Heinen: Kamer zelf wilde af van regelingen als laag btw-tarief
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer zelf heeft het kabinet juist steeds aangemoedigd om belastingregelingen af te bouwen, waaronder ook het lage btw-tarief valt. Dat benadrukte minister van Financiën Eelco Heinen in een debat waarin hij het besluit van het kabinet verdedigde om het lage tarief af te schaffen voor boeken, sport en cultuur.
Het verlaagde btw-tarief is ondoelmatig, bleek uit de evaluaties. En belastingregelingen die niet goed werken maken het stelsel alleen maar ingewikkelder, en moeten worden afgeschaft, is afgesproken. "Dit zijn gewoon feiten. Die liggen voor ons." Het kabinet neemt volgens de bewindsman de "eerste stappen" richting vereenvoudiging van de btw.
Heinen erkende wel dat het kabinet er toch voor kiest om allerlei uitzonderingen in stand te houden. Voor een museumkaartje geldt straks het hogere btw-tarief van 21 procent, maar een ticket voor de bioscoop valt nog wel onder het lage tarief van 9 procent. Veelgenoemd in de politiek is het verschil tussen glampings (hoger tarief) en campings waar je zelf je tent moet opzetten (lager tarief). "Hier zie je het probleem: je gaat uitzonderen en het wordt weer complexer."
De opmerkingen van Heinen waren dan ook tegen het zere been van sommige partijen. Pieter Grinwis (ChristenUnie) hield de minister voor dat het kabinet er dan voor had moeten kiezen om toe te werken naar volledige afschaffing van het lagere tarief. D66-Kamerlid Hans Vijlbrief vindt het kabinet "totaal niet consequent" en noemde het ook een verkeerde keuze om dan wel boeken onder het hogere tarief te laten vallen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De lastenverzwaringen die het kabinet-Jetten wil doorvoeren, raken werkenden onevenredig hard, vindt zowel JA21 als GroenLinks-PvdA. De twee oppositiepartijen waar het minderheidskabinet het meest van afhankelijk is voor steun in de Tweede Kamer, maakten dit bezwaar in het Kamerdebat over de voorjaarsnota.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
1 dag geleden