Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen

Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen

FllALEPPO (ANP/AFP/RTR) - De helft van de Syrische stad Aleppo is vrijdagnacht onder controle gekomen van Syrische jihadisten van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) en andere rebellen, meldt het in Engeland gevestigde Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR). Of zij ook zijn doorgedrongen tot het centrum van de stad is onduidelijk. Eerder op de dag werd al duidelijk dat ze de buitenwijken van Aleppo hadden bereikt.

Bronnen binnen het Syrische leger melden dat alle snelwegen richting de tweede stad van Syrië zijn afgesloten en troepen zich terugtrekken. Ook het vliegveld zou zijn afgesloten. In de praktijk betekent dit dat alleen militairen de stad van zo'n twee miljoen inwoners in en uit kunnen, aldus de bronnen.

Volgens SOHR is er op straat in Aleppo "nog geen kogel afgevuurd" en verliep de terugtrekking van het Syrische leger uit delen van de stad zonder gevechten. De Syrische staatstelevisie ontkende juist dat de rebellen de stad hadden bereikt. Op ongeverifieerde beelden zijn gevechtsvoertuigen en militanten in de straten te zien. Ook zouden bewoners raketinslagen hebben gehoord, maar onafhankelijke berichtgeving uit Aleppo is schaars.

Felle strijd

De opmars van de jihadisten begon woensdag, op dezelfde dag dat er een staakt-het-vuren werd afgekondigd tussen Israël en Hezbollah. Op vrijdag hadden de jihadisten meer dan vijftig dorpen veroverd. Er was volgens SOHR sprake van een felle strijd, waarbij 277 mensen om het leven kwamen, onder wie ook 28 burgers. De meesten kwamen om door Russische luchtaanvallen.

VN-functionaris David Carden, die zich bezighoudt met humanitaire hulp in Syrië, zegt "zeer gealarmeerd te zijn door de situatie in het noordwesten van Syrië".

Russische steun

De regering van president Bashar al-Assad had Aleppo, de tweede stad van Syrië, eind 2016 volledig heroverd op de rebellen. Het is voor het eerst sinds die strijd dat er zware gevechten in de stad zijn. Assad wordt gesteund door Rusland, dat volgens bronnen nieuwe militaire steun aan Damascus heeft toegezegd.

De rebellen krijgen op hun beurt steun van Turkije, dat in het noorden grenst aan Syrië. Volgens de Turkse regering hebben Rusland en Syrië met recente aanvallen "ongewenste en escalerende spanningen" veroorzaakt die tot het opleven van de gevechten in de regio hebben geleid.

In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog, waar al honderdduizenden mensen bij om het leven zijn gekomen. Nergens anders ter wereld sloegen zoveel mensen op de vlucht als in Syrië, aldus de VN.

Meer uit Buitenland

Achtjarige jongen gedood bij Russische droneaanval in Oekraïne

TSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.

2 uur geleden
Meerdere doden in Gaza door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.

2 uur geleden
Ambassadeur Libanon: opgeroepen tot bestand in gesprek met Israël

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.

4 uur geleden
Israël na overleg: Libanon wil zich ook bevrijden van Hezbollah

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".

5 uur geleden
Rechtszaak erfgenamen 8-decemberdoden Suriname kent vlotte start

PARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."

7 uur geleden
VN-experts: Frans antisemitismewetsvoorstel beperkt meningsuiting

GENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.

7 uur geleden
UNHCR: boot met 250 vluchtelingen uit Bangladesh omgeslagen

TEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.

7 uur geleden