Heijnen verwacht meer vertraagde treinen vanwege werkzaamheden
DEN HAAG (ANP) - De komende jaren wordt het onder andere vanwege werkzaamheden moeilijk voor de NS om treinen altijd op tijd te laten rijden. Die verwachting spreekt staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur) uit in de nieuwe zogeheten hoofdrailnetconcessie. Hierin staat beschreven onder welke voorwaarden NS het grootste deel van de spoorlijnen mag gebruiken in de jaren 2025 tot en met 2033.
De bewindsvrouw schrijft dat ze verwacht dat de "punctualiteit" en de "kwaliteit van de verbindingen" de komende jaren onder druk zullen staan. Als oorzaak noemt ze onder meer de verbouwingen van Amsterdam Centraal en bij station Amsterdam Zuid. Andere mogelijke veroorzakers van vertragingen zijn de introductie van het Europese treinbeveiligingssysteem ERTMS en de nieuwe Airportsprinter die reizigers van Amsterdam Centraal naar Schiphol moet brengen.
De meeste details van de plannen zijn eind vorige week al gelekt naar de pers. Zo mag de NS de kaartjes in twee stappen 7 procent meer verhogen dan gebruikelijk toegestaan is. Bovendien heeft Heijnen aan de NS gevraagd om een plan voor duurdere prijzen tijdens spitsuren uit de werken. Deze zal vervolgens worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. Daarnaast verliest de NS het alleenrecht op spoorverbindingen richting internationale bestemmingen als Londen, Parijs en Berlijn.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
17 uur geleden