Held van Hotel Rwanda vrijgelaten
KIGALI (ANP/AFP) - Een Rwandees die beroemd werd als held in de film Hotel Rwanda en in zijn dictatoriaal geregeerde land 25 jaar cel kreeg wegens terrorisme is vrijgelaten na meer dan negenhonderd dagen vast te hebben gezeten. Hij is overgedragen aan de ambassadeur van Qatar in Rwanda, meldt een Amerikaanse functionaris. De vrijgekomen Paul Rusesabagina (68) zal naar verluidt uiteindelijk uitwijken naar de VS.
Rusesabagina was tijdens de volkerenmoord op de Tutsi-minderheid in Rwanda in 1994 manager in een luxehotel in de hoofdstad Kigali en heeft daar talrijke Tutsi's beschermd en gered. In 2004 werd er in Hollywood een film over gemaakt onder de titel Hotel Rwanda. De Amerikaanse acteur Don Cheadle werd genomineerd voor een Oscar voor zijn rol in de film. Rusesabagina heeft in 2005 ook een hoge Amerikaanse onderscheiding gekregen.
Rusesabagina is een oppositieleider en een fel criticus van de Rwandese leider Paul Kagame die in de nasleep van de volkerenmoord aan de macht kwam en sindsdien met harde hand regeert. Kagame heeft na een verzoek van Rusesabagina en na felle kritiek uit onder meer de Verenigde Staten de celstraf omgezet. Hij werd in september 2021 veroordeeld in volgens waarnemers en mensenrechtenbewegingen een showproces tegen ruim twintig 'terroristen'. De straf van de andere in deze zaak veroordeelde mensen wordt ook omgezet.
Tijdens een burgeroorlog tussen een guerrillabeweging uit de Tutsi-minderheid onder leiding van Kagame en de regering die werd gedomineerd door de Hutu-meerderheid, werd de Hutu-president met zijn vliegtuig uit de lucht geschoten door nog steeds onbekende daders. De dood van hem leidde tot een kennelijk goed voorbereide poging de Tutsi-minderheid in razend tempo uit te roeien. Naar schatting 800.000 mensen werden in korte tijd afgeslacht. Na de slachting wist Kagames Tutsi-guerrilla het leger te verslaan en het land over te nemen.
Meer uit Buitenland
LUZERN (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De Iraanse delegatie heeft in Zwitserland de locatie van de onderhandelingen met de Verenigde Staten verlaten, melden Iraanse persbureaus Tasnim en Fars op basis van bronnen. De Iraniërs zouden zijn vertrokken uit protest tegen het dreigement dat de Amerikaanse president Donald Trump tijdens de gesprekken uitte om Iran opnieuw aan te vallen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft het idee van een Israëlische veiligheidszone in Libanon verworpen. Eerder op zondag had de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gezegd dat zijn troepen in het zuiden van het land zouden blijven "zolang dat nodig is".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia duurden de eerste gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran tachtig minuten en is het Iraanse kernprogramma nog niet aan de orde gekomen. Delegaties van de VS en Iran zijn in Zwitserland bijeen om met bemiddeling van Pakistan en Qatar een onlangs overeengekomen 'memorandum van overeenstemming' uit te werken in een definitief vredesakkoord.
2 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - De Ethiopische premier Abiy Ahmed heeft de parlementsverkiezingen met een ruime meerderheid gewonnen. Volgens de kiescommissie krijgt zijn Welvaartspartij (PP) 90 procent van de zetels in handen, ongeveer net zoveel als vijf jaar geleden.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De helft van Frankrijk krijgt maandag te maken met code rood vanwege de hitte, meldt weerinstituut Météo-France. De temperaturen zullen naar verwachting verder oplopen tijdens deze hevige hittegolf.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft op Truth Social aangekondigd dat de Britse premier Keir Starmer aftreedt. De Amerikaanse president maakte niet duidelijk waarop hij zijn aankondiging baseerde.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met nieuwe aanvallen op Iran, als het Libanese Hezbollah doorgaat met het bestoken van Noord-Israël. Iran heeft eerder juist geëist dat Israël stopt met het aanvallen van Libanon.
4 uur geleden