Held van Hotel Rwanda vrijgelaten
KIGALI (ANP/AFP) - Een Rwandees die beroemd werd als held in de film Hotel Rwanda en in zijn dictatoriaal geregeerde land 25 jaar cel kreeg wegens terrorisme is vrijgelaten na meer dan negenhonderd dagen vast te hebben gezeten. Hij is overgedragen aan de ambassadeur van Qatar in Rwanda, meldt een Amerikaanse functionaris. De vrijgekomen Paul Rusesabagina (68) zal naar verluidt uiteindelijk uitwijken naar de VS.
Rusesabagina was tijdens de volkerenmoord op de Tutsi-minderheid in Rwanda in 1994 manager in een luxehotel in de hoofdstad Kigali en heeft daar talrijke Tutsi's beschermd en gered. In 2004 werd er in Hollywood een film over gemaakt onder de titel Hotel Rwanda. De Amerikaanse acteur Don Cheadle werd genomineerd voor een Oscar voor zijn rol in de film. Rusesabagina heeft in 2005 ook een hoge Amerikaanse onderscheiding gekregen.
Rusesabagina is een oppositieleider en een fel criticus van de Rwandese leider Paul Kagame die in de nasleep van de volkerenmoord aan de macht kwam en sindsdien met harde hand regeert. Kagame heeft na een verzoek van Rusesabagina en na felle kritiek uit onder meer de Verenigde Staten de celstraf omgezet. Hij werd in september 2021 veroordeeld in volgens waarnemers en mensenrechtenbewegingen een showproces tegen ruim twintig 'terroristen'. De straf van de andere in deze zaak veroordeelde mensen wordt ook omgezet.
Tijdens een burgeroorlog tussen een guerrillabeweging uit de Tutsi-minderheid onder leiding van Kagame en de regering die werd gedomineerd door de Hutu-meerderheid, werd de Hutu-president met zijn vliegtuig uit de lucht geschoten door nog steeds onbekende daders. De dood van hem leidde tot een kennelijk goed voorbereide poging de Tutsi-minderheid in razend tempo uit te roeien. Naar schatting 800.000 mensen werden in korte tijd afgeslacht. Na de slachting wist Kagames Tutsi-guerrilla het leger te verslaan en het land over te nemen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
6 uur geleden