Helft klimaatsubsidie bedrijven aangevraagd voor opslag CO2
DEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van de miljarden aan groene subsidie die beschikbaar zijn voor bedrijven, is aangevraagd voor de afvang en opvang van koolstofdioxide (CO2). Het gaat om meer dan 7 miljard euro. In totaal is voor zo'n 13,9 miljard euro aan subsidie aangevraagd, meldt klimaatminister Rob Jetten. Er zijn tien aanvragen gedaan, waarvan een deel projecten zijn die vorig jaar al geld hebben aangevraagd, maar wegens intrekking of afwijzing niet toegezegd kregen.
Het afvangen en (onder de land- of zeebodem) opslaan van CO2 is niet bij iedereen populair. Groene partijen noemen de techniek niet echt duurzaam, omdat de uitstoot van CO2 niet wordt voorkomen. De CO2-opslag wordt evenwel gezien als een nodige techniek in de energietransitie.
De Stimulering Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++) is de belangrijkste klimaatsubsidiepot voor bedrijven. Hiermee kunnen grootschalige projecten voor duurzame en hernieuwbare energieproductie en CO2-verminderende technieken gefinancierd worden. Voor 2022 was 13 miljard euro beschikbaar, en er is dus voor 900 miljoen euro meer aangevraagd.
Waar CO2-opvang veruit de grootste post is qua aanvragen, werd er juist minder subsidie aangevraagd voor zonnepanelen op daken van bedrijfspanden. Een van de redenen daarvoor is de schaarse ruimte op het elektriciteitsnet, denkt Jetten. Ook ligt de drempel voor het aanvragen van subsidie voor dergelijke panelen sinds dit jaar wat hoger, waardoor er voor minder projecten geld is aangevraagd die een kleine kans van slagen hebben.
Het subsidieloket was open tot 6 oktober. "De eerste resultaten wijzen op een goed verloop van de openstellingsronde." Uitvoerder Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) beoordeelt de aanvragen nog op hun volledigheid en haalbaarheid. De grote interesse voor de subsidie valt alvast op, schrijft Jetten aan de Kamer. "Dat is goed nieuws", want in Nederland moeten nog vele tonnen CO2 worden bespaard om de klimaatdoelen te halen en opwarming van de aarde te beperken.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
6 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.
7 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer mensen gaan met griepachtige klachten naar de huisarts, en daardoor houdt de epidemie aan. Die begon vorige week.
8 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 31-jarige man uit Arnhem is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor de moord op zijn ex-vrouw in april vorig jaar. Het Openbaar Ministerie had twintig jaar geëist.
9 uur geleden