Heinen: kabinet heeft in begroting naar de Kamer geluisterd
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft bij het maken van de begroting geluisterd naar de Tweede Kamer, zei minister van Financiën Eelco Heinen voordat hij daar zijn koffertje met financiële plannen aanbood. Als voorbeelden noemde hij geld voor schoolmaaltijden, schoolboeken en de belastingaftrek van giften aan goede doelen, waarop het kabinet aanvankelijk wilde korten. "Het kabinet heeft naar die zorgen geluisterd en doet er ook een voorstel voor."
"Nederland is een heel mooi land", aldus Heinen, maar hij noemde ook drie voorwaarden voor de welvaart. Ten eerste is dat de internationale positie van Nederland. "Nederland is een open economie die profiteert van handel". Ten tweede pleitte Heinen voor "geloof in de markteconomie". De overheid hoeft niet alles te subsidiëren, vindt de minister. En als derde: "Hoe we groeien is van belang, want welvaart is meer dan geld alleen. Groene groei is nodig om ons land schoon door te geven aan de volgende generaties."
De drie voorwaarden komen volgens Heinen steeds verder onder druk te staan. "De financiële keuzes die daarbij horen, worden concreet in deze miljoenennota. Het kabinet versterkt de koopkracht van werkende middengroepen en verhoogt de bestaanszekerheid. We investeren in defensie en veiligheid en vergroten onze energie-onafhankelijkheid met kernenergie. We draaien maatregelen terug die ondernemers dwars zitten en ons vestigingsklimaat schaden, en investeren in de bouw van betaalbare huizen."
Tegelijkertijd is de tijd van "gratis geld" volgens Heinen voorbij, doelend op de lage rente in eerdere jaren. "De rekeningen moeten worden betaald." Hij noemde onder meer bezuinigingen op ontwikkelingshulp en het verhogen van de btw op cultuur en logies. "We beseffen dat deze keuzes niet pijnloos zijn. Maar moeilijke keuzes horen ook bij het nemen van verantwoordelijkheid."
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
5 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
7 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.
1 dag geleden