Heinen waarschuwt bij IMF voor onhoudbare overheidsfinanciën VS
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten kampen met een veel te hoge staatsschuld en een onhoudbaar begrotingstekort. Daarvoor heeft demissionair minister van Financiën Eelco Heinen gewaarschuwd bij de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Hij beschouwt dit als belangrijke zorg in de wereldeconomie. "Je ziet het nu al gebeuren dat de langetermijnrentes op beginnen te lopen. Mensen zien de risico's opbouwen."
De VVD-bewindsman zegt dat hij zijn Amerikaanse collega's tijdens de vergaderingen ook echt heeft aangesproken op de enorme schuldenberg. Als klein land is Nederland volgens hem een aangewezen partij om zo'n boodschap over te brengen. Het antwoord van de Amerikanen was wel ontwijkend. "Zij zeggen dan: we groeien er wel uit." Zolang de economische groei van een land sterk genoeg is, is er technisch niets aan de hand en blijft de schuld houdbaar. Maar Heinen vindt het niet verstandig dat de Amerikanen daarop blijven vertrouwen, zeker omdat de handelsstrijd volgens hem tegelijk voor economische onrust zorgt.
De minister wijst er ook op dat de VS met hun schuld onlangs door hun in eigen land afgesproken schuldenplafond zijn geschoten. Omdat de Democraten en Republikeinen het maar niet eens kunnen worden over een begroting, is sprake van een shutdown. Dat betekent dat honderdduizenden ambtenaren niet kunnen werken tot er een akkoord is. "Bij dat schuldenplafond is de discussie altijd: hoe kunnen we dat verhogen? Maar de discussie zou moeten gaan over hoe ze die schulden gaan verlagen."
Zere plek
Volgens Heinen legden de Amerikanen in hun antwoord over economische groei wel de vinger op de zere plek. In Europa zijn de schulden ook hoog, maar laat de groei van de economie te wensen over, aldus Heinen, die tevens pleit voor een verbetering van de productiviteit in Europa. "Je kunt niet op deze voet doorgaan met schulden opbouwen als je lage groei hebt. Het vergt echt hervormingen en moeilijke keuzes maken", is zijn boodschap aan bijvoorbeeld een land als Frankrijk.
Het IMF uitte deze week eveneens zorgen over de oplopende staatsschulden in de wereld. Het fonds voorspelde dat alle staatsschulden samen in 2029 meer zullen bedragen dan de omvang van de wereldeconomie. De Nederlandse schuld is wel relatief laag met 44 procent van de omvang van onze economie, kwam naar voren. Heinen zegt daar trots op te zijn, maar benadrukt ook dat Nederland niet achterover kan leunen. "De oplossing is keuzes maken in je uitgaven."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft een onderzoek geopend naar Meta's beleid rondom AI-functies in WhatsApp. De Europese Commissie gaat beoordelen of het Amerikaanse techbedrijf mogelijk in strijd handelt met Europese mededingingsregels door het concurrerende bedrijven moeilijker te maken om klanten via WhatsApp te bereiken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse verzekeraars hebben actie beloofd om te voorkomen dat trouwe klanten onnodig hogere premies betalen dan nieuwe. Een aantal van hen controleert het verzekeringenaanbod blijvend om deze prijsverschillen te voorkomen, melden het Verbond van Verzekeraars en de Autoriteit Financiële Markten (AFM).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft vorig jaar iets groener geproduceerd dan een jaar eerder, maar op de langere termijn is er nog geen sprake van een trendbreuk. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) op basis van gegevens van grote industriebedrijven in ons land.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel vindt de financiële markten binnen de EU te gefragmenteerd en wil dat het makkelijker wordt om binnen Europa financiële diensten te verhandelen. Daarvoor presenteert de Europese Commissie donderdag een plan. Daarin geeft Brussel de Europese toezichthouder voor financieel toezicht ook een grotere rol.
3 uur geledenMILAAN (ANP) - De Italiaanse politie heeft op hoofdkantoren van dertien bekende modebedrijven documenten opgevraagd over hun omgang met toeleveranciers, meldt persbureau Reuters op basis van documenten van justitie. De actie is onderdeel van een breder onderzoek naar vermeende uitbuiting van arbeiders in de mode-industrie. Agenten bezochten onder andere Dolce & Gabbana, Versace, Prada en de Italiaanse tak van Adidas.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag verder omhoog na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door zwakke cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Die verstevigden de verwachting dat de Federal Reserve volgende week de rente verder gaat verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
4 uur geleden