Heijnen: vanaf 2024 geen wegwerpplastic op kantoor of in horeca
DEN HAAG (ANP) - Vanaf 2024 zijn wegwerpbekers of -bestek niet meer toegestaan op kantoor, in de horeca of op festivals, schrijft staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) in een brief aan de Tweede Kamer. Op deze plekken moet men dan herbruikbare borden of bekers gaan gebruiken.
Kartonnen koffiebekertjes, die een laagje van kunststof hebben, mogen dan niet meer. Hiervoor geldt een uitzondering voor zorginstellingen. Men moet bovendien gaan betalen voor koffiebekers die iemand voor onderweg koopt. Verkooppunten mogen hier zelf de prijs voor bepalen. Wel moeten zij herbruikbare alternatieven aanbieden. Deze maatregel gaat al in per 2023.
Bedrijven kunnen ervoor kiezen om toch bepaalde plastic bekers of verpakkingen te gebruiken, zolang hiervan maar 75 tot 90 procent weer wordt ingezameld en hergebruikt. Dat mag alleen "wanneer het echt nodig is", aldus de staatssecretaris.
19 miljoen bekertjes
Heijnen schrijft dat in Nederland dagelijks 19 miljoen plastic bekertjes en voedselverpakkingen worden weggegooid na eenmalig gebruik. "Daar moeten we toekomstige generaties niet mee blijven opzadelen."
Het verbod op de wegwerpplastics was eerder al aangekondigd, maar komt er nu definitief. De Europese Unie heeft regels om zwerfplastic tegen te gaan en daar komt deze Nederlandse aanscherping uit voort.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank hoger beroep aangetekend in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint in Oss. "Het OM kan zich niet verenigen met de overwegingen en de conclusies van de rechtbank", aldus het OM na het bestuderen van het vonnis.
13 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
2 uur geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.
5 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen in het Lindenberg Cultuurhuis. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse Radboud Universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
14 uur geleden