Heinen: kabinet heeft in begroting naar de Kamer geluisterd
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft bij het maken van de begroting geluisterd naar de Tweede Kamer, zei minister van Financiën Eelco Heinen voordat hij daar zijn koffertje met financiële plannen aanbood. Als voorbeelden noemde hij geld voor schoolmaaltijden, schoolboeken en de belastingaftrek van giften aan goede doelen, waarop het kabinet aanvankelijk wilde korten. "Het kabinet heeft naar die zorgen geluisterd en doet er ook een voorstel voor."
"Nederland is een heel mooi land", aldus Heinen, maar hij noemde ook drie voorwaarden voor de welvaart. Ten eerste is dat de internationale positie van Nederland. "Nederland is een open economie die profiteert van handel". Ten tweede pleitte Heinen voor "geloof in de markteconomie". De overheid hoeft niet alles te subsidiëren, vindt de minister. En als derde: "Hoe we groeien is van belang, want welvaart is meer dan geld alleen. Groene groei is nodig om ons land schoon door te geven aan de volgende generaties."
De drie voorwaarden komen volgens Heinen steeds verder onder druk te staan. "De financiële keuzes die daarbij horen, worden concreet in deze miljoenennota. Het kabinet versterkt de koopkracht van werkende middengroepen en verhoogt de bestaanszekerheid. We investeren in defensie en veiligheid en vergroten onze energie-onafhankelijkheid met kernenergie. We draaien maatregelen terug die ondernemers dwars zitten en ons vestigingsklimaat schaden, en investeren in de bouw van betaalbare huizen."
Tegelijkertijd is de tijd van "gratis geld" volgens Heinen voorbij, doelend op de lage rente in eerdere jaren. "De rekeningen moeten worden betaald." Hij noemde onder meer bezuinigingen op ontwikkelingshulp en het verhogen van de btw op cultuur en logies. "We beseffen dat deze keuzes niet pijnloos zijn. Maar moeilijke keuzes horen ook bij het nemen van verantwoordelijkheid."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
15 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
19 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
1 dag geleden