Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen
FllALEPPO (ANP/AFP/RTR) - De helft van de Syrische stad Aleppo is vrijdagnacht onder controle gekomen van Syrische jihadisten van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) en andere rebellen, meldt het in Engeland gevestigde Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR). Of zij ook zijn doorgedrongen tot het centrum van de stad is onduidelijk. Eerder op de dag werd al duidelijk dat ze de buitenwijken van Aleppo hadden bereikt.
Bronnen binnen het Syrische leger melden dat alle snelwegen richting de tweede stad van Syrië zijn afgesloten en troepen zich terugtrekken. Ook het vliegveld zou zijn afgesloten. In de praktijk betekent dit dat alleen militairen de stad van zo'n twee miljoen inwoners in en uit kunnen, aldus de bronnen.
Volgens SOHR is er op straat in Aleppo "nog geen kogel afgevuurd" en verliep de terugtrekking van het Syrische leger uit delen van de stad zonder gevechten. De Syrische staatstelevisie ontkende juist dat de rebellen de stad hadden bereikt. Op ongeverifieerde beelden zijn gevechtsvoertuigen en militanten in de straten te zien. Ook zouden bewoners raketinslagen hebben gehoord, maar onafhankelijke berichtgeving uit Aleppo is schaars.
Felle strijd
De opmars van de jihadisten begon woensdag, op dezelfde dag dat er een staakt-het-vuren werd afgekondigd tussen Israël en Hezbollah. Op vrijdag hadden de jihadisten meer dan vijftig dorpen veroverd. Er was volgens SOHR sprake van een felle strijd, waarbij 277 mensen om het leven kwamen, onder wie ook 28 burgers. De meesten kwamen om door Russische luchtaanvallen.
VN-functionaris David Carden, die zich bezighoudt met humanitaire hulp in Syrië, zegt "zeer gealarmeerd te zijn door de situatie in het noordwesten van Syrië".
Russische steun
De regering van president Bashar al-Assad had Aleppo, de tweede stad van Syrië, eind 2016 volledig heroverd op de rebellen. Het is voor het eerst sinds die strijd dat er zware gevechten in de stad zijn. Assad wordt gesteund door Rusland, dat volgens bronnen nieuwe militaire steun aan Damascus heeft toegezegd.
De rebellen krijgen op hun beurt steun van Turkije, dat in het noorden grenst aan Syrië. Volgens de Turkse regering hebben Rusland en Syrië met recente aanvallen "ongewenste en escalerende spanningen" veroorzaakt die tot het opleven van de gevechten in de regio hebben geleid.
In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog, waar al honderdduizenden mensen bij om het leven zijn gekomen. Nergens anders ter wereld sloegen zoveel mensen op de vlucht als in Syrië, aldus de VN.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Iraanse hackers hebben vorige maand voor het eerst een Britse energiecentrale vier dagen stilgelegd met een cyberaanval. Dat meldt de Britse krant The Telegraph.
19 minuten geledenBRAHMAPUR (ANP/AFP) - De Indiase marine en kustwacht zoeken zondag naar 22 vermisten na het zinken van een vrachtschip in de Golf van Bengalen. Slechts twee van de 24 bemanningsleden van de Ocean Winner zijn van reddingsvlotten gehaald.
22 minuten geledenCULIACÁN (ANP) - De gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa stapt toch weer op. Rubén Rocha Moya, die in de Verenigde Staten wordt verdacht van banden met een drugskartel, maakte dat zaterdag bekend. Een dag eerder was hij onverwacht teruggekeerd als gouverneur.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 5.9 heeft in de nacht van zaterdag op zondag het oosten van Japan getroffen, meldt persbureau Kyodo. De beving was sterk te voelen in de hoofdstad Tokio. Zeker 37 mensen raakten lichtgewond, melden lokale hulpdiensten. Er is geen gevaar voor een tsunami.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in juni meer dan duizend transacties met aandelen en andere beleggingen gedaan. De transacties hadden samen een waarde van maximaal 263 miljoen dollar (circa 224 miljoen euro), blijkt uit een zaterdag gepubliceerde financiële verklaring.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft met luchtaanvallen op economische doelen in Rusland een doos van Pandora geopend, volgens president Vladimir Poetin. Rusland beantwoordt dat volgens hem met doelgerichte aanvallen op Oekraïne. "Het regime in Kyiv wil onze economie beschadigen, maar heeft een doos van Pandora geopend. Verwacht een antwoord waarmee de meest gevoelige sectoren van de economie doelwit zijn", aldus Poetin.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie stuurt blushelikopters en brandweerlieden naar Servië om te helpen bij het bestrijden van een grote natuurbrand. Eerder deze week vroeg de kandidaat-lidstaat nog hulp aan Rusland, wat niet werd gewaardeerd door de Europese Commissie.
12 uur geleden