Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Helft koraal Groot Barrièrerif afgestorven sinds jaren 90'

'Helft koraal Groot Barrièrerif afgestorven sinds jaren 90'

SYDNEY (ANP/DPA) - De helft van het koraal van het Groot Barrièrerif voor de Australische kust is sinds de jaren 90 afgestorven, stellen onderzoekers in een studie die woensdag is gepubliceerd. De sterfte vond plaats onder vrijwel alle koraalsoorten in het grootste koraalrif ter wereld.

De hoeveelheid klein, middelgroot en groot koraal in zowel diep als ondiep water is met meer dan 50 procent afgenomen tussen 1996 en 2017, aldus de Australische koraalonderzoekers. De sterfte is vooral groot in stukken die te lijden hadden onder de hoge temperaturen die in 2016 en 2017 voor een massale verbleking van koraal zorgden.

De koraalsoorten die het meest zijn afgestorven, zijn belangrijk voor de habitat van andere levensvormen in het rif, waaronder vissen. De vissenpopulaties en visserijen die in het gebied actief zijn, lijden dan ook onder de koraalsterfte, aldus de onderzoekers.

Klimaatverandering

Volgens een van de auteurs kan het rif zich niet meer zo goed herstellen als vroeger omdat er minder grote koralen over zijn die voor nieuw koraal kunnen zorgen. "Een levendige koraalpopulatie bestaat uit miljoenen kleine babykoralen en veel grote - de grote moeders die de meeste larven produceren", aldus medeauteur Terry Hughes.

Het Groot Barrièrerif is 's werelds grootste koraalrif en de habitat van vele bedreigde diersoorten als de groene zeeschildpad en de Indische zeekoe. Wetenschappers wijten de koraalsterfte aan klimaatverandering. Die veroorzaakt volgens hen een toename in het aantal verstoringen in het ecosysteem, voornamelijk in de vorm van opwarming van het zeewater.

"Er is geen tijd te verliezen", waarschuwen de auteurs. "We moeten de uitstoot van broeikasgassen zo snel mogelijk scherp verminderen."

Meer uit Buitenland

Zeedrones bereiken gezonken veer Cyprus

NICOSIA (ANP/AFP) - Het gezonken hogesnelheidsveer dat zondag verongelukte voor de kust van Noord-Cyprus, is gevonden. Dat meldt de leider van de zelfverklaarde republiek, Tufan Erhurman. Twee vaartuigen uitgerust met onderzeedrones hebben het veer weten te bereiken. Het tweede daarvan, dat woensdag arriveerde, moet nu het wrak zien te bergen.

4 minuten geleden
Energiebedrijf Nepal denkt dat tientallen vermisten nog leven

KATHMANDU (ANP/RTR) - Het Nepalese energiebedrijf NEA heeft nog altijd hoop dat tientallen werkers die na de overstroming in het land vastzitten onder de grond nog in leven zijn. Het gaat om 46 mensen die in een "kamerachtig bouwwerk in de tunnel" van een waterkrachtcentrale moeten zitten, zegt Amshu Kiran Shahi van NEA. Verschillende zoekacties hebben nog niets opgeleverd.

1 uur geleden
Kallas: aanval Leipzig door Rusland gesteund terrorisme

WICKLOW (ANP) - Rusland moet harder worden aangepakt, nadat door Duitsland is vastgesteld dat Rusland achter de droneaanval op het vliegveld van Leipzig zit, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Het is duidelijk dat dit alle kenmerken van door de staat gesteund terrorisme vertoont. De vraag is: wat doen we hieraan en wat kunnen we nog meer doen?", zei Kallas voor het begin van een bijeenkomst in het Ierse Wicklow.

2 uur geleden
Wadephul voelt brede steun Europa na beschuldiging Rusland

WICKLOW (ANP) - Duitsland voelt brede steun van zijn Europese bondgenoten na het aanwijzen van Rusland als verantwoordelijke voor mislukte droneaanvallen op het vliegveld van Leipzig, zegt buitenlandminister Johann Wadephul. "Ik ervaar heel veel eendracht en steun", aldus Wadephul voor overleg met zijn ambtgenoten van de andere EU-landen in Ierland.

3 uur geleden
Leden Revolutionaire Garde en militie gedood bij aanvallen VS

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Iran van dinsdag zijn vier leden van de Revolutionaire Garde en drie paramilitairen van de Basij-militie gedood, berichtten Iraanse staatsmedia. Eerder werden al elf andere doden gemeld, onder wie vier gasten van een huwelijksfeest dat werd getroffen.

3 uur geleden
Dodental Nepal en Tibet week na overstroming boven de 1100

KATHMANDU (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de overstroming in Nepal is opgelopen tot 1114, meldt de rampenbestrijdingsdienst in het land. Nog eens 3916 mensen worden vermist. De ramp trof het gebied precies een week geleden. Het officiële dodental in Tibet staat volgens Chinese staatsmedia op zestien. Daar worden 546 mensen vermist.

5 uur geleden
Amerikaans vliegdekschip Abraham Lincoln aangekomen in Thailand

LAEM CHABANG (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip Abraham Lincoln is woensdagochtend na meer dan tweehonderd dagen op zee de Thaise haven van Laem Chabang binnengevaren. Het schip kreeg internationaal veel aandacht door berichten over zware omstandigheden voor de bemanning.

8 uur geleden