Helft regionaal treinverkeer in Frankrijk plat door staking
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Door stakingen in Frankrijk is het regionale treinverkeer voor ongeveer de helft verstoord, meldt spoorwegmaatschappij SNCF. Meerdere vakbonden hebben een nationale stakingsdag uitgeroepen uit onvrede over onder andere de oplopende kosten van levensonderhoud. Het internationale spoorwegbedrijf Eurostar meldt dat het treinritten heeft moeten schrappen tussen Parijs en Londen.
De stakingen vinden met name plaats in de publieke sector. Ook op sommige scholen wordt het werk neergelegd. Nog geen 10 procent van de leerkrachten in het middelbaar onderwijs doet echter mee aan de stakingen, en op de basisscholen is dat percentage nog lager. Op meerdere plekken, waaronder Parijs, Marseille, Rennes, Toulon, Le Havre en Straatsburg, worden demonstraties gehouden.
Op station Gare de Lyon in Parijs kwam dinsdagochtend om de 15 à 20 minuten een overvolle trein aan; de topdrukte werd veroorzaakt door het uitvallen van andere ritten. Volgens een van de vakbondsleiders zijn de stakende spoorwegmedewerkers vastbesloten om reële loonsverhogingen te krijgen. In de regio van de Franse hoofdstad is ook het busverkeer ontregeld, maar de metro rijdt er zo goed als normaal. Ook bij een deel van de kerncentrales in Frankrijk wordt gestaakt.
Tegenvallende steun
De nationale stakingsdag volgt op de stakingen die al langer plaatsvinden bij brandstofdepots van olie- en gasconcern TotalEnergies, waardoor een deel van de pompstations zonder brandstof zit. De Franse regering vindt de stakingen daar buitenproportioneel en gaf werknemers de opdracht om in ieder geval op twee locaties van TotalEnergies deze week hun werk te hervatten.
De vakbonden hadden gehoopt dat daardoor de bereidheid tot staken in andere sectoren zou toenemen, maar dat lijkt tegen te vallen. Nieuwszender BFMTV meldt op basis van een opiniepeiling dat 39 procent van de bevolking de oproep tot een nationale stakingsdag steunt. Ongeveer de helft is tegen. Ook groeit de onvrede over de stakingen in de olie-industrie. De grootste vakbond van Frankrijk, CFDT, had vooraf al aangekondigd zijn leden niet te zullen oproepen om te gaan staken.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
8 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.
2 uur geleden