Heinen verwerkt in miljoenennota afspraken én nieuwe tegenvallers
DEN HAAG (ANP) - De miljoenennota waar kersvers minister van Financiën Eelco Heinen deze zomer aan moet werken, zal niet alleen de financiële voornemens uit het coalitieakkoord bevatten. De VVD-bewindsman heeft "ook nog de tegenvallers te verwerken zoals we die nu in beeld hebben", zei hij na de ministerraad op vrijdag. Het gaat daarbij om miljarden, hoewel onduidelijk is of er ook nog onvoorziene meevallers zijn.
De mislukte verkoop van de Duitse tak van staatsdeelneming TenneT, de uitspraken over de vermogensrendementsheffing (box 3), ruim 2 miljard extra voor compensatie van gedupeerden in het toeslagenschandaal. Het zijn zomaar een paar van de miljardentegenvallers die het nieuwe kabinet moet verwerken in de miljoenennota voor 2025. Deze moet Heinen op Prinsjesdag presenteren. Ook is in de coalitie afgesproken dat Heinens collega-minister Eddy van Hijum aan het werk mag met herziening van het arbeidsongeschiktheidsstelsel. Dat zal ook enkele miljarden kosten, is de verwachting.
Tot slot heeft de oppositie, die Heinen nodig heeft voor een meerderheid in de Eerste Kamer, ook haar wensen. Partijen willen de giftenaftrek intact houden, de geplande btw-verhoging op boeken, sport en cultuur tegenhouden en geld voor een pakket tegen kinderarmoede.
Totaaloverzicht
Heinen wil nog niet te ver vooruitlopen op zijn ingewikkelde begroting. "Ik wil eerst een totaaloverzicht hebben. En dan de puzzel gaan leggen." Wat volgens hem wel scheelt, is dat de uitwerking van het coalitieakkoord tot een regeerprogramma gelijk oploopt met de voorbereiding van de miljoenennota. "Dat kunnen we nu wel in één keer goed verwerken." Het regeerprogramma zal overigens wel voor Prinsjesdag naar de Tweede Kamer gaan.
Heinen wil dus ook nog niet zeggen hoe het kabinet de miljardengaten gaat opvullen: door te besparen of door de belastingen te verhogen. Zelf staat de VVD'er bekend als streng, en niet vies van bezuinigingen. Zijn partijleider Dilan Yeşilgöz zei deze week in het debat over de regeringsverklaring ook bedrijven niet te willen zien als "pinautomaat" en ze "kapot te belasten".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden