Herdenking Bijlmervliegramp in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Nabestaanden en andere betrokkenen herdenken vrijdag in Amsterdam de Bijlmervliegramp. Het is 32 jaar geleden dat in de Amsterdamse Bijlmer een vrachtvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al neerstortte. Elk jaar wordt bij de 'Boom die alles zag' stilgestaan bij de ramp.
Om 17.15 uur begint de bijeenkomst met toespraken van burgemeester Femke Halsema en Henk van de Belt van het Comité Herdenking Vliegramp Bijlmermeer. Er is muziek en aan het einde van de plechtigheid wordt een minuut stilte gehouden en worden bloemen gelegd.
Ook komt Ineke van Gent aan het woord, voorzitter van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding (ACOI) dat in april dit jaar adviseerde dat de archieven van de ramp toegankelijker moeten worden. In september werd een deel van het tot dusver geheime archief openbaargemaakt. Sommige andere documenten moesten echter geheim blijven.
Hierdoor bleef de vraag wat er precies in het vliegtuig zat, waarover in het verleden veel is gespeculeerd, onbeantwoord. Na de ramp was er veel onduidelijkheid. Hulpverleners en buurtbewoners kregen gezondheidsklachten en de zwarte doos met de vluchtinformatie is nooit gevonden.
Het vliegtuig stortte op 4 oktober 1992 neer op de flats Groeneveen en Klein-Kruitberg. Daarbij kwamen, voor zover bekend, 43 mensen om het leven, onder wie de drie bemanningsleden van de Boeing van El Al. Veertig appartementen werden weggevaagd en meer dan 135 appartementen vlogen in brand.
Meer uit Binnenland
LOBITH (ANP) - Nog nooit was de afvoer van de Rijn zo laag in de maand juli. In juli 1976 stroomde er 782 kubieke meter per seconde Nederland binnen bij Lobith, aan de Duitse grens. Dat laagterecord werd woensdagochtend rond 03.30 uur verbroken, volgens Rijkswaterstaat.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een van de verdachten van een explosie bij een horecazaak op de Plantage Kerklaan in Amsterdam, de 25-jarige Querenshyo T., is woensdag vrijgesproken. Ook is hij vrijgesproken van betrokkenheid bij een poging van een 14-jarige jongen om een vuurwerkbom te laten afgaan bij een vestiging van De Pizzabakkers aan dezelfde straat. De twee incidenten waren op 2 en 3 september vorig jaar.
1 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank over de dood van de 23-jarige Lisanne in het Gelderse Hoog-Keppel in 2024. De man die haar doodde, de 26-jarige Christiaan W. uit Ulft, werd dinsdag veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. Hij werd volledig ontoerekeningsvatbaar verklaard, omdat hij in een psychose verkeerde toen hij het slachtoffer doodstak.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Honderden Nederlanders en mensen uit andere landen zijn waarschijnlijk opgelicht door een bende beleggingsfraudeurs. De criminelen verdienden daar meer dan 100 miljoen euro per maand aan, schat de politie. Meerdere mensen zijn opgepakt.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag tien jaar cel geëist tegen Tyrone H. voor het opzettelijk doodrijden van de 18-jarige Nabil in Maassluis begin maart vorig jaar. Justitie meent dat de 24-jarige Hagenaar twee keer over het slachtoffer heen reed na een vechtpartij. Dit gebeurde "willens en wetens uit boosheid", zei de officier van justitie. "Er is hier sprake van een gerichte wraakactie."
3 uur geledenTER APEL (ANP) - De nieuwe dagopvang voor asielzoekers bij Ter Apel is in gebruik genomen, meldt het Rode Kruis. "De eerste vier mensen zijn binnen", laat een woordvoerder van de organisatie woensdag weten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tijdens WorldPride, van 25 juli tot en met 8 augustus, wordt Amsterdam een 'Rainbow City'. Meer dan vijftig iconische gebouwen in de hoofdstad zullen in die periode hun gevels verlichten of versieren met regenboogkleuren.
3 uur geleden