Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Helft regionaal treinverkeer in Frankrijk plat door staking

Helft regionaal treinverkeer in Frankrijk plat door staking

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Door stakingen in Frankrijk is het regionale treinverkeer voor ongeveer de helft verstoord, meldt spoorwegmaatschappij SNCF. Meerdere vakbonden hebben een nationale stakingsdag uitgeroepen uit onvrede over onder andere de oplopende kosten van levensonderhoud. Het internationale spoorwegbedrijf Eurostar meldt dat het treinritten heeft moeten schrappen tussen Parijs en Londen.

De stakingen vinden met name plaats in de publieke sector. Ook op sommige scholen wordt het werk neergelegd. Nog geen 10 procent van de leerkrachten in het middelbaar onderwijs doet echter mee aan de stakingen, en op de basisscholen is dat percentage nog lager. Op meerdere plekken, waaronder Parijs, Marseille, Rennes, Toulon, Le Havre en Straatsburg, worden demonstraties gehouden.

Op station Gare de Lyon in Parijs kwam dinsdagochtend om de 15 à 20 minuten een overvolle trein aan; de topdrukte werd veroorzaakt door het uitvallen van andere ritten. Volgens een van de vakbondsleiders zijn de stakende spoorwegmedewerkers vastbesloten om reële loonsverhogingen te krijgen. In de regio van de Franse hoofdstad is ook het busverkeer ontregeld, maar de metro rijdt er zo goed als normaal. Ook bij een deel van de kerncentrales in Frankrijk wordt gestaakt.

Tegenvallende steun

De nationale stakingsdag volgt op de stakingen die al langer plaatsvinden bij brandstofdepots van olie- en gasconcern TotalEnergies, waardoor een deel van de pompstations zonder brandstof zit. De Franse regering vindt de stakingen daar buitenproportioneel en gaf werknemers de opdracht om in ieder geval op twee locaties van TotalEnergies deze week hun werk te hervatten.

De vakbonden hadden gehoopt dat daardoor de bereidheid tot staken in andere sectoren zou toenemen, maar dat lijkt tegen te vallen. Nieuwszender BFMTV meldt op basis van een opiniepeiling dat 39 procent van de bevolking de oproep tot een nationale stakingsdag steunt. Ongeveer de helft is tegen. Ook groeit de onvrede over de stakingen in de olie-industrie. De grootste vakbond van Frankrijk, CFDT, had vooraf al aangekondigd zijn leden niet te zullen oproepen om te gaan staken.

Meer uit Buitenland

Witte Huis: we hebben nog vier tot zes weken nodig in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.

1 uur geleden
Iran waarschuwt Europa voor vergeldingsacties bij steun oorlog

PARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.

1 uur geleden
Constitutionele crisis dreigt in Kosovo

PRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.

2 uur geleden
Hulporganisatie: al meer dan 300.000 mensen ontheemd in Libanon

BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.

3 uur geleden
VN eisen duidelijkheid van VS over bombardement op school Iran

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.

5 uur geleden
Bondskanselier Merz waarschuwt voor instorten staat Iran

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.

5 uur geleden
Brussel noemt dreigement Zelensky aan Orbán onaanvaardbaar

BRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."

6 uur geleden