Heinen: ik heb niks meer in mijn binnenzak voor de oppositie
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft geen financiële ruimte om plannen van de oppositie toe te voegen aan de begroting voor volgend jaar, zegt minister van Financiën Eelco Heinen. Het kabinet heeft volgens hem al "goed geluisterd" en drie thema's opgepakt waar de oppositie naar aanleiding van het coalitieakkoord harde kritiek op had. "Het zou heel flauw zijn als ik zeg: this is it, en er zit tóch nog wat in de binnenzak", zei Heinen op zijn eerste Prinsjesdag als minister van Financiën. "Dat typeert mij niet."
Het kabinet heeft zijn plannen in het hoofdlijnenakkoord op drie punten deels aangepast. Er is veel kritiek op de afschaffing van het lage btw-tarief op boeken, die ook scholen raakt. Schoolboeken worden immers duurder. Het kabinet heeft 60 miljoen uitgetrokken om scholen te compenseren. De giftenaftrek blijft grotendeels in stand: het voordeel verdwijnt alleen voor bedrijven.
En de schoolmaaltijden, waar het vorige kabinet steeds incidenteel geld voor opzijzette, zijn nu structureel gefinancierd. "Echt een trendbreuk met onze voorgangers", zei Heinen daar grijnzend over.
Op deze zaken was in het debat over de regeringsverklaring veel kritiek. Het kabinet heeft deze zaken "proactief opgepakt", stelt de bewindsman. Maar daar blijft het voorlopig ook bij. "Als de Kamer nog wijzigingen wil, kan dat", voegt hij toe. Maar dan moeten de partijen wel zelf op zoek naar het geld om die plannen te betalen.
Of de oppositie genoegen neemt met de aanpassingen, zal woensdag en donderdag blijken. Dan gaat de Tweede Kamer in debat over de begrotingsplannen. Het kabinet zal overigens ook steun van een deel van de oppositie nodig hebben om de plannen door de Eerste Kamer te loodsen. Daar komt de coalitie bestaande uit PVV, VVD, NSC en BBB negen zetels tekort voor een meerderheid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer inzetten op een cultuurverandering om geweld tegen vrouwen tegen te gaan, stelt Mariëtte Hamer. De Regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld ziet in het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "nog onvoldoende aanknopingspunten". Het gereserveerde bedrag van ongeveer 10 miljoen euro is volgens Hamer niet genoeg.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) wil een herbeoordeling van een rapport over discriminatie van moslimjongeren dat een aantal weken geleden verscheen. Reden is berichtgeving van Trouw, waaruit blijkt dat er mogelijk sprake was van belangenverstrengeling.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De StemWijzer die twee weken terug online ging, is inmiddels meer dan een miljoen keer ingevuld. Dat meldt ProDemos, initiatiefnemer van de StemWijzer. De stemhulp is op maat ontwikkeld voor 258 gemeenten en bestaat uit zo'n dertig stellingen over lokale thema's.
3 uur geleden