Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Heinen wijst in Washington op onderscheid heffingen en sancties

Heinen wijst in Washington op onderscheid heffingen en sancties

WASHINGTON (ANP) - Nederland is als open economie tegen handelsbelemmeringen, maar niet in alle gevallen. Minister Eelco Heinen van Financiën heeft bij de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) betoogd dat er een strikt onderscheid moet worden gemaakt tussen enerzijds economisch gemotiveerde importheffingen en anderzijds sancties op regimes.

"De Russische agressie in Oekraïne is onacceptabel. En daarbij past niet het argument: ja, maar dat schaadt onze handelsrelaties", verklaarde Heinen op een persmoment rond de vergadering in Washington. Die situatie rechtvaardigt volgens hem wel om sancties op te zetten. "Ik ga ook niet pleiten voor vrijhandel met Iran. Dat is een schandalig regime. Die moet je ook gewoon aanpakken met sancties."

Bij het IMF is de verdergaande fragmentatie van het wereldtoneel een belangrijk thema. Volgens het fonds is dit de verkeerde weg omdat het opleggen van bijvoorbeeld importheffingen alleen maar dreigt te verzanden in een proces van actie en reactie waarvan niemand beter wordt.

Veiligheidsbeleid

Heinen zegt dat betoog te onderschrijven, maar plaatste naar eigen zeggen als enige Europese land bij de vergadering wel een belangrijke kanttekening. "Je moet een heel duidelijk onderscheid maken tussen veiligheidsbeleid en economisch beleid. Wat dreigt te gebeuren is dat het verweven raakt. En waar mijn pleidooi voor was, met steun ook van Amerikanen en de Canadezen, is dat we heel scherp dat onderscheid blijven maken."

Als het gaat om technologie van bedrijven als ASML, moeten we volgens Heinen ook "niet naïef" zijn. "Daar zitten wel degelijk veiligheidsrisico's aan. Daar wijzen de Amerikanen ook elke keer op. Het is allemaal leuk, maar die ingewikkelde chips kunnen ook militair ingezet worden."

Presidentsverkiezingen

Binnenkort zijn de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Donald Trump heeft aangekondigd de importheffingen voor Chinese producten fors verder te willen opvoeren. Heinen wil niet op een mogelijke verkiezingsuitslag ingaan. "Welke regering er ook zit, wij blijven goed samenwerken met de Amerikaanse bondgenoten."

In algemene zin voegt hij wel toe dat het verleden uitwijst dat het opleggen van importheffingen onverstandig is. "Dan komen mensen erachter: wacht even, een onderdeel van het product waar ik misschien een handelstarief op zet gebruikt misschien halffabricaten die in mijn land worden gemaakt. Dus indirect ben je dan ook je eigen industrie aan het beschadigen."

Meer uit Financieel

Wall Street beperkt verliezen na bericht Trump begeleiden tankers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.

1 uur geleden
Energieleveranciers beperken afsluiten vast contract om gasprijs

DEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.

2 uur geleden
Britse vliegmaatschappij hervat dinsdag vluchten Dubai en Riyad

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.

4 uur geleden
Trump dreigt alle handel met Spanje te stoppen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.

4 uur geleden
AEX sluit opnieuw flink lager door oorlog in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.

4 uur geleden
Irak vreest olieproductie fors te moeten verminderen door oorlog

DUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.

5 uur geleden
Bestedingen aan tv-reclames in Nederland gedaald in 2025

AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.

6 uur geleden