Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen
FllALEPPO (ANP/AFP/RTR) - De helft van de Syrische stad Aleppo is vrijdagnacht onder controle gekomen van Syrische jihadisten van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) en andere rebellen, meldt het in Engeland gevestigde Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR). Of zij ook zijn doorgedrongen tot het centrum van de stad is onduidelijk. Eerder op de dag werd al duidelijk dat ze de buitenwijken van Aleppo hadden bereikt.
Bronnen binnen het Syrische leger melden dat alle snelwegen richting de tweede stad van Syrië zijn afgesloten en troepen zich terugtrekken. Ook het vliegveld zou zijn afgesloten. In de praktijk betekent dit dat alleen militairen de stad van zo'n twee miljoen inwoners in en uit kunnen, aldus de bronnen.
Volgens SOHR is er op straat in Aleppo "nog geen kogel afgevuurd" en verliep de terugtrekking van het Syrische leger uit delen van de stad zonder gevechten. De Syrische staatstelevisie ontkende juist dat de rebellen de stad hadden bereikt. Op ongeverifieerde beelden zijn gevechtsvoertuigen en militanten in de straten te zien. Ook zouden bewoners raketinslagen hebben gehoord, maar onafhankelijke berichtgeving uit Aleppo is schaars.
Felle strijd
De opmars van de jihadisten begon woensdag, op dezelfde dag dat er een staakt-het-vuren werd afgekondigd tussen Israël en Hezbollah. Op vrijdag hadden de jihadisten meer dan vijftig dorpen veroverd. Er was volgens SOHR sprake van een felle strijd, waarbij 277 mensen om het leven kwamen, onder wie ook 28 burgers. De meesten kwamen om door Russische luchtaanvallen.
VN-functionaris David Carden, die zich bezighoudt met humanitaire hulp in Syrië, zegt "zeer gealarmeerd te zijn door de situatie in het noordwesten van Syrië".
Russische steun
De regering van president Bashar al-Assad had Aleppo, de tweede stad van Syrië, eind 2016 volledig heroverd op de rebellen. Het is voor het eerst sinds die strijd dat er zware gevechten in de stad zijn. Assad wordt gesteund door Rusland, dat volgens bronnen nieuwe militaire steun aan Damascus heeft toegezegd.
De rebellen krijgen op hun beurt steun van Turkije, dat in het noorden grenst aan Syrië. Volgens de Turkse regering hebben Rusland en Syrië met recente aanvallen "ongewenste en escalerende spanningen" veroorzaakt die tot het opleven van de gevechten in de regio hebben geleid.
In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog, waar al honderdduizenden mensen bij om het leven zijn gekomen. Nergens anders ter wereld sloegen zoveel mensen op de vlucht als in Syrië, aldus de VN.
Meer uit Buitenland
SAN ANTONIO (ANP/RTR/DPA) - Een rechter in de Amerikaanse staat Texas heeft de vrijlating van de vijfjarige Liam Conejo Ramos en zijn vader Adrian Conejo Arias bevolen. De twee werden eerder deze maand door agenten van de immigratiedienst ICE gearresteerd in Minneapolis.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
9 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
10 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
13 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
16 uur geleden