Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Heineken verkoopt minder bier en ziet winst dalen

Heineken verkoopt minder bier en ziet winst dalen

AMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft over de eerste helft van het jaar minder bier verkocht. Door prijsstijgingen wist de bierbrouwer wel een hogere omzet te behalen, maar hoge kosten voor onder meer energie en inkoop drukten op het resultaat. Topman Dolf van den Brink verwacht dat prijsstijgingen in Europa de rest van het jaar niet langer nodig zijn.

Het totaal aan inkomsten in de eerste helft van 2023 bedroeg bijna 17,5 miljard euro, ruim 6 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Onder de streep bleef een winst over van 1,2 miljard euro, 9 procent minder dan een jaar eerder. Die daling schrijft Heineken onder meer toe aan de winstdaling in de regio Azië-Pacific. In deze voor Heineken meest winstgevende regio daalde de bierverkoop met ruim 15 procent op jaarbasis, vooral door een zwakke vraag uit Vietnam.

Met name de inkoop- en energiekosten drukten volgens Heineken op de winst, naast investeringen in onder andere digitalisering en duurzaamheid. Voor de tweede helft van 2023 verwacht Heineken dat de winst weer zal toenemen. Zo is de verwachting dat de kosten voor inkoop, transport, energie en water wat zullen afnemen. Ook de bierverkoop moet dan weer wat gaan aantrekken, aldus de Amsterdamse brouwer.

Inputkosten

Maar alsnog zullen de inputkosten omhoog gaan, verwacht Van den Brink. Al zullen de prijzen in Europa daarbij niet verder worden verhoogd. "De keuze om de prijzen te verhogen hebben we al vroeg dit jaar genomen", stelt de Heineken-topman.

Voor wat betreft de activiteiten van Heineken in Rusland, heeft het bedrijf nog eens 113 miljoen euro afgeschreven. Dat bedrag komt boven op de eerdere afschrijving van 88 miljoen euro. Daarbij geeft Heineken aan niet meer te verdienen aan de bierverkoop in het land. "We blijven ons volledig inzetten om Rusland te verlaten, maar we hebben geen controle over de timing van onze terugtrekking", stelt Heineken, dat nog altijd op goedkeuring wacht om het land te kunnen verlaten.

Daarbij is al een mogelijke koper in beeld, aldus Van den Brink. Een koopovereenkomst is al in april voorgelegd. "Maar we zijn totaal afhankelijk van de Russische autoriteiten voor goedkeuring." Wanneer de deal rond is, kan de topman dan ook niet zeggen, ander dan dat de deal een "topprioriteit is". "We werken er met man en macht aan."

Meer uit Financieel

FT: Nederland en andere landen stellen EU begrotingsultimatum

BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Nederland, Duitsland en vier andere landen hebben de EU een begrotingsultimatum gesteld. Dat schrijft de krant Financial Times, die een brief van de leiders van de landen heeft ingezien. Ze eisen dat uitgaven met "honderden miljarden" worden verlaagd, anders dreigen ze steun voor de zevenjarige begroting te onthouden.

16 minuten geleden
Webwinkel Shein onderuit op beurs Hongkong na cijfers

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Webwinkel Shein ging dinsdag hard omlaag op de aandelenbeurs in Hongkong na de bekendmaking van tegenvallende cijfers. Shein maakte op 1 september zijn beursdebuut in Hongkong en kwam maandag voor het eerst als beursgenoteerd bedrijf met resultaten naar buiten.

30 minuten geleden
Arcadis gaat ongeveer duizend banen schrappen

AMSTERDAM (ANP) - Arcadis gaat ongeveer duizend banen schrappen, maakte het advies- en ingenieursbureau bekend. De Nederlandse onderneming kondigde verder aan het merendeel van zijn architectuuractiviteiten af te stoten, evenals de activiteiten in China.

43 minuten geleden
OpenAI ziet af van lancering nieuwste AI-model om veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het nieuwste model van ontwikkelaar OpenAI zal niet begin oktober worden gelanceerd, zoals gepland was. The Wall Street Journal meldde in de nacht van maandag op dinsdag dat er veiligheidszorgen zijn over het model GPT-6.1 Astra. Het wordt voorlopig niet beschikbaar gesteld aan gebruikers na interne testen, bevestigde het bedrijf achter ChatGPT.

3 uur geleden
Hogere staatsrente drukt Wall Street in het rood

NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.

9 uur geleden
Trump: handelsakkoord met Canada komt er omdat Canada dat wil

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.

9 uur geleden
Trump kondigt bouw grootste staalfabriek ooit in VS aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.

10 uur geleden