HEMA betaalt minder huur om coronavirus
AMSTERDAM (ANP) - HEMA wil verhuurders van zijn winkelpanden in april en mei de helft minder huur betalen. Met die maatregel hoopt de winkelketen de daling van inkomsten door het nieuwe coronavirus op te vangen.
De huurkorting is een van de tijdelijke maatregelen waarmee HEMA "de bedrijfsvoering op de lange termijn" wil veiligstellen, stelt het bedrijf. Het Financieele Dagblad meldde eerder dat topman Tjeerd Jegen in een brief aan vastgoedeigenaren waarschuwde dat het voortbestaan van HEMA in gevaar komt bij aanhoudende omzetverliezen.
Een woordvoerder van HEMA bevestigt die zinsnede in de brief. Ze stipt daarbij aan dat voor vrijwel alle winkelketens geldt dat ze in de financiële problemen komen als ze geen maatregelen zouden nemen. "Als je niets doet, heeft dat heel nare consequenties."
Halveren
Uit onderhandelingen met vastgoedverhuurders moet nog blijken voor hoeveel winkelpanden HEMA de huur kan halveren. De winkelketen laat weten dat die gesprekken "er positief uitzien".
Ook bepaalde betalingen aan het personeel worden opgeschort. Vakbond CNV laat weten dat HEMA beoordelingsgesprekken met werknemers, en de daarmee gepaarde loonsverhoging bij een goed oordeel, heeft verschoven tot na de zomer.
Omzetdaling
HEMA heeft te maken met een aanzienlijke daling van de omzet. Winkels in België en Frankrijk zijn op last van de overheid gesloten om besmettingen met het coronavirus tegen te gaan. Ook in de Nederlandse winkels, die gewoon open blijven, is het minder druk. Online doet HEMA nog wel goede zaken.
De financiële situatie van HEMA noopte ratingbureau Moody's onlangs tot een negatiever oordeel over de winkelketen. Het toch al lage kredietoordeel van Caa1, dat wijst op een zwakke positie van leners, werd vorige week verlaagd naar Caa3. Dat betekent dat volgens Moody’s de kans groter is geworden dat HEMA, met een schuldenlast van 750 miljoen euro, zijn leningen niet kan terugbetalen.
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut (FSIN) Nederland. Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.
14 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse onlinemodewinkel ASOS meldt dat bij een cyberaanval eerder deze week persoonlijke gegevens van klanten zijn buitgemaakt, waaronder namen en contactgegevens. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van het bedrijf.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van Uniqlo, Fast Retailing, is op weg om H&M in te halen als het op een na grootste modewinkelconcern ter wereld. Dankzij winkelopeningen in Europa en Noord-Amerika en relatief eenvoudig ogende kleding die goed aanslaat, stegen de opbrengsten voor de Japanse retailer in een jaar tijd met 17 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU en China bereiken geen "allesomvattend akkoord", verwacht minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66). Dat zei hij donderdag in de Tweede Kamer over het overleg dat de twee blokken momenteel in Beijing voeren.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei voor dit jaar ruim verdubbeld, na een beter dan verwachte eerste jaarhelft. Dat komt met name door een sterke export en grote overheidsinvesteringen, die zwakke consumentenbestedingen compenseren.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Makelaars merken dat steeds meer woningbouwprojecten vertraging oplopen door het volle stroomnet, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). "Netcongestie werd eerder als een toekomstig scenario genoemd, maar inmiddels zien makelaars dat bij ongeveer een kwart van de projecten vertraging ontstaat door netcongestie", aldus Lana Goutsmits-Gerssen, voorzitter van de vakgroep NVM Wonen. Ze zei dat donderdag tijdens de presentatie over de ontwikkelingen op de woningmarkt in het afgelopen kwartaal.
2 uur geleden