Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen

Helft van Aleppo inmiddels onder controle rebellen

FllALEPPO (ANP/AFP/RTR) - De helft van de Syrische stad Aleppo is vrijdagnacht onder controle gekomen van Syrische jihadisten van Hayat Tahrir al-Sham (HTS) en andere rebellen, meldt het in Engeland gevestigde Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR). Of zij ook zijn doorgedrongen tot het centrum van de stad is onduidelijk. Eerder op de dag werd al duidelijk dat ze de buitenwijken van Aleppo hadden bereikt.

Bronnen binnen het Syrische leger melden dat alle snelwegen richting de tweede stad van Syrië zijn afgesloten en troepen zich terugtrekken. Ook het vliegveld zou zijn afgesloten. In de praktijk betekent dit dat alleen militairen de stad van zo'n twee miljoen inwoners in en uit kunnen, aldus de bronnen.

Volgens SOHR is er op straat in Aleppo "nog geen kogel afgevuurd" en verliep de terugtrekking van het Syrische leger uit delen van de stad zonder gevechten. De Syrische staatstelevisie ontkende juist dat de rebellen de stad hadden bereikt. Op ongeverifieerde beelden zijn gevechtsvoertuigen en militanten in de straten te zien. Ook zouden bewoners raketinslagen hebben gehoord, maar onafhankelijke berichtgeving uit Aleppo is schaars.

Felle strijd

De opmars van de jihadisten begon woensdag, op dezelfde dag dat er een staakt-het-vuren werd afgekondigd tussen Israël en Hezbollah. Op vrijdag hadden de jihadisten meer dan vijftig dorpen veroverd. Er was volgens SOHR sprake van een felle strijd, waarbij 277 mensen om het leven kwamen, onder wie ook 28 burgers. De meesten kwamen om door Russische luchtaanvallen.

VN-functionaris David Carden, die zich bezighoudt met humanitaire hulp in Syrië, zegt "zeer gealarmeerd te zijn door de situatie in het noordwesten van Syrië".

Russische steun

De regering van president Bashar al-Assad had Aleppo, de tweede stad van Syrië, eind 2016 volledig heroverd op de rebellen. Het is voor het eerst sinds die strijd dat er zware gevechten in de stad zijn. Assad wordt gesteund door Rusland, dat volgens bronnen nieuwe militaire steun aan Damascus heeft toegezegd.

De rebellen krijgen op hun beurt steun van Turkije, dat in het noorden grenst aan Syrië. Volgens de Turkse regering hebben Rusland en Syrië met recente aanvallen "ongewenste en escalerende spanningen" veroorzaakt die tot het opleven van de gevechten in de regio hebben geleid.

In Syrië woedt sinds 2011 een burgeroorlog, waar al honderdduizenden mensen bij om het leven zijn gekomen. Nergens anders ter wereld sloegen zoveel mensen op de vlucht als in Syrië, aldus de VN.

Meer uit Buitenland

AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

1 uur geleden
Lagere straf voor Zuid-Koreaanse oud-premier Han

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.

3 uur geleden
Vermeende afscheidsbrief Jeffrey Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.

4 uur geleden
Regering-Trump haalt uit naar Europa in nieuw terrorismebeleid

WASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.

4 uur geleden
Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

12 uur geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

13 uur geleden
Flotilla-activist in cel Israël stopt na eten ook met drinken

ASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.

14 uur geleden