Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Helder: Staat gaat geleden schade mondkapjesdeal terugvorderen

Helder: Staat gaat geleden schade mondkapjesdeal terugvorderen

DEN HAAG (ANP) - Minister Conny Helder (Langdurige Zorg) gaat ervoor zorgen dat de Staat de geleden schade bij de omstreden mondkapjesdeal met Sywert van Lienden terugvordert. De landsadvocaat houdt op haar verzoek in de gaten dat de zaak niet verjaart, opdat de Staat de geleden schade niet misloopt, zei Helder in het Kamerdebat over de deal tussen het ministerie van Volksgezondheid en Van Lienden. Met die deal was 100 miljoen euro gemoeid. Daarvan is 30 miljoen euro als winst naar van Lienden en zijn twee zakenpartners gegaan.

De minister wil nu nog geen juridische procedure starten, maar eerst het strafrechtelijk onderzoek afwachten van het Openbaar Ministerie naar Van Lienden en zijn zakenpartners van Relief Goods Alliance (RGA) Ook wil ze wachten op nog twee lopende onderzoeken naar de inkoop van persoonlijke beschermingsmiddelen. Dat doet ze op advies van de landsadvocaat.

Volgens de landsadvocaat wordt de "slagingskans van een eventuele rechtszaak vergroot" als er een zo compleet mogelijk beeld ontstaat over de schade die de Staat heeft geleden, zei Helder in het debat.

Civielrechtelijke procedure

Mirjam Bikker van de ChristenUnie hamerde er bij de minister op dat VWS alles klaar moet hebben staan om een civielrechtelijke procedure te starten en met die voorbereidingen niet te wachten op het einde van het strafrechtelijk onderzoek door het OM.

"Mijn handen jeuken", zei Helder. Ze wil niet per se wachten totdat het OM met zijn onderzoek klaar is, maar wil 'haar' civielrechtelijke procedure wel winnen. "We laten dit niet over onze kant gaan."

Misleiding

Misleiding door Van Lienden en zijn zakenpartners zal deel uitmaken van de rechtszaak die VWS later wil gaan voeren, zei Helder. Van Lienden zei zonder winstoogmerk te werken, maar het tegendeel is gebleken. Volgens Helder wist het ministerie van VWS wel dat RGA - waarmee VWS de deal heeft gesloten - winst kon maken. Helder stelde echter dat Van Lienden daarover "bewust verwarring" heeft gezaaid. Ze wil kijken hoe de deal met Van Lienden kan worden teruggedraaid.

In het ruim tien uur durende debat bleef onduidelijk of de betrokken ministers van destijds - Hugo de Jonge en Martin van Rijn - ook wisten dat Van Lienden winst kon maken met de deal. Minister Helder gaat dit op verzoek van de Kamer uitzoeken. Ook moet uit twee nog lopende onderzoeken blijken of RGA anders is behandeld dan andere leveranciers van beschermingsmiddelen. De resultaten van die onderzoeken verwacht Helder in het voorjaar van 2023.

Meer uit Politiek

Partijen willen duurzamere landbouw, maar aanpak verschilt sterk

DEN HAAG (ANP) - De landbouw moet verder verduurzamen, daar zijn kandidaat-Kamerleden die er donderdag een verkiezingsdebat over voerden behoorlijk eensgezind in. Over de manier waarop dat moet gebeuren, lopen de meningen echter sterk uiteen. Waar de VVD vooral "initiatieven vanuit de markt" omarmt, pleit GroenLinks-PvdA voor een combinatie van strengere normen en "financiële prikkels" om toekomstbestendige landbouw te promoten.

16 uur geleden
Van Weel: geen mensen uit lhbti-gemeenschap naar Oeganda

DEN HAAG (ANP) - Mensen uit de lhbti-gemeenschap worden niet gedwongen naar Oeganda gestuurd, heeft demissionair minister David van Weel (Asiel, Buitenlandse Zaken) beloofd. Hetzelfde geldt voor mensen uit andere groepen "die kans lopen op vervolging onder Oegandese wetten die niet voldoen aan onze mensenrechtenstandaarden".

17 uur geleden
BBB wil klimaatdoelen uitstellen, linkse partijen kritisch

DEN HAAG (ANP) - BBB-Kamerlid Henk Vermeer heeft in een debat over het klimaatbeleid kritiek gekregen van met name linkse partijen op zijn voorstel om klimaatdoelen naar achteren te schuiven. "Nederland laat zich gijzelen door ideologische jaartallen", zei Vermeer.

17 uur geleden
Van Weel wil aanpassing asielwet voor verkiezingen behandelen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie wil zijn aanpassing van de asielwet nog voor de verkiezingen naar de Tweede Kamer sturen. Met de aanpassing wordt hulp aan mensen die illegaal in Nederland verblijven niet meer strafbaar, terwijl illegaliteit dat wel wordt.

18 uur geleden
Kamerleden willen duidelijkheid over terugkeercentrum in Oeganda

DEN HAAG (ANP) - Meerdere Tweede Kamerleden hebben om opheldering gevraagd over de afspraak die met Oeganda is gemaakt om daar een terugkeercentrum in te richten voor asielzoekers die niet in Nederland mogen blijven. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) kondigde de intentieverklaring vorige week aan, maar toen waren er nog geen details bekend.

18 uur geleden
Kamer reageert positief op besluit om kinderen Gaza op te halen

DEN HAAG (ANP) - De meeste partijen in de Tweede Kamer reageren positief op het besluit van het demissionaire kabinet om toch een "zeer beperkt" aantal kinderen uit Gaza naar Nederland te halen voor behandeling. "Een belangrijke stap, en een kans om te overleven voor deze kinderen", reageert Sarah Dobbe (SP), die verschillende keren moties indiende om deze kinderen op te halen.

19 uur geleden
Kabinet bepaalde zelf dat hulp kinderen Gaza niet in regio kon

KOPENHAGEN (ANP) - Ondanks wekenlange dringende oproepen van de Kamer en hulporganisaties heeft het kabinet nu pas besloten een aantal kinderen uit Gaza die complexe hoogspecialistische medische zorg nodig hebben naar Nederland te halen. "Wij moesten zelf tot deze conclusie komen. We hebben altijd gedacht dat het in de regio wel kon", zei Schoof voor het begin van het overleg met Europese leiders.

19 uur geleden