Heinen wil gezamenlijke inkoop defensie ook met Noorwegen en VK
WARSCHAU (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) is groot voorstander van gezamenlijke inkoop van defensiematerieel. "Je krijgt dan meer veiligheid voor dezelfde euro", zei hij na afloop van een bespreking met de EU-ministers van Financiën. Zo'n 'inkoopmechanisme' moet wel openstaan voor landen buiten de Europese Unie, zoals Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk, vindt Heinen.
De ministers spraken in Warschau onder meer over structurele financiering van de Europese defensie waarvoor een stuk van de Brusselse denktank Bruegel op tafel lag. Daarin wordt voorgesteld een Europees Defensiemechanisme (EDM) op te richten om gezamenlijk defensiematerieel aan te kopen.
In het stuk zitten "elementen die heel interessant zijn", zei Heinen. Via gezamenlijke aanbesteding, inkoop en productstandaarden kan Europa schaalvoordelen behalen en "dan kan de prijs naar beneden". Ook de EU-ministers zien het belang daarvan in. De discussie ging vooral om de vormgeving ervan, zag Heinen in een eerste discussie.
'Fonds bewaren'
Het Europees Stabiliteitsmechanisme (ESM) wil die taak erbij nemen, heeft de top laten weten. Heinen vindt dat geen goed idee. "We moeten dat fonds echt bewaren voor financiële stabiliteit." Ook de wens van een aantal lidstaten dat vanuit het EDM subsidies kunnen worden verstrekt, wijst Heinen af. "Ik vind dat defensie-investeringen echt via de nationale begrotingen moeten gaan."
Het nieuwe inkoopmechanisme zou wat Heinen betreft niet onder de paraplu van de Europese Commissie moeten vallen. Via een intergouvernementele organisatie kan Nederland volgens hem "meer waarborgen" inbouwen. "Dat kan ook meer vertrouwen wekken voor andere deelnemende landen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
2 dagen geleden