Heinen laat ramingen overheidsfinanciën onderzoeken
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet laat onderzoeken hoe het kan dat de overheid structureel meer inkomsten heeft dan voorspeld. Deze negatieve ramingen zorgen er samen met de begrotingsafspraken voor dat de staatsschuld flink terugloopt. Maar de politiek heeft eigenlijk steeds meer geld dan waar ze van uit mag gaan, klinkt de kritiek uit de Kamer. Minister van Financiën Eelco Heinen roept een expertgroep in het leven "die het verschil tussen ramingen en realisaties nader gaat onderzoeken".
Heinen kondigde dit aan tijdens een debat met de financiële specialisten van de Kamerfracties over de begroting van volgend jaar. Veel partijen zijn niet te spreken over de ramingen. "Dit kan zo niet langer", zei Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA). Ook vanuit de coalitie is kritiek. "Hier gaat iets goed fout", vindt PVV'er Tony van Dijck. VVD-Kamerlid Aukje de Vries vroeg al aan haar partijgenoot Heinen hoe hij "ervoor gaat zorgen dat de ramingen beter en realistischer zijn". Voor de NSC-fractie zijn de structureel te sombere ramingen "misschien wel de vervelendste graat in de keel", aldus Kamerlid Tjebbe van Oostenbrugge.
Tussen 2015 en 2023 ontving het Rijk 88 miljard euro meer dan geraamd, en gaf het 30 miljard euro minder uit dan verwacht. Met dat geld had het kabinet of de Kamer veel moois kunnen doen, benadrukken verschillende partijen.
Spaartaksdebacle
Ook dit jaar valt het tekort tot dusver lager uit dan voorzien. Maar dat wil nog niet zeggen dat Heinen al gelegenheid ziet de teugels te laten vieren. Hij wijst erop dat het kabinet de staatsschuld al laat oplopen door de miljardentegenvaller bij de spaarbelasting (box 3) niet volledig financieel te dekken. In het voorstel van GroenLinks-PvdA om ook de voorziene kosten van het spaartaksdebacle in de komende jaren alvast in het tekort te laten lopen, en zo ruimte vrij te spelen voor meer lastenverlichting voor werkenden, ziet de minister dan ook niets. "Tegenvallers moeten worden gedekt", houdt hij vol.
Heinen weerspreekt het vermoeden van enkele fracties dat er bewust conservatief wordt geraamd, zodat de politiek gedwongen wordt om de financiën gezonder te houden. Hij laat wel onderzoeken waar het verschil tussen de verwachtingen en de daadwerkelijke inkomsten en uitgaven vandaan komt. Hij tekende daar wel bij aan "dat ramingen geen glazen bollen zijn". Ze kunnen "altijd afwijken van de werkelijkheid", waarschuwde de bewindsman.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
20 uur geleden