Helft regionaal treinverkeer in Frankrijk plat door staking
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Door stakingen in Frankrijk is het regionale treinverkeer voor ongeveer de helft verstoord, meldt spoorwegmaatschappij SNCF. Meerdere vakbonden hebben een nationale stakingsdag uitgeroepen uit onvrede over onder andere de oplopende kosten van levensonderhoud. Het internationale spoorwegbedrijf Eurostar meldt dat het treinritten heeft moeten schrappen tussen Parijs en Londen.
De stakingen vinden met name plaats in de publieke sector. Ook op sommige scholen wordt het werk neergelegd. Nog geen 10 procent van de leerkrachten in het middelbaar onderwijs doet echter mee aan de stakingen, en op de basisscholen is dat percentage nog lager. Op meerdere plekken, waaronder Parijs, Marseille, Rennes, Toulon, Le Havre en Straatsburg, worden demonstraties gehouden.
Op station Gare de Lyon in Parijs kwam dinsdagochtend om de 15 à 20 minuten een overvolle trein aan; de topdrukte werd veroorzaakt door het uitvallen van andere ritten. Volgens een van de vakbondsleiders zijn de stakende spoorwegmedewerkers vastbesloten om reële loonsverhogingen te krijgen. In de regio van de Franse hoofdstad is ook het busverkeer ontregeld, maar de metro rijdt er zo goed als normaal. Ook bij een deel van de kerncentrales in Frankrijk wordt gestaakt.
Tegenvallende steun
De nationale stakingsdag volgt op de stakingen die al langer plaatsvinden bij brandstofdepots van olie- en gasconcern TotalEnergies, waardoor een deel van de pompstations zonder brandstof zit. De Franse regering vindt de stakingen daar buitenproportioneel en gaf werknemers de opdracht om in ieder geval op twee locaties van TotalEnergies deze week hun werk te hervatten.
De vakbonden hadden gehoopt dat daardoor de bereidheid tot staken in andere sectoren zou toenemen, maar dat lijkt tegen te vallen. Nieuwszender BFMTV meldt op basis van een opiniepeiling dat 39 procent van de bevolking de oproep tot een nationale stakingsdag steunt. Ongeveer de helft is tegen. Ook groeit de onvrede over de stakingen in de olie-industrie. De grootste vakbond van Frankrijk, CFDT, had vooraf al aangekondigd zijn leden niet te zullen oproepen om te gaan staken.
Meer uit Buitenland
SACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.
4 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
3 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
7 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
10 uur geleden