Heinen: ik heb niks meer in mijn binnenzak voor de oppositie
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft geen financiële ruimte om plannen van de oppositie toe te voegen aan de begroting voor volgend jaar, zegt minister van Financiën Eelco Heinen. Het kabinet heeft volgens hem al "goed geluisterd" en drie thema's opgepakt waar de oppositie naar aanleiding van het coalitieakkoord harde kritiek op had. "Het zou heel flauw zijn als ik zeg: this is it, en er zit tóch nog wat in de binnenzak", zei Heinen op zijn eerste Prinsjesdag als minister van Financiën. "Dat typeert mij niet."
Het kabinet heeft zijn plannen in het hoofdlijnenakkoord op drie punten deels aangepast. Er is veel kritiek op de afschaffing van het lage btw-tarief op boeken, die ook scholen raakt. Schoolboeken worden immers duurder. Het kabinet heeft 60 miljoen uitgetrokken om scholen te compenseren. De giftenaftrek blijft grotendeels in stand: het voordeel verdwijnt alleen voor bedrijven.
En de schoolmaaltijden, waar het vorige kabinet steeds incidenteel geld voor opzijzette, zijn nu structureel gefinancierd. "Echt een trendbreuk met onze voorgangers", zei Heinen daar grijnzend over.
Op deze zaken was in het debat over de regeringsverklaring veel kritiek. Het kabinet heeft deze zaken "proactief opgepakt", stelt de bewindsman. Maar daar blijft het voorlopig ook bij. "Als de Kamer nog wijzigingen wil, kan dat", voegt hij toe. Maar dan moeten de partijen wel zelf op zoek naar het geld om die plannen te betalen.
Of de oppositie genoegen neemt met de aanpassingen, zal woensdag en donderdag blijken. Dan gaat de Tweede Kamer in debat over de begrotingsplannen. Het kabinet zal overigens ook steun van een deel van de oppositie nodig hebben om de plannen door de Eerste Kamer te loodsen. Daar komt de coalitie bestaande uit PVV, VVD, NSC en BBB negen zetels tekort voor een meerderheid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma hoopt dinsdag het resultaat te kunnen presenteren van de onderhandelingen tussen D66 en CDA tot dusver. Dat heeft hij gezegd na weer een avond van gesprekken over een aantal belangrijke thema's waar de partijen zich de afgelopen weken over hebben gebogen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten zou het "heel netjes" vinden als informateur Sybrand Buma met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer gaat praten over het resultaat van de onderhandelingen van de afgelopen weken tussen zijn partij en het CDA. Dat zei hij net voordat hij een nieuwe overlegronde inging.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller na de val van een kabinet worden gehouden dan nu het geval is. De voorbereidingsperiode is nu ongeveer vijf maanden, en dat kan worden verkort naar drie maanden, mits bijvoorbeeld gemeenten en politieke partijen zorgen dat zij altijd klaarstaan voor verkiezingen. Dat schrijft de Kiesraad maandag in een advies.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA hopen nog deze week klaar te zijn met het schrijven van een document dat de kabinetsformatie verder moet helpen. "Dat is wel de ambitie", zei D66-leider Rob Jetten na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Maar: "Het is af als het af is." De partijen praten maandagavond verder.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het advies van het Nationaal Burgerberaad Klimaat kent "veel onderwerpen die tot actie kunnen leiden", vindt demissionair premier Dick Schoof. Hij herkent de wens van het kabinet voor een "haalbaar en betaalbaar" klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers. "Maar ik hoor ook: 'denk groot', dus we gaan kijken hoe we dat gaan doen."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is nog helemaal niemand afgevallen, zei D66-leider Rob Jetten maandag voordat hij opnieuw in gesprek ging met CDA-leider Henri Bontenbal over politieke samenwerking. "Het is aan de informateur om de komende week te gaan kijken welke partijen willen meedoen."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat heeft tien van zijn eigen voorstellen uiteindelijk niet aangenomen. Dertien aanbevelingen zijn wel in het eindadvies opgenomen. Bijvoorbeeld een voorstel voor een klimaatbonus voor iedereen, die betaald wordt door een meerprijs op luxeproducten.
12 uur geleden