Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Heinen wijst in Washington op onderscheid heffingen en sancties

Heinen wijst in Washington op onderscheid heffingen en sancties

WASHINGTON (ANP) - Nederland is als open economie tegen handelsbelemmeringen, maar niet in alle gevallen. Minister Eelco Heinen van Financiën heeft bij de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) betoogd dat er een strikt onderscheid moet worden gemaakt tussen enerzijds economisch gemotiveerde importheffingen en anderzijds sancties op regimes.

"De Russische agressie in Oekraïne is onacceptabel. En daarbij past niet het argument: ja, maar dat schaadt onze handelsrelaties", verklaarde Heinen op een persmoment rond de vergadering in Washington. Die situatie rechtvaardigt volgens hem wel om sancties op te zetten. "Ik ga ook niet pleiten voor vrijhandel met Iran. Dat is een schandalig regime. Die moet je ook gewoon aanpakken met sancties."

Bij het IMF is de verdergaande fragmentatie van het wereldtoneel een belangrijk thema. Volgens het fonds is dit de verkeerde weg omdat het opleggen van bijvoorbeeld importheffingen alleen maar dreigt te verzanden in een proces van actie en reactie waarvan niemand beter wordt.

Veiligheidsbeleid

Heinen zegt dat betoog te onderschrijven, maar plaatste naar eigen zeggen als enige Europese land bij de vergadering wel een belangrijke kanttekening. "Je moet een heel duidelijk onderscheid maken tussen veiligheidsbeleid en economisch beleid. Wat dreigt te gebeuren is dat het verweven raakt. En waar mijn pleidooi voor was, met steun ook van Amerikanen en de Canadezen, is dat we heel scherp dat onderscheid blijven maken."

Als het gaat om technologie van bedrijven als ASML, moeten we volgens Heinen ook "niet naïef" zijn. "Daar zitten wel degelijk veiligheidsrisico's aan. Daar wijzen de Amerikanen ook elke keer op. Het is allemaal leuk, maar die ingewikkelde chips kunnen ook militair ingezet worden."

Presidentsverkiezingen

Binnenkort zijn de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Donald Trump heeft aangekondigd de importheffingen voor Chinese producten fors verder te willen opvoeren. Heinen wil niet op een mogelijke verkiezingsuitslag ingaan. "Welke regering er ook zit, wij blijven goed samenwerken met de Amerikaanse bondgenoten."

In algemene zin voegt hij wel toe dat het verleden uitwijst dat het opleggen van importheffingen onverstandig is. "Dan komen mensen erachter: wacht even, een onderdeel van het product waar ik misschien een handelstarief op zet gebruikt misschien halffabricaten die in mijn land worden gemaakt. Dus indirect ben je dan ook je eigen industrie aan het beschadigen."

Meer uit Financieel

Italië verlaagt brandstofaccijns na flinke stijging pompprijzen

ROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.

4 uur geleden
Wall Street flink lager na Fed-besluit en fikse olieprijsstijging

NEW YORK (ANP) - Wall Street is woensdag met stevige verliezen gesloten, nadat de Federal Reserve de Amerikaanse rentetarieven onveranderd liet en slechts één renteverlaging voor dit jaar voorspelde. Volgens kenners was het rentebesluit evenwel in lijn met de verwachtingen. De oorlog in het Midden-Oosten bleef de gemoederen echter bezighouden. De olieprijzen zijn flink verder opgelopen, mede door een Iraanse aanval op een belangrijke gasinstallatie in Qatar.

5 uur geleden
Bewindvoerders werken aan voortzetting onlinewoonwinkel Fonq

UTRECHT (ANP) - De bewindvoerders van het bedrijf achter onlinewoonwinkel Fonq willen de websites van Fonq en Naduvi toegankelijk houden voor consumenten. Op dit moment kunnen echter geen bestellingen worden geplaatst en geen betalingen worden gedaan. Ondertussen zoeken de bewindvoerders naar mogelijkheden om het bedrijf of delen ervan voort te zetten.

5 uur geleden
Qatar meldt grote schade aan gasinstallatie na aanvallen Iran

DOHA (ANP/AFP) - Branden veroorzaakt door Iraanse aanvallen hebben "uitgebreide schade" aangericht aan de belangrijkste gasinstallatie van het staatsenergiebedrijf van Qatar. Dat heeft QatarEnergy woensdagavond laten weten. Dit gebeurde nadat de Iraanse regering had aangekondigd een aanval op hun eigen energie-infrastructuur te zullen vergelden met een soortgelijke tegenaanval.

6 uur geleden
Federal Reserve houdt vast aan renteprognose ondanks Iranoorlog

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve houdt vast aan zijn verwachting om dit jaar nog een keer de rente te verlagen in de Verenigde Staten ondanks de toegenomen inflatiezorgen door de Iranoorlog. De beleidsbepalers rekenen nu wel op een sterkere stijging van het prijspeil in de VS dit jaar, maar stellen bij hun rentebesluit ook dat de gevolgen van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie "onzeker" zijn.

7 uur geleden
Jumbo doet vlees weer in de aanbieding na stop van twee jaar

VEGHEL (ANP) - Jumbo verkoopt weer vlees voor stuntprijzen. Twee jaar geleden stopte de supermarktketen met tijdelijke aanbiedingen voor vers rund-, varkens- en kippenvlees om de verkoop van plantaardige eiwitten aan te jagen. Maar dat kostte het bedrijf geld, terwijl het resultaat van de maatregel "onvoldoende" was, stelt Jumbo na berichtgeving van NRC.

8 uur geleden
Verliezen op beurzen, olieprijzen almaar verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - Op de aandelenbeurzen in Europa waren woensdag overwegend verliezen te zien door de aanhoudende Iranoorlog. De olieprijzen lijken almaar verder te stijgen en beleggers vrezen dat een escalatie van de strijd in het Midden-Oosten tot meer verstoringen op energiemarkten en een hogere inflatie zou kunnen leiden.

8 uur geleden