Heinen: kabinet bezuinigt helemaal niet massaal op onderwijs
WASHINGTON (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën vindt dat het kabinet helemaal niet massaal bezuinigt op onderwijs. Daarmee reageerde hij op een brandbrief vanuit het bedrijfsleven waarin grote zorgen worden uitgesproken over de besparingen van het kabinet op onderwijs, onderzoek en innovatie in Nederland.
"Als je het hebt over de bijdrage van studenten die lang studeren: dat is geen bezuiniging op onderwijs. Sterker nog, een stimulans om sneller af te studeren lijkt me een zeer zinvolle maatregel", zei Heinen in Washington, waar hij is voor de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
Heinen stipte ook "de dominantie van de Engelse taal in de collegebanken" aan. Daarbij wees hij op het grote aandeel van de buitenlandse studenten dat na de studie weer uit Nederland vertrekt. "18 procent van de studenten blijft hier. Dan is het helemaal niet gek om te kijken: kunnen we dat wat matigen, om wat te doen aan de overvolle collegezalen?"
Investeringen
Heinen vindt het verhaal uit de brief daarom "te kort door de bocht." "Afgelopen jaar is er 5 miljard bij gegaan. Er wordt nu zo'n pakweg iets onder een miljard daarop omgebogen. Dan kan je niet zeggen dat wij massaal bezuinigen op onderwijs."
Bij bedrijven leven vooral zorgen dat bezuinigingen op kennis en innovatie in feite een bezuiniging zijn op het toekomstig verdienvermogen van Nederland. Onder meer VodafoneZiggo, FrieslandCampina, Randstad en Adyen hebben de brief ondertekend met een oproep om juist te investeren in kennis en innovatie. Ook het IMF wijst herhaaldelijk op het belang van dit soort investeringen.
Vestigingsklimaat
Volgens Heinen is een goed vestigingsklimaat erg belangrijk voor de economische groei. "Ik denk dat daar veel zorgen over waren, ook vanuit het bedrijfsleven. Ik denk dat er nu een kabinet zit dat dit zeer op het netvlies heeft en ook belangrijke maatregelen neemt om het vestigingsklimaat te stimuleren."
Daarbij wees de bewindsman onder meer op wat het kabinet doet met staatsinvesteringsfonds Invest-NL en de 30 procent-regeling voor hoogopgeleide buitenlandse werknemers die tijdelijk in Nederland werken. Zij kunnen onder voorwaarden vijf jaar lang belastingvrij een vergoeding krijgen van maximaal 30 procent van hun loon.
"Dus om dan een brandbrief te sturen, als ik al deze elementen benoem, dan vraag ik ook even het bedrijfsleven de zegeningen te tellen van dit kabinet. Ik denk dat we in het verleden echt ander beleid hebben gevoerd", aldus Heinen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt de Raad van State (RvS) ook dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister moet de korpsleiding van de politie wegsturen, vinden rechtse partijen als JA21 en BBB. De directe aanleiding is de manier waarop de leiding heeft gecommuniceerd met politiemensen die de systemen hebben geraadpleegd in de zaak van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
18 uur geleden