Heineken sterkste stijger in hogere AEX na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met winst geopend. Bierbrouwer Heineken was de sterkste stijger in de AEX-index dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder meer maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, chipmachinefabrikant ASML en tankopslagbedrijf Vopak.
De AEX noteerde in de openingshandel een plus van 1 procent op 723,53 punten. De MidKap steeg 0,6 procent tot 1077,69 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt gingen tot 0,6 procent vooruit. Londen stond licht hoger.
Heineken steeg 3,3 procent. De brouwer heeft in de eerste drie maanden van dit jaar de positieve gevolgen gemerkt van het afbouwen van de coronamaatregelen in veel Europese landen. Daar gingen mensen weer naar cafés. Ook verhoogde het bedrijf de prijzen wereldwijd.
Grubhub
Just Eat Takeaway, bekend van Thuisbezorgd.nl, klom 3 procent. De onderneming denkt erover om haar Amerikaanse dochter Grubhub te gaan verkopen. De miljardenovername van dat onderdeel werd vorig jaar pas afgerond, maar bij aandeelhouders is de laatste tijd onvrede ontstaan over de beurswaarde van het bedrijf. Activistische beleggers drongen er daarom op aan Grubhub snel weer af te splitsen of te verkopen, wat zou moeten helpen om de eigen beurswaarde op te voeren.
ASML ging 2,5 procent omhoog. De chipmachinefabrikant zette in het eerste kwartaal een lagere omzet in de boeken dan een jaar eerder. De vraag naar apparatuur om halfgeleiders te maken is door chiptekorten nog altijd erg groot, maar volgens het bedrijf blijft de eigen productiecapaciteit achterlopen.
DSM
DSM won 1 procent na de bekendmaking van de verkoop van zijn tak voor beschermende materialen aan het Amerikaanse Avient voor ruim 1,4 miljard euro. DSM zette vorig jaar zijn materialentak in de etalage. Het speciaalchemiebedrijf wil zich na het afstoten van die tak vooral richten op ingrediënten voor voedingsmiddelen en supplementen.
In de MidKap was Vopak koploper met een plus van 3,5 procent. Bij de kleinere fondsen op Beursplein 5 vielen de cijfers van chatleverancier CM.com goed want het aandeel won meer dan 8 procent.
De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,9 procent tot 103,53 dollar en Brentolie werd 1,1 procent duurder op 108,47 dollar per vat. De euro was 1,0811 dollar waard, tegen 1,0792 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
10 uur geleden