Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Helft Duitse bedrijven verlaagt productie door arbeidstekorten

Helft Duitse bedrijven verlaagt productie door arbeidstekorten

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Naast de huidige energiecrisis eist ook het voortdurende tekort aan arbeidskrachten zijn tol op de Duitse economie. Recente onderzoeken hebben uitgewezen dat een recordaantal van 50 procent van de bedrijven in Duitsland hun productie verlaagt vanwege personeelsproblemen, meldt persbureau Bloomberg. Dat kost de grootste economie van Europa maar liefst zo'n 87 miljard euro per jaar.

Het gebrek aan gekwalificeerde werknemers, mede veroorzaakt door een vergrijzende bevolking, zorgt ervoor dat fabrikanten als Airbus, BMW en BASF te weinig personeel hebben om gelijke tred te kunnen houden met de vraag naar hun producten. Dat zet de concurrentiekracht van de bedrijven onder druk. De krapte op de arbeidsmarkt en de hoge inflatie zorgen daarnaast voor hogere looneisen.

Een sterke stijging van de lonen kan een zegen zijn voor de werknemers, maar voor de grootste economie van Europa zijn de hogere arbeidskosten een klap voor het concurrentievermogen, die nauwelijks op een slechter moment kan komen. Duitse fabrikanten, vooral die veel energie gebruiken zoals makers van chemicaliën, glas en keramiek, hebben hun winstmarges al zien verdampen als gevolg van stijgende elektriciteitskosten. Sommige hebben hun fabrieken al gesloten of de productie naar het buitenland moeten verplaatsen.

Loonsverhoging

De krapte op de arbeidsmarkt vergroot de druk op de winstmarges van de bedrijven. Nu er veel vraag is naar werknemers en de inflatie vorige maand is opgelopen tot 10,9 procent, wil het Duitse overheidspersoneel een loonsverhoging van 10,5 procent, terwijl metaalarbeiders een loonsverhoging van 8 procent eisen.

Snelle loonsverhogingen kunnen de inflatie verder opdrijven. De Europese Centrale Bank zou daardoor mogelijk harder moeten ingrijpen met renteverhogingen om de inflatie onder controle te krijgen, ondanks de verslechterde economische vooruitzichten in de eurozone.

Van de vier grootste Europese economieën kampt Duitsland volgens enquêtes van de Europese Commissie met het grootste arbeidstekort. De belangrijkste oorzaak van het tekort is demografie. Nu de babyboomgeneratie met pensioen gaat, zijn er niet genoeg jongere mensen om de vacatures te vullen. Het Duitse arbeidsbureau schat het tekort aan arbeidskrachten op 360.000 tot 380.000 per jaar en ziet dat tegen het einde van het decennium oplopen tot een half miljoen.

Meer uit Financieel

Nestlé zakt op Zwitserse beurs na ontslag topman

AMSTERDAM (ANP) - Nestlé behoorde dinsdag tot de dalers op de Zwitserse beurs met een koersverlies van ruim 3 procent. Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern, bekend van merken als Nespresso, Maggi, Perrier en KitKat, heeft topman Laurent Freixe ontslagen vanwege een relatie met een ondergeschikte.

53 minuten geleden
Duitsland pleit voor beperking op uitvoer koperschroot naar China

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet de "enorme stroom" van koper richting China indammen om zo kopersmelterijen binnen het landenblok te ondersteunen. Daarvoor heeft de Duitse minister van Economische Zaken Katherina Reiche gepleit. Eventuele Europese maatregelen kunnen de handelsrelatie tussen Brussel en Beijing verder onder druk zetten.

1 uur geleden
Goudprijs stijgt naar nieuw recordniveau

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is gestegen naar een nieuw recordniveau. De prijs van het edelmetaal wordt aangejaagd door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank deze maand begint met het verlagen van de rente. Lagere rentetarieven maken goud, en ook zilver, aantrekkelijker voor beleggers.

1 uur geleden
Gazprom tekent voor bouw nieuwe gaspijpleiding naar China

SINT-PETERSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft een overeenkomst getekend voor de bouw van een nieuwe gaspijpleiding naar China. Dat zei topman Aleksej Miller tegen het Russische persbureau Interfax.

1 uur geleden
ING en Rabobank stoppen 200 miljoen euro in Nationaal Warmtefonds

HILVERSUM (ANP) - De ING en Rabobank stellen elk 100 miljoen euro beschikbaar aan het Nationaal Warmtefonds. Het fonds verwacht dat de bijdrage 12.500 huishoudens helpt bij het energiezuiniger maken van hun woning. Met een lening kunnen ze bijvoorbeeld een warmtepomp aanschaffen of hun vloeren isoleren.

2 uur geleden
Nederlandse inflatie daalt licht tot 2,8 procent in augustus

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in augustus gemiddeld 2,8 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee iets lager dan de 2,9 procent in juli.

3 uur geleden
Nestlé ontslaat topman na relatie met ondergeschikte

VEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé heeft topman Laurent Freixe ontslagen vanwege een niet-openbaar gemaakte romantische relatie met een directe ondergeschikte. Dat maakte het bedrijf bekend na een intern onderzoek. Philipp Navratil is benoemd tot zijn opvolger.

13 uur geleden