Helft klimaatsubsidie bedrijven aangevraagd voor opslag CO2
DEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van de miljarden aan groene subsidie die beschikbaar zijn voor bedrijven, is aangevraagd voor de afvang en opvang van koolstofdioxide (CO2). Het gaat om meer dan 7 miljard euro. In totaal is voor zo'n 13,9 miljard euro aan subsidie aangevraagd, meldt klimaatminister Rob Jetten. Er zijn tien aanvragen gedaan, waarvan een deel projecten zijn die vorig jaar al geld hebben aangevraagd, maar wegens intrekking of afwijzing niet toegezegd kregen.
Het afvangen en (onder de land- of zeebodem) opslaan van CO2 is niet bij iedereen populair. Groene partijen noemen de techniek niet echt duurzaam, omdat de uitstoot van CO2 niet wordt voorkomen. De CO2-opslag wordt evenwel gezien als een nodige techniek in de energietransitie.
De Stimulering Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++) is de belangrijkste klimaatsubsidiepot voor bedrijven. Hiermee kunnen grootschalige projecten voor duurzame en hernieuwbare energieproductie en CO2-verminderende technieken gefinancierd worden. Voor 2022 was 13 miljard euro beschikbaar, en er is dus voor 900 miljoen euro meer aangevraagd.
Waar CO2-opvang veruit de grootste post is qua aanvragen, werd er juist minder subsidie aangevraagd voor zonnepanelen op daken van bedrijfspanden. Een van de redenen daarvoor is de schaarse ruimte op het elektriciteitsnet, denkt Jetten. Ook ligt de drempel voor het aanvragen van subsidie voor dergelijke panelen sinds dit jaar wat hoger, waardoor er voor minder projecten geld is aangevraagd die een kleine kans van slagen hebben.
Het subsidieloket was open tot 6 oktober. "De eerste resultaten wijzen op een goed verloop van de openstellingsronde." Uitvoerder Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) beoordeelt de aanvragen nog op hun volledigheid en haalbaarheid. De grote interesse voor de subsidie valt alvast op, schrijft Jetten aan de Kamer. "Dat is goed nieuws", want in Nederland moeten nog vele tonnen CO2 worden bespaard om de klimaatdoelen te halen en opwarming van de aarde te beperken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.
1 uur geledenEPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."
2 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
3 uur geleden