Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen

Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen

FllALEPPO (ANP/AFP/RTR) - De helft van de Syrische stad Aleppo is vrijdagnacht onder controle gekomen van Syrische jihadisten van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) en andere rebellen, meldt het in Engeland gevestigde Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR). Of zij ook zijn doorgedrongen tot het centrum van de stad is onduidelijk. Eerder op de dag werd al duidelijk dat ze de buitenwijken van Aleppo hadden bereikt.

Bronnen binnen het Syrische leger melden dat alle snelwegen richting de tweede stad van Syrië zijn afgesloten en troepen zich terugtrekken. Ook het vliegveld zou zijn afgesloten. In de praktijk betekent dit dat alleen militairen de stad van zo'n twee miljoen inwoners in en uit kunnen, aldus de bronnen.

Volgens SOHR is er op straat in Aleppo "nog geen kogel afgevuurd" en verliep de terugtrekking van het Syrische leger uit delen van de stad zonder gevechten. De Syrische staatstelevisie ontkende juist dat de rebellen de stad hadden bereikt. Op ongeverifieerde beelden zijn gevechtsvoertuigen en militanten in de straten te zien. Ook zouden bewoners raketinslagen hebben gehoord, maar onafhankelijke berichtgeving uit Aleppo is schaars.

Felle strijd

De opmars van de jihadisten begon woensdag, op dezelfde dag dat er een staakt-het-vuren werd afgekondigd tussen Israël en Hezbollah. Op vrijdag hadden de jihadisten meer dan vijftig dorpen veroverd. Er was volgens SOHR sprake van een felle strijd, waarbij 277 mensen om het leven kwamen, onder wie ook 28 burgers. De meesten kwamen om door Russische luchtaanvallen.

VN-functionaris David Carden, die zich bezighoudt met humanitaire hulp in Syrië, zegt "zeer gealarmeerd te zijn door de situatie in het noordwesten van Syrië".

Russische steun

De regering van president Bashar al-Assad had Aleppo, de tweede stad van Syrië, eind 2016 volledig heroverd op de rebellen. Het is voor het eerst sinds die strijd dat er zware gevechten in de stad zijn. Assad wordt gesteund door Rusland, dat volgens bronnen nieuwe militaire steun aan Damascus heeft toegezegd.

De rebellen krijgen op hun beurt steun van Turkije, dat in het noorden grenst aan Syrië. Volgens de Turkse regering hebben Rusland en Syrië met recente aanvallen "ongewenste en escalerende spanningen" veroorzaakt die tot het opleven van de gevechten in de regio hebben geleid.

In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog, waar al honderdduizenden mensen bij om het leven zijn gekomen. Nergens anders ter wereld sloegen zoveel mensen op de vlucht als in Syrië, aldus de VN.

Meer uit Buitenland

Israël en Libanon sluiten nieuw akkoord na overleg in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.

1 uur geleden
Dodental na aardbevingen Venezuela loopt verder op tot 920

CARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.

2 uur geleden
Duitsland meet met 41,3 graden zijn hoogste temperatuur ooit

BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.

3 uur geleden
Dodental Venezuela meer dan verdubbeld

CARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is meer dan verdubbeld. Interim-president Delcy Rodríguez meldde dat meer dan 589 mensen zijn overleden en 2980 personen gewond zijn geraakt.

7 uur geleden
Israël geeft evacuatiebevel voor plaats in het zuiden van Libanon

EL MANSOURI (ANP) - Het Israëlische leger heeft met drones flyers verspreid boven de plaats El Mansouri in het zuiden van Libanon, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Het is de eerste keer dat Israël op deze manier een evacuatiebevel geeft sinds vorige week een nieuw bestand werd gesloten tussen Israël en Hezbollah.

7 uur geleden
Reddingswerk Venezuela komt moeizaam op gang

LA GUAIRA/MACUTO (ANP/RTR) - Reddingswerkers pogen in het noorden van Venezuela slachtoffers van de aardbevingen van woensdag te redden uit puinhopen en het lot van duizenden te achterhalen. Op een website opgericht om vermisten te vinden, zoeken Venezolanen naar 49.600 mensen van wie het lot sinds woensdag onbekend is.

8 uur geleden
Noodtoestand op door Oekraïne bestookte Krim

SIMFEROPOL (ANP/RTR/AFP) - Op het door Rusland geannexeerde schiereiland de Krim is de noodtoestand uitgeroepen. Dat gebeurde vanwege economische problemen, zegt regionale leider Sergej Aksonjov op sociale media.

8 uur geleden