Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Held van Hotel Rwanda vrijgelaten

Held van Hotel Rwanda vrijgelaten

KIGALI (ANP/AFP) - Een Rwandees die beroemd werd als held in de film Hotel Rwanda en in zijn dictatoriaal geregeerde land 25 jaar cel kreeg wegens terrorisme is vrijgelaten na meer dan negenhonderd dagen vast te hebben gezeten. Hij is overgedragen aan de ambassadeur van Qatar in Rwanda, meldt een Amerikaanse functionaris. De vrijgekomen Paul Rusesabagina (68) zal naar verluidt uiteindelijk uitwijken naar de VS.

Rusesabagina was tijdens de volkerenmoord op de Tutsi-minderheid in Rwanda in 1994 manager in een luxehotel in de hoofdstad Kigali en heeft daar talrijke Tutsi's beschermd en gered. In 2004 werd er in Hollywood een film over gemaakt onder de titel Hotel Rwanda. De Amerikaanse acteur Don Cheadle werd genomineerd voor een Oscar voor zijn rol in de film. Rusesabagina heeft in 2005 ook een hoge Amerikaanse onderscheiding gekregen.

Rusesabagina is een oppositieleider en een fel criticus van de Rwandese leider Paul Kagame die in de nasleep van de volkerenmoord aan de macht kwam en sindsdien met harde hand regeert. Kagame heeft na een verzoek van Rusesabagina en na felle kritiek uit onder meer de Verenigde Staten de celstraf omgezet. Hij werd in september 2021 veroordeeld in volgens waarnemers en mensenrechtenbewegingen een showproces tegen ruim twintig 'terroristen'. De straf van de andere in deze zaak veroordeelde mensen wordt ook omgezet.

Tijdens een burgeroorlog tussen een guerrillabeweging uit de Tutsi-minderheid onder leiding van Kagame en de regering die werd gedomineerd door de Hutu-meerderheid, werd de Hutu-president met zijn vliegtuig uit de lucht geschoten door nog steeds onbekende daders. De dood van hem leidde tot een kennelijk goed voorbereide poging de Tutsi-minderheid in razend tempo uit te roeien. Naar schatting 800.000 mensen werden in korte tijd afgeslacht. Na de slachting wist Kagames Tutsi-guerrilla het leger te verslaan en het land over te nemen.

Meer uit Buitenland

Rusland stuurt onderzeeër naar tanker die gevolgd wordt door VS

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.

53 minuten geleden
Syrisch leger bombardeert Koerdische wijken in Aleppo

ALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.

1 uur geleden
President Iran: geen actie tegen vreedzame betogers

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.

1 uur geleden
Tsjechië gaat toch door met verzamelen munitie voor Oekraïne

PRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.

2 uur geleden
Ook in buitenland overlast door winters weer

PARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.

2 uur geleden
Stroomvoorziening in Berlijn na dagen uitval hersteld

BERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.

2 uur geleden
VN-mensenrechtenchef beschuldigt Israël van apartheid Westoever

GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.

4 uur geleden