Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Heinen: ik heb niks meer in mijn binnenzak voor de oppositie

Heinen: ik heb niks meer in mijn binnenzak voor de oppositie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft geen financiële ruimte om plannen van de oppositie toe te voegen aan de begroting voor volgend jaar, zegt minister van Financiën Eelco Heinen. Het kabinet heeft volgens hem al "goed geluisterd" en drie thema's opgepakt waar de oppositie naar aanleiding van het coalitieakkoord harde kritiek op had. "Het zou heel flauw zijn als ik zeg: this is it, en er zit tóch nog wat in de binnenzak", zei Heinen op zijn eerste Prinsjesdag als minister van Financiën. "Dat typeert mij niet."

Het kabinet heeft zijn plannen in het hoofdlijnenakkoord op drie punten deels aangepast. Er is veel kritiek op de afschaffing van het lage btw-tarief op boeken, die ook scholen raakt. Schoolboeken worden immers duurder. Het kabinet heeft 60 miljoen uitgetrokken om scholen te compenseren. De giftenaftrek blijft grotendeels in stand: het voordeel verdwijnt alleen voor bedrijven.

En de schoolmaaltijden, waar het vorige kabinet steeds incidenteel geld voor opzijzette, zijn nu structureel gefinancierd. "Echt een trendbreuk met onze voorgangers", zei Heinen daar grijnzend over.

Op deze zaken was in het debat over de regeringsverklaring veel kritiek. Het kabinet heeft deze zaken "proactief opgepakt", stelt de bewindsman. Maar daar blijft het voorlopig ook bij. "Als de Kamer nog wijzigingen wil, kan dat", voegt hij toe. Maar dan moeten de partijen wel zelf op zoek naar het geld om die plannen te betalen.

Of de oppositie genoegen neemt met de aanpassingen, zal woensdag en donderdag blijken. Dan gaat de Tweede Kamer in debat over de begrotingsplannen. Het kabinet zal overigens ook steun van een deel van de oppositie nodig hebben om de plannen door de Eerste Kamer te loodsen. Daar komt de coalitie bestaande uit PVV, VVD, NSC en BBB negen zetels tekort voor een meerderheid.

Meer uit Politiek

In jaar 530 mensen geweigerd bij 140.000 controles aan grens

DEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Kabinet komt met voorwaarden voor gezamenlijke vuurwerkshows

DEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.

8 uur geleden
Kabinet wil naamswijziging goedkoper maken, ook zonder reden

DEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.

8 uur geleden
Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

1 dag geleden
Jetten wenst betrokkenen explosie Utrecht sterkte toe

DEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.

1 dag geleden
Formerende partijen aan de slag met suggesties oppositie

DEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.

1 dag geleden
Van Weel: oefening Groenland is geen waarschuwing aan adres VS

ATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.

1 dag geleden