Heinen wijst in Washington op onderscheid heffingen en sancties
WASHINGTON (ANP) - Nederland is als open economie tegen handelsbelemmeringen, maar niet in alle gevallen. Minister Eelco Heinen van Financiën heeft bij de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) betoogd dat er een strikt onderscheid moet worden gemaakt tussen enerzijds economisch gemotiveerde importheffingen en anderzijds sancties op regimes.
"De Russische agressie in Oekraïne is onacceptabel. En daarbij past niet het argument: ja, maar dat schaadt onze handelsrelaties", verklaarde Heinen op een persmoment rond de vergadering in Washington. Die situatie rechtvaardigt volgens hem wel om sancties op te zetten. "Ik ga ook niet pleiten voor vrijhandel met Iran. Dat is een schandalig regime. Die moet je ook gewoon aanpakken met sancties."
Bij het IMF is de verdergaande fragmentatie van het wereldtoneel een belangrijk thema. Volgens het fonds is dit de verkeerde weg omdat het opleggen van bijvoorbeeld importheffingen alleen maar dreigt te verzanden in een proces van actie en reactie waarvan niemand beter wordt.
Veiligheidsbeleid
Heinen zegt dat betoog te onderschrijven, maar plaatste naar eigen zeggen als enige Europese land bij de vergadering wel een belangrijke kanttekening. "Je moet een heel duidelijk onderscheid maken tussen veiligheidsbeleid en economisch beleid. Wat dreigt te gebeuren is dat het verweven raakt. En waar mijn pleidooi voor was, met steun ook van Amerikanen en de Canadezen, is dat we heel scherp dat onderscheid blijven maken."
Als het gaat om technologie van bedrijven als ASML, moeten we volgens Heinen ook "niet naïef" zijn. "Daar zitten wel degelijk veiligheidsrisico's aan. Daar wijzen de Amerikanen ook elke keer op. Het is allemaal leuk, maar die ingewikkelde chips kunnen ook militair ingezet worden."
Presidentsverkiezingen
Binnenkort zijn de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Donald Trump heeft aangekondigd de importheffingen voor Chinese producten fors verder te willen opvoeren. Heinen wil niet op een mogelijke verkiezingsuitslag ingaan. "Welke regering er ook zit, wij blijven goed samenwerken met de Amerikaanse bondgenoten."
In algemene zin voegt hij wel toe dat het verleden uitwijst dat het opleggen van importheffingen onverstandig is. "Dan komen mensen erachter: wacht even, een onderdeel van het product waar ik misschien een handelstarief op zet gebruikt misschien halffabricaten die in mijn land worden gemaakt. Dus indirect ben je dan ook je eigen industrie aan het beschadigen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten aan de handelsdag begonnen, in navolging van de hogere koersenborden op Wall Street van dinsdag. Een reeks zwakkere dan verwachte economische cijfers in de Verenigde Staten heeft de verwachting aangewakkerd dat de Federal Reserve volgende maand weer met een renteverlaging komt.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het oplossen van de wachtrijen voor aansluitingen op het overvolle stroomnet gaat te langzaam. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat netbeheerders achterlopen bij het aanpakken van het probleem. Het gevolg is dat de wachtrijen van bedrijven die een aansluiting willen maar deze voorlopig niet kunnen krijgen, blijven oplopen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft zich verweerd tegen beschuldigingen dat de chatbot een 16-jarige jongen in Californië heeft aangezet tot zelfmoord. Volgens het techbedrijf had de chatbot de tiener juist meer dan honderd keer aangespoord hulp te zoeken, staat in een ingediend document bij de rechtbank in San Francisco.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote winkelketens en webshops weigeren klanten vaak onterecht garantie te geven bij kapotte producten, meldt de Consumentenbond. De belangenorganisatie baseert dat op eigen onderzoek waarbij ze via undercovershoppers onder andere bol, Coolblue, MediaMarkt en Expert vragen stelde over een kapotte wasmachine. In driekwart van de gevallen kregen ze onjuiste informatie van de winkels.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Scheepvaartconcern Maersk overweegt zijn schepen weer door de Rode Zee te laten varen. Het Deense bedrijf heeft aangegeven dat de omstandigheden om de doorvaart door het gebied te hervatten, lijken te verbeteren. Daardoor zou de belangrijke route voor het scheepvaartverkeer tussen Azië en Europa mogelijk weer veilig bevaarbaar zijn.
1 uur geledenBEIJING/SINGAPORE (ANP/RTR) - China heeft minstens tien ladingen Amerikaanse sojabonen gekocht in contracten die sinds dinsdag zijn getekend. Dat meldt persbureau Reuters op basis van twee handelaren met kennis van de deals. Dit versterkt de piek in Chinese aankopen van Amerikaanse goederen na de recente dooi in de handelsbetrekkingen tussen de VS en China.
3 uur geledenPALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Computerfabrikant HP gaat de komende jaren duizenden banen schrappen. Het bedrijf kondigde aan dat 4000 tot 6000 banen zullen verdwijnen door meer gebruik te maken van AI-tools. Dat moet over drie jaar een jaarlijkse besparing van 1 miljard dollar opleveren.
11 uur geleden