Herdenking Bijlmervliegramp in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Nabestaanden en andere betrokkenen herdenken vrijdag in Amsterdam de Bijlmervliegramp. Het is 32 jaar geleden dat in de Amsterdamse Bijlmer een vrachtvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al neerstortte. Elk jaar wordt bij de 'Boom die alles zag' stilgestaan bij de ramp.
Om 17.15 uur begint de bijeenkomst met toespraken van burgemeester Femke Halsema en Henk van de Belt van het Comité Herdenking Vliegramp Bijlmermeer. Er is muziek en aan het einde van de plechtigheid wordt een minuut stilte gehouden en worden bloemen gelegd.
Ook komt Ineke van Gent aan het woord, voorzitter van het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding (ACOI) dat in april dit jaar adviseerde dat de archieven van de ramp toegankelijker moeten worden. In september werd een deel van het tot dusver geheime archief openbaargemaakt. Sommige andere documenten moesten echter geheim blijven.
Hierdoor bleef de vraag wat er precies in het vliegtuig zat, waarover in het verleden veel is gespeculeerd, onbeantwoord. Na de ramp was er veel onduidelijkheid. Hulpverleners en buurtbewoners kregen gezondheidsklachten en de zwarte doos met de vluchtinformatie is nooit gevonden.
Het vliegtuig stortte op 4 oktober 1992 neer op de flats Groeneveen en Klein-Kruitberg. Daarbij kwamen, voor zover bekend, 43 mensen om het leven, onder wie de drie bemanningsleden van de Boeing van El Al. Veertig appartementen werden weggevaagd en meer dan 135 appartementen vlogen in brand.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - Nederland moet meer werk maken van de bestrijding van hepatitis B en C, vinden experts van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Ze hebben een plan opgesteld om het aantal infecties met de virussen verder omlaag te krijgen. Daarin wordt onder meer gepleit voor het testen van meer mensen uit landen waar hepatitis nog relatief veel voorkomt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het schilderij Meisje met de parel van Johannes Vermeer is maandagochtend weer opgehangen in het Mauritshuis in Den Haag. Het portret is vijf weken in Japan geweest, waar het in Osaka deel uitmaakte van een tentoonstelling met werken uit het Haagse museum. Het schilderij is vanaf maandagmiddag weer voor bezoekers te zien.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Een derde van de voedselbanken in Nederland kan niet genoeg vrijwilligers vinden, meldt Voedselbanken Nederland. Volgens de organisatie is het aantal vrijwilligers de afgelopen jaren wel gegroeid, maar is er nog steeds een tekort aan specialistische vrijwilligers. Dat zijn vooral functies waarbij specifieke kennis en structurele inzet nodig zijn, zoals logistiekcoördinatoren, bedrijfsleiders en mensen in de IT en HR.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Alle Nederlandse bioscopen die de veelgeprezen Gaza-documentaire NAZA draaien, geven gehoor aan de oproep van de makers om de film niet op 6, 7 en 8 oktober te laten zien. Dat heeft distributeur Cherry Pickers laten weten. De film draait momenteel in meer dan zestig theaters en trekt zowel in Nederland als in andere Europese landen, zoals België en Italië, volle zalen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales hebben zich vooralsnog slechts enkele Nederlanders gemeld na het noodweer in de Spaanse regio Catalonië. Vanuit de regio Barcelona heeft de ANWB Alarmcentrale acht meldingen van gedupeerde Nederlandse vakantiegangers binnengekregen. Vier mensen meldden zich bij Eurocross.
1 dag geledenLEIDEN (ANP) - In Leiden zijn zaterdagavond twee mensen gewond geraakt bij een steekpartij. Die vond plaats op de Molenwerf, waar op dat moment de kermis was vanwege Leidens Ontzet. De gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Er is nog niemand aangehouden.
1 dag geledenDE BILT (ANP) - In zeven provincies komt zondagochtend dichte mist voor. Het verkeer kan hiervan hinder ondervinden. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. De waarschuwing geldt tot 10.00 uur in de provincies Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland.
1 dag geleden