Heinen wijst in Washington op onderscheid heffingen en sancties
WASHINGTON (ANP) - Nederland is als open economie tegen handelsbelemmeringen, maar niet in alle gevallen. Minister Eelco Heinen van Financiën heeft bij de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) betoogd dat er een strikt onderscheid moet worden gemaakt tussen enerzijds economisch gemotiveerde importheffingen en anderzijds sancties op regimes.
"De Russische agressie in Oekraïne is onacceptabel. En daarbij past niet het argument: ja, maar dat schaadt onze handelsrelaties", verklaarde Heinen op een persmoment rond de vergadering in Washington. Die situatie rechtvaardigt volgens hem wel om sancties op te zetten. "Ik ga ook niet pleiten voor vrijhandel met Iran. Dat is een schandalig regime. Die moet je ook gewoon aanpakken met sancties."
Bij het IMF is de verdergaande fragmentatie van het wereldtoneel een belangrijk thema. Volgens het fonds is dit de verkeerde weg omdat het opleggen van bijvoorbeeld importheffingen alleen maar dreigt te verzanden in een proces van actie en reactie waarvan niemand beter wordt.
Veiligheidsbeleid
Heinen zegt dat betoog te onderschrijven, maar plaatste naar eigen zeggen als enige Europese land bij de vergadering wel een belangrijke kanttekening. "Je moet een heel duidelijk onderscheid maken tussen veiligheidsbeleid en economisch beleid. Wat dreigt te gebeuren is dat het verweven raakt. En waar mijn pleidooi voor was, met steun ook van Amerikanen en de Canadezen, is dat we heel scherp dat onderscheid blijven maken."
Als het gaat om technologie van bedrijven als ASML, moeten we volgens Heinen ook "niet naïef" zijn. "Daar zitten wel degelijk veiligheidsrisico's aan. Daar wijzen de Amerikanen ook elke keer op. Het is allemaal leuk, maar die ingewikkelde chips kunnen ook militair ingezet worden."
Presidentsverkiezingen
Binnenkort zijn de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Donald Trump heeft aangekondigd de importheffingen voor Chinese producten fors verder te willen opvoeren. Heinen wil niet op een mogelijke verkiezingsuitslag ingaan. "Welke regering er ook zit, wij blijven goed samenwerken met de Amerikaanse bondgenoten."
In algemene zin voegt hij wel toe dat het verleden uitwijst dat het opleggen van importheffingen onverstandig is. "Dan komen mensen erachter: wacht even, een onderdeel van het product waar ik misschien een handelstarief op zet gebruikt misschien halffabricaten die in mijn land worden gemaakt. Dus indirect ben je dan ook je eigen industrie aan het beschadigen."
Meer uit Financieel
MANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoopgolf van huurwoningen neemt nauwelijks af, ondanks versoepelingen van de Wet betaalbare huur die de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) Elanor Boekholt-O'Sullivan heeft aangekondigd. Dat zegt Vastgoed Belang, de belangenvereniging voor particuliere verhuurders, na onderzoek onder ruim 1100 verhuurders naar aanleiding van die aangekondigde versoepelingen.
49 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Duitse industrie verwacht dit jaar geen groei van de productie meer, mede door de oorlog in het Midden-Oosten die voor onzekerheid bij bedrijven zorgt. Dat heeft de industriële lobbygroep BDI maandag gezegd. Voor dit jaar wordt nu hoogstens op stagnatie van de industriële productie in de grootste economie van Europa gerekend door de BDI, voluit Bundesverband der Deutschen Industrie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel FonQ kan rekenen op veel interesse van partijen voor een doorstart. Dat melden de curatoren in het eerste faillissementsverslag. Om hoeveel geïnteresseerden het gaat, melden de curatoren niet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
3 uur geleden