, beginnen ook eerder. De deelnemers vertrekken om 10.45 uur vanaf het stadhuis naar het Oosterpark. Onderweg zijn er extra hulpverleners, waaronder EHBO'ers op de fiets. Ook wordt aan de deelnemers water uitgedeeld.
Bezoekers van de herdenking in het park krijgen het advies lichte en luchtige kleding te dragen en voldoende water en een waaier mee te nemen. Ook raadt de organisatie aan het hoofd te beschermen tegen de zon en waar mogelijk schaduw op te zoeken.
Keti Koti Festival
Op 1 juli 1863 werd de slavernij afgeschaft in Nederland en de toenmalige koloniën. Dat wordt ieder jaar herdacht en gevierd met onder meer toespraken bij het Nationaal Monument Slavernijverleden in het Oosterpark in Amsterdam. Dit jaar spreken onder meer minister-president Dick Schoof, burgemeester Femke Halsema en Silveria Jacobs, voormalig minister-president van Sint-Maarten.
Op het Museumplein, een paar kilometer van het Oosterpark, is het Keti Koti Festival. Met verschillende muzikale optredens en workshops wordt de afschaffing van de slavernij gevierd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het COC vraagt het kabinet in actie te komen om acceptatie van homoseksualiteit onder jongeren te bevorderen. De belangenorganisatie voor queer personen doet die oproep naar aanleiding van onderzoek van het Trimbos-instituut en Universiteit Utrecht, waaruit blijkt dat jongeren een stuk minder positief zijn over homoseksualiteit dan vier jaar geleden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Spaanse fotojournalist die zaterdagmiddag door een politieagent in het water werd geduwd tijdens de Malieveldrellen in Den Haag, moet hiervoor gecompenseerd worden. Dat stelt de Buitenlandse Persvereniging in Nederland (BPV-FPA) in een brief die zij naar de politie en burgemeester van Den Haag heeft gestuurd. BPV-FPA ondersteunt buitenlandse correspondenten die in Nederland werken. Ook eist de organisatie dat het incident wordt onderzocht, dat zij een schriftelijke verklaring hierover ontvangt en dat de politie formele excuses aanbiedt.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jongeren in Nederland zijn de afgelopen vier jaar negatiever gaan denken over homoseksualiteit. Dit concluderen het Trimbos-instituut en Universiteit Utrecht in het terugkerende HBSC-onderzoek (Health Behaviour in School-aged Children). Daarin kijken onderzoekers naar het mentale welzijn van jongeren uit het laatste jaar van de basisschool en het voortgezet onderwijs.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vereniging tegen de Kwakzalverij (VtdK) heeft voetbalclub Ajax, BENU-apotheken en Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland genomineerd voor de Meester Kackadorisprijs 2026. Dat is een jaarlijkse ludieke prijs voor organisaties die kwakzalverij zouden bevorderen.
14 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Nederlandse Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim kijkt met verbazing en afkeuring naar de vele ontslagen in de top van de Amerikaanse krijgsmacht. Dat heeft hij zijn Amerikaanse collega's ook overgebracht. "Ik vind het ongemakkelijk wat daar gebeurt."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de organisatie PersVeilig hebben drie journalisten zich gemeld die stellen te zijn belaagd tijdens de extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag zaterdag.
16 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De troepen die de Verenigde Staten mogelijk uit Europa weg willen halen, zouden wel gereserveerd kunnen blijven voor de bescherming van dat continent, oppert Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim. Zo kunnen de NAVO-landen volgens hem voorkomen dat er gaten vallen in hun verdediging tegen Rusland.
17 uur geleden